3. Parti Mail Uygulamaları maillerinizi okuyor!

Üçüncü parti mail uygulamaları hakkında ortaya ilginç bir iddia atıldı. Söylenenlere göre; 3. parti Mail uygulamaları sizin izniniz doğrultusunda maillerinizi okuyabiliyor. Yani Uygulama geliştiren kişiler sizin konuşmalarınızı Maillerinize erişmiş oluyorlar.

Peki, bunu mükün kılan nedir?

Yahoo, Gmail ve Yandex Mail gibi mail hizmetleri kendi uygulamalarını mobil cihazlar için çok önceden yayınlamıştı. Ancak uygulama entegrasyonu bulunmayan bu ana mail uygulamalarına alternatifler de geliştirilmişti. 3. parti mail uygulamaları olarak tanımlayabileceğimiz bu uygulamalar için bugün korkutan bir iddia ortaya atıldı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre; iOS için geliştirilen mail uygulamalarında büyük bir güvenlik ihlali bulunuyor. iOS’in uygulama mağazası App Store‘da yer alan bu tarz uygulamalar, kullanıcılara ilk etapta hizmet sözleşmesi sunuyor.

Bu sözleşmede uygulamaların maillerinizi okuma iznine sahip olacağı ibaresi yer alıyor. Genelde okumadan kabul edilen sözleşmeler sonucu ortaya çıkan bu güvenlik açığı tamamen yasalara uygun bir şekilde ortaya çıkıyor. Yani siz sözleşmeyi kabul ederek, kendi rızanız doğrultusunda maillerinizin yasal okunmasını sağlıyorsunuz.

Uygulama geliştiricileri bu yöntemi uygulamalarını daha iyi geliştirebilmek için kullandıklarını belirtiyor. Eğer gizliliğinize önem veriyorsanız, mobil cihazlarınızda Gmail, Outlook, Yandex ve Yahoo‘nun ana uygulamalarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.