Bir WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur – Adım Adım Kılavuz (3 farklı Yöntem)

Bir WordPress sitesini yeni kurdunuz yapacağınız ilk şey bir eklenti kurmaktır. Eklentiler, web sitenize ek işlevsellik sağlayan yardımcı programlardır. WordPress web sitenize eklentiler sayesinde bir sürü özellik eklersiniz. Nasıl yani? Şöyle diyeli bir üyelik bölümü istiyorsunuz yada bir iletişim formu, bunu yapmanız için eklentilerden faydalanırız. On binlerce WordPress eklentisi vardır, ücretli veya ücretsiz istemediğiniz kadar eklenti vardır. Bu yazıda istediğiniz bir özelliği WordPress web sitenize eklemenize olanak tanıyan eklentileri nasıl yükleyeceğinizi göstereceğim.

Olası Hatalar! WordPress eklentiler sekmesi yok!

WordPress.com kullanıyorsanız, eklentileri yükleyemezsiniz.

Kullanıcılardan genellikle WordPress kontrol panelinde eklenti menüsünü göremediklerini belirten şikayetler ile karşılaşıyoruz.Bunun nedeni , sınırlamaları olan WordPress.com kullanıyor olmanızdır .

WordPress.com’da planınızı yükseltmediğininiz sürece  eklentiler sekmesini  göremezsiniz. Öte yandan wordpress.org kullanıyorsanız eğer sizin için böyle bir sorun olmayacaktır, okumaya devam edebilirsiniz. İkisi arasındaki farkları da merak ediyorsanız WordPress.com mu WordPress.org mu başlıklı yazımdan aralarındaki farkı öğrenebilirsiniz.


[toc title]

Eklenti Arama Kutusu Yöntemi İle WordPress Eklentisi Kurmak

Bilinen en kolay yöntem budur sanırım, çünkü WordPress’in aynı Google gibi bir arama bölümü vardır, oradan eklenti ismini yazarak en uygun eklentiyi bulabilirsiniz. Ama şunu belirtmemde de fayda var buradaki alandan sadece ücretsiz eklentileri arayabilirsiniz, yani karşınıza ücretli bir eklenti çıkmıyacaktır.

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress yönetici alanınıza gitmek ve 
WordPress Admin Paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle’ye tıklamaktır .


Eklentilerde Ara ile WordPress Eklenti Kurulumu

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir ekran göreceksiniz. Bu ekranda sağ taraftaki alandan istediğiniz eklentiyi aratarak bulabilirsiniz.

Varsayalım buldunuz tek yapmanız gereken aşağıda gösterdiğim gibi Hemen yükle butonuna tıklamanız yeterli burada wordpress eklentiyi kendi sunucumuza indirir, 


Wordpess Eklenti Etkinleştirme

Görmüş olduğunuz gibi eklentimizin önce yükle dedik, sonrasında ise etkinleştir butonuna basarak eklentimizi web sitemizde etkinleştiriyoruz.

Kurulumunu yaptığınız eklentinin yönetim paneline ise,   Eklentiler >> Yüklü Eklentilersekmesinde, yüklediğiniz eklentinin isminin hemen altında bulunan Settings ya da General Settings butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu kadar eklentiniz kuruldu, ama tabiki bununla bitmeyecek eklentinizin ayarlarını yapmanız gerekecektir. O kısım her eklentide farklı olacağı için burada anlatmam imkansızdır.

Eklenti Yükle ile WordPress Eklentisini Yükleme

Ücretli WordPress eklentileri, WordPress eklenti dizininde, listelenmez. Bu eklentiler, ilk yöntem kullanılarak yükleyemezsiniz.

Bu nedenle, WordPress’inize ücretli bir eklenti yüklemek için size göstereceğim bu yöntem ile eklentinizi kurabilirsiniz.

Diyelim elinizde yüklemek istediğiniz eklentinin .ZİP dosyasını indirdiniz. Bu .zip dosyasını yüklemek için Admin Paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle 
ekmesine gidin ve en üstte bulunan Eklenti Yükle butonuna tıklayın.

Karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi bir alan gelecektir. Bu ekrandan Dosya Seç kısmına tıklayıp ve .zip formatında bilgisayarınıza indirdiğiniz eklentiyi seçip, Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz.

Eklenti adımları aşama aşama geçecektir, eklenti başarıyla yüklendi yazısından sonra en alttaki Eklentiyi