Arduino Nasıl Programlanır ?

Arduino Nasıl Programlanır ?

Merhaba arkadaşlar arduino ile çılgın projeler serimizde ikinci yazımızla(Bkz: Arduino Nedir) sizlerle beraberiz. Bu yazıda arduino nasıl programlanır, nelere dikkat edilmeli  ve ilk yazılımımızı inceliyeceğiz buyurun başlayalım..

Öncelikle arduino programımızı açıyoruz..

Sonra Dosya sekmesinden örnekler basics “bilink” i açıyoruz..

Bu kod daha önceden arduinonun yapımcıları tarafından yazılmış olup arduinoyu öğrenmeniz içindir ve yapacağı işlem ise arduino üzerindeki ledlerden birini yakıp söndürmektir.

Kodda ilk dikkatimizi çeken kısım kodların bir kısmının renkli bir kısmının ise gri olduğudur.

Gri olan kısımlar kodda açıklama anlamına gelmektedir eğer dikkat ederseniz açıklamanın başında “/*” sonunda ise “*/” işaretleri yer alıyor. Bu işaretler arasına yazılan yazılar açıklama olarak tanımlanır ve arduino tarafından okunmaz. Aynı zaman da “//” şu işaret ile de tek satırı açıklama olarak tanımlayabilirsiniz.

Yazılım iki ana bölümden oluşmakta bunlardan birincisi “Void Setup” bu bölüm pinlerin hangi amaçla kullanılacağını söylediğiniz bir nevi  tanımlama aşamasıdır. “Void Loop” kısmında ise arduinonun sürekli tekrar etmesini istediğimiz eylemleri  yazarız. “Void Setup” un kapsamı açtığınız köşeli parantezi kapatana kadardır aynı şekil “Void Loop” içinde geçerlidir.

void setup

Bir satır aşağı indiğimizde gördüğümüz “pinMode” komutu ile pinlerin giriş mi çıkış mı olduğunu belirleriz. Bu komutun kullanımı ise şöyledir; pinMode yazdıktan sonra bir parantez açarız pin numarasını yazarız bir virgül koyarız eğer pin çıkış olacak ise “OUTPUT” giriş olacak ise “INPUT” yazarız. Peki giriş olunca ne oluyor çıkış olunca ne oluyor ?  Örneğin arduinoyla bir led yakacaksak ledi bağladığımız pini çıkış olarak tanımlamamız gerekir aynı şekilde eğer arduinoya dışarıdan  bir geri bildirim almak istiyorsanız mesela bir sensörden o halde tercih etmeniz gereken seçenek giriş olmalıdır.

void loop

Void Loop kısmına baktığımızda “digitalWrite” komutunu görüyoruz parantez açılmış 13 yazılmış virgül konmuş ve “HIGH” yazılmış bunun anlamı ledin bağlı olduğu 13. pine güç ver demektir. Alt tarafta gördüğünüz “delay” komutu ise beklemedir. Arduino parantez içinde yazdığınız süre kadar bekleyecektir ve süre dolduktan sonra alt satırdaki komutu yerine getirecektir burada süre mili saniye cinsinden yazılmıştır yani “1000 ms” “1 saniye” ye denktir. Ardından tekrar “digitalWrite” komutunu görüyoruz ama bu sefer “LOW” yazılmış bunun anlamı ise led in bağlı olduğu 13. pinin gücünü kes demekir. Kodumuz ardından 1 saniye daha bekleyip başa dönüyor  ve komutları tekrardan yerine getiriyor.

Artık isterseniz kodumuzu arduinomuza yükleyelim..

Ama yüklemeden önce yapmamız gereken son iki işlem var bunlardan birincisi bordu seçmek Araçlar>> Kart>> Arduino Uno 

İkincisi ise Arduinonun bağlı olduğu portu seçmek

Araçlar>>Port>>Com x  (buradaki x arduinonun bağlı olduğu com numarası)

Her şeyi tamamladıktan sonra “Yüke” butonuna basıp yüklemeyi başlatıyoruz..

Yükleme tamamlandıktan sonra arduino üzerindeki ledin 1 er saniye aralıklarla yanıp söndüğünü göreceksiniz isterseniz usb kablosunu çıkarıp adaptör bağlayabilirsiniz  yine yanıp sönmeye devam edecektir.

İlerleyen zamanlarda konuyla alakalı videoyu da yazıya ekleyeceğim başka bir yazıda görüşmek üzere.. Kolay Gelsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.