2018’in En Gelişmiş 8 Robotu

Dünya da teknoloji ilerledikçe ne kadar hayatımız kolaylaşsa bile yeni robotların çıkması ve özellikleri bir çoğumuzu korkutuyor.Yıllardır robotlar insanların kölesi olarak  kullanılmış ancak teknoloji ile birlik de robotlara insan özellikleri aktarılmaya başlanmıştır.Bizde bu yüzden sizler için 2018’in yeni robotları ve özelliklerini araştırdık.Umarım Donanım Plus ailesi olarak hayatınıza bir artı katabilmişizdir.

1-The Stan

The Stan ilk olarak Paris de kullanılmaya başlanmıştır.Bu robotun görevi araçlarımızı park etmektir.Sadece yapmamız gereken aracı istenilen yere götürmek zaten geri kalanını The Stan hallediyor.Arabanız için uygun yer bulup park işlemini gerçekleştiriyor.Ve arabanızı almak istediğinizde de tekrar geri getiriyor.

2-Metalimbs

Tokyo Üniversitesinde geliştirilmiş olup bazen daha fazla elim kolum olsa dediğimizde yardıma koşacak bir robot.Kolların altına yerleştirilen ek kollardır.Bu robot otomatik olarak ya da ayağa takılan bir kontrol sistemi ile çalışıyor.Günümüzde bu robotun kullanımı hem engelliler için hem yaşlılar için hemde hayatımızı kolaylaştırmak  için olağanüstü bir robot.

3-Ganker

Ganker Çin firmasının ürettiği ve savaş oyunu sevenler için harika bir robot.İki robot arasında ki savaş bir kazanan olana kadar devam eder.Yani diğer robotun darbelerinden hasarlanan robotun canı bitiyor ve savaşı kaybetmiş oluyor.Satın alındığında ise Gankerler birleşmemiş halde geliyor ve bunu birleştirirken de  robotun bir çok özelliğini öğrenebiliyorsunuz.

4-Octopuz Gripper

Bu robot Alman firması tarafından tasarlanmış ve ahtapottan ilham alınarak yapılmıştır.Bu robot her şeyi kolayca tutup kavrayabiliyor.En hassas araç gereçlere bile hiç zarar vermeden tutabiliyor.

5-Guardian LFI

Bu robotun amacı Aslan balığı avlamak.Çünkü bu balık zehirli olup insanların yaklaşması olanaksız hale geliyor.Ayrıca deniz  altında 200 metreye kadar inebiliyor.Bu yüzden bu robotta deniz altında bulunan Aslan balıklarını tanımlayıp elektrik şoku vererek içindeki haznesine alıyor.

6-Trexo Plus

Bu robot yürüme zorluğu çeken çocuklara harika tek robot. Çocuklar bu robot sayesinde bağımsızca tek başına yürüyebiliyor.Aynı zamanda robot çocuğun ne kadar yürüyebildiğini ölçerek daha az destek sağlıyor.Ve özgüveninin artmasına yardımcı oluyor.

7-Furrion Prosthesis

Aslında çok  da robot olarak tanımlanmıyor çünkü bu robotu kullanmak için bir insana ihtiyaç vardır.4.5 metre uzunluğunda ve 3.5 ton ağırlığındadır.Bu robotun tam olarak geliştirilmesi bitirildiğinde 2 metre zıplayabilecek ve saatte 30 km hız yapabilecektir.

8-Fedor

Bu robot Rus firması tarafından yapılmıştır.Yürürken gelen darbelere karşı dengesini kaybetmiyor ve ağırlık kaldırıp şınav çekebiliyor.Aynı zamanda araba kullanıp el sıkışabiliyor.Asıl yapılış amacı ise arama kurtarma görevleri.İleride Uluslar Arası Uzay İstasyonunda kullanılabileceği düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.