Akıllı Telefonların Pil Ömrü Sıkıntısı

Daha bu dokunmatik telefonlar ortaya çıkmadan önce, herkesin elinde bulanan telefonların çoğu tuşlara sahip basit telefonlardı. Bu cihazlarda herhangi multi aplikasyon özelleği bulunmamakla birlikte nerdeyse hiçbirinde “şarjım bitiyor”, “%3 kaldı” ve ya “kapatmam lazım yoksa kapanacak” muhabettini etmiyorduk. Peki ne oldu da biz bu tür kısıtlamalara gider olduk? Artık cihazların hepsinin neredeyse bu sıkıntısı neden başladı?
Şimdi dostlar, Bu durumu oluşturan en büyük etken elimizdeki telefonların akıllı olarak daha cok enerjiye ihtiyaç duyması ile başlamakta. Teknoloji geliştikçe cihazlarla yapabilinecek şeyler artıyor böyle olunca bir telefonun arka planında çalışan ve enerjiye ihtiyaç duyan bir sürü faktör ortaya çıkıyor. Mesela ilk telefonlarda yapılabilecek temel şeyler: arama, sms atma, varsa eğer 1 MP fotoğraf çekme ve de Snake 2 gibi kült oyunları oynamak. Şimdiki telefonlar ise bu özellikler tıpkı homo erectuslara bakan günümüz insanı gibi oluyor. Böyle olunca pil gereksinimleri dehşet oranda artıyor. Nasıl eski çağlarda yaşayan insanın gereksinimleri ile günümüz insanı gereksinimleri gibi.

Eee tabi bana da bir sürü iş verin ben de çok para isterim, telefonlar da böyle, aynı anda 7-8 uygulama arka planda açıksa 15 dakikada bitirsiniz tüm depoyu. Bir de şöyle bir etken de var. Eskiden kimse bu kadar ellerinde telefona bağlı değildi. Örneğin sms atmakta bir sınır vardı, telefonda saatlerce bakılacak sosyal paylaşım siteleri yoktu. Şimdi ise insanlar sürekli online ve checkler yapmak zorunda görüyorlar kendilerini. Yani telefona olan talep ve kullanım süreleri de arttı.


Sonuç olarak, siz ne kadar yüklenirseniz bir eşyaya o da o kadar fazla kullanılmış olur ve eskir. Bu da aynı durumdur bu yazıda sorunsal olarak belirtilen. Hadi bakalım telefon üreticileri plütonyumla çalışan ve bizi öldürmeden böyle süper piller yapabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.