Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bios Nasıl Güncellenir?

Bilmeyenler için BIOS, bilgisayarınızın “Temel Giriş/Çıkış Sistemi”dir. Anakartınız üzerindeki küçük bir yongada bulunur ve bilgisayarınızın işletim sistemine önyüklemesini sağlayan en temel talimatları yönetmekle görevlidir. Yine de PC’nize güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onu korumaya yardımcı olur ve her şeyin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

BIOS yongası, başlatma sırasında diğer bileşenleri de başlatır. CPU, GPU ve anakart, her şeyi çalışır duruma getirmek için BIOS’a güvenir. Birkaç yıl önce, anakart üreticileri eski tarz BIOS’u UEFI olarak bilinen daha sezgisel bir arayüzle değiştirme kararı vermişlerdir. Çoğu insan, daha iyi bilinen bir terim olduğu için bugüne kadar hala BIOS olarak adlandırıyor.

yapay zeka destekli haber sitesi

Bununla birlikte, üreticiler zaman zaman kendi anakartlarından biri için bir BIOS güncellemesi yayınlarlar. Bunu yaygın hataları düzeltmek ve anakartın yeni donanımla (kesinlikle CPU’lar) uyumlu olduğundan emin olmak için yaparlar.
BİOS güncelleme işlemi bilmeyenler için bir labirentte gezmek gibi hissettirebilir. Ancak sizlere verdiğimiz talimatları eksiksiz ve dikkatli bir şekilde uygularsanız BİOS güncelleme işlemini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bilinmesi gerekenler

 • BIOS’u güncellemeden önce, daha yeni bir sürümün mevcut olup olmadığını kontrol edin ve verilerinizi yedekleyin. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, prize takın.
 • Dell’in Sürücüler ve İndirmeler sayfasına gidin. Bilgisayarı Algıla öğesini seçin. Kategori açılır menüsünde BIOS’u seçin. İndir’i seçin.
 • Windows’ta Güncelle’yi seçin. “Güncelleme başarılı” mesajını gördüğünüzde, bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Evet’i seçin.
 • Bu makale, bir bilgisayarda BIOS’un nasıl güncelleneceğini açıklar. Özel yönergeler bir Dell bilgisayar içindir. Diğer üreticiler için genel talimatlar sağlanmıştır.

BIOS’u Güncellemeden Önce

BIOS güncellemeleri, bir yazılım programında veya işletim sisteminde gerçekleştirebileceğiniz güncellemelerden farklıdır. Genellikle farklı bir şekilde uygulanırlar. Sistemsel büyük bir problem yaşanmadığı sürece çoğu kişinin BIOS’u güncelleme konusunda endişelenmesine gerek yoktur.

Ancak, bilgisayarınızın tanımayacağı yeni bir donanım kuruyorsanız veya donanımla ilgili başka bir sorunu gideriyorsanız, BIOS güncellemesi gerekli bir uyumluluk veya kararlılık geliştirmesi sağlayabilir. Güncelleme ayrıca bir ana karta özellikler ekleyebilir, hataları düzeltebilir ve güvenlik sorunlarını çözebilir.

BIOS güncellemesine başlamadan önce yapılması gereken birkaç şey var:

 1. Bir BIOS güncellemesinin gerçekten gerekli olduğundan emin olun. Donanım sorunlarını gidermek için genel öneri adımı yeni bir BIOS sürümü yüklemeniz olabilir, ancak bunlar sadece her durum için geçerli olmayan genel yönergelerdir. Bir güncelleme mevcut değilse, aşağıdaki adımları uygulamanız problemi çözmenize yardımcı olmaz. Bunu yapmak için mevcut BIOS sürümünü kontrol edin ve üreticinin web sitesinde belirtilen sürüm numarasıyla karşılaştırın. Üretici firmanın hangi firma olduğundan emin değilseniz, Microsoft Sistem Bilgileri yönergelerini kullanın.
 2. BIOS güncellemesi esnasında bilgisayarınızın açık kalacağından emin olmak için ihtiyacınız olan her türlü önlemi alın! Aniden kesintiye uğrayan bir güncelleme BIOS’ta hasar bırakabilir ve daha fazla soruna yol açabilir. BIOS’u bir masaüstü cihazda güncelliyorsanız, elektrik bağlantısının sorunsuz olmasını ummaktan başka yapabileceğiniz bir şey yoktur. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, onu fişe takın ve tüm adımlar tamamlanana kadar o şekilde bırakın.
 3. Verilerinizi yedekleyin. Bir BIOS güncellemesi sizi dosyalarınıza kilitlememeli veya herhangi bir şeyi silmemelidir, ancak bilgisayarınızla bu düzeyde bir çalışma yapmadan önce yedekleme yapmak her zaman önemlidir.

Dell Bilgisayarlarda BIOS Nasıl Güncellenir?

