Basit İcatlarla Milyon Dolarlar Kazanmış İnsanlar

Milyonlar kazanmak için dahinin de dahisi olmanız gerekmediğini biliyorsunuz aslında.Bu işler biraz şansla alakalı ama bu canım dostlarımız milyon dolarları o kadar basit icatlarla kazanmış ki şaşırmadan edemiyoruz.Bizim bir ömür çalışarak kazanamayacağımız paraları ilginç icatlarla kazanmış insanları bir inceleyelim ne dersiniz.

Gülen Surat (Smiley)

Hemen çok güzel bir golle başlayalım.Evet smile ilk bulanlara milyon dolarlar kazandırmış.Charlie Ball ilk olarak bu imajı 45 dolara lisansını almış sonrasında ise kardeşi onu yönlendirmiş ve büyük firmaların kampanyalarında kullanmaları için satmışlar.50 milyondan daha fazla para kazanmışlardır .

Stres yayı (Slinky)

Dünya’nın belki en anlamsız oyuncaklarından olan bu karıştığı zaman çöpe atacağımız zımbırtı,Richard James’e 250 milyon Dolar’dan daha fazla kazandırmıştır.

Ters Şişe

Şişenin dibinde kalan ketçap tüm fast food tutukunlarının korkulu rüyasıdır ve bu kabustan kurtulmak için de ketçap şişelerinin kapağı,şişeyi ters koymamıza müsade edecek şekilde,düz üretilir.Bu tasarımın mucidi Paul Brown ise 1995 yılında yaptığı ilk tasarımdan beri 14 milyon dolar kazanmış.

Hayvan Biçiminde Yastık (Pillow Pet)

Çocuklar sevimli oyuncak ayıları ve bu oyuncaklar üzerinde garip yerlerde uyumayı çok severler. Jennifer Telfer, oğlunun oyuncaklarını yastık olarak kullandığını görünce bunun pazarlanabileceğini, yani hem oyuncak hem de yastık olarak kullanılabilecek bir ürün üretilebileceğini gördü. Sonunda hayvan biçimindeki yastıklar üretti. Birçok farklı hayvan formunda olan yastıklar büyük başarı elde etti ve milyon dolarlar kazanmıştır.

Yara Bandı

1921’de üretilen yara bandı,ilk üretim yılında 3 bin dolar kazandırmış.1961’da ise 30 milyon dolar satış rakamına ulaşmış.Son olarak 2001 yılında dünyada 100 milyar adet yara bandı satılmıştır.

Post-it

Özellikle öğrencilerin vaz geçilmezi yapışkan kağıt(post-it) 1974 yılında ilk kez ortaya çıktı.daha ilk yılında mucidine 2 milyon dolar kazandırdı.[post-it] 2012’de 1 milyar dolarlık üretim gerçekleştirdi 100’den fazla ülkede satılıyor.

Mısır Gevreği

Kahvaltıların vazgeçilmezi mısır gevreği 1894’de bulundu.2012’de markanın net karı sadece ABD’de 2.8 Milyar Dolardı.Bugün ise dünyanın bir numaralı mısır gevreği üreticisi olan marka ,18 farklı ülkede üretiyor,180’den fazla ülkeye pazarlıyor.

Cırt Cırt

Kıyafet ve ayakkabılarda kullanılan cırt cırt 1941 yılında Georges de Mestral tarafından bulundu. Mestral, köpeğine ve ceketine yapışan sırça otları ayıklarken bir tanesini alıp mikroskopta inceledi. Mestral, otun yapışkan sırrını çözdü.Küçük bir işletme olarak başlayan fikir ,1988’de 93 milyon Dolar kazanan uluslararası bir firma oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.