Bu adımlar, bir Dell bilgisayarda BIOS’u güncellemek için özel olarak hazırlanmıştır. İşlem genellikle aynı olmakla birlikte, her BIOS üreticisinin kendi işlemleri vardır. Dell kullanmıyorsanız bir sonraki bölüme geçin.

Önemli önkoşullar ortadan kalktığında, BIOS’u flash sürücüye yüklemenin zamanı gelmiştir:

Önemli: BIOS güncellemeleri her anakart modeline özeldir. Dell anakartınızın üreticisi değilse Dell BIOS güncellemesini indirmeyin ve her zaman bilgisayarınıza veya anakartınızın modeline özel BIOS güncelleme dosyasını kullanmaya özen gösterin.

 1. Dell’in Sürücüler ve İndirmeler sayfasını ziyaret edin.
 2. Bilgisayarınızı otomatik olarak tanımlamak için Bilgisayarı Algıla’yı seçin. Bu işe yaramazsa veya güncelleyeceğiniz bilgisayarda değilseniz, modelinizi veya servis etiketinizi arayın ve listeden bilgisayarınızı seçin.
 3. Kategori menüsünden BIOS’u seçin.
 4. BIOS güncellemesini bilgisayarınıza yüklemek için İndir seçeneğine tıklayın.
 5. Bu dosyayı BIOS güncellemesi gerektiren bilgisayardan farklı bir bilgisayara indiriyorsanız, onu bir flash sürücünün kök dizinine kaydedin (sürücüyü FAT32 dosya sistemine biçimlendirmeniz gerekir).
 6. BIOS güncellemesinin yapıldığı bilgisayarı kullanıyorsanız, dosyayı açın ve mevcut BIOS sürümünün yeni sürümden daha eski olduğunu bir kez daha teyit edin.
 7. Dosya bir flash sürücüdeyse, BIOS güncellemesi gereken bilgisayara takın ve ardından bilgisayarı açın veya zaten açıksa yeniden başlatın.
 8. Güncellemeyi Windows içinden çalıştırıyorsanız, Güncelle öğesini seçin, tüm farklı güncelleme işlemlerinin tamamlanmasını bekleyin ve ardından Güncellemenin başarılı olduğunu gördüğünüzde Evet’e basın! Bu mesajın sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu kadar!
 9. BIOS’u flash sürücüdeki dosyadan güncelliyorsanız, yeniden başlatırken F12 tuşuna basın. Metin seçeneklerinin olduğu siyah bir ekran gördüğünüzde, BIOS Flash Update’i seçmek için aşağı ok tuşuna basın ve ardından Enter’a basın.
 10. Daha önce flash sürücüye yüklediğiniz EXE dosyasını hızlıca bulmak için göz at düğmesini kullanabilirsiniz.
 11. Seçin ve ardından Tamam’a basın.
 12. Flaş Güncellemeyi Başlat öğesini seçin ve ardından BIOS’u güncellemeye başlamak için “Evet” ile onaylayın. Güncellemeyi tamamlamak için bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

BIOS’u Diğer Sistemlerde Güncelleme

Yukarıdaki Dell’e özel talimatlar, BIOS’u farklı bir bilgisayarda nasıl güncelleyeceğinize benzer. Dell dışındaki bilgisayar sistemlerinde bu işlemi uygulamak için genel adımlar şunlardır:
BIOS güncelleme yardımcı programını aramak ve indirmek için üreticinin sitesini ziyaret edin.

Not: Üreticiye bağlı olarak, BIOS’u güncellemek için HP Support Assistant gibi daha otomatik bir yöntem kullanabilirsiniz.

 1. Dosyayı indirdiğiniz yerden açın.
 2. Bu BIOS güncellemesi farklı bir bilgisayara kurmak içinse, dosyayı yine de çalıştırın ve hasarlı bilgisayardan geri yükleyebileceğiniz bir kurtarma flash sürücüsü oluşturma seçeneğini seçin. Veya dosyayı bir flash sürücüye kopyalayın, BIOS güncellemesi gereken bilgisayara takın ve ardından o bilgisayarı yeniden başlatın.
 3. Ekranınızda çıkan Kurulum (Setup – Install) veya Flash BIOS butonlarına basmanız gerekebilir. Bu düğmeler başlangıç ekranındaki araç çubuğunda veya Gelişmiş menüde olabilir.
 4. BIOS güncellemesinin tamamlanabilmesi için uyarı geldiğinde cihazınızı yeniden başlatın. Yapılması gereken ek adımlar varsa, güncellemeyi tamamlamak için herhangi bir “Güncelle” veya “Devam” butonuna tıklayın.

BIOS’u güncelleme konusunda özel yardıma ihtiyacınız varsa, üreticinin yardım belgelerini ziyaret edebilirsiniz. ASUS, HP ve Lenovo destek sayfaları, sisteminiz üzerinde bu güncellemeyi yapmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri içermektedir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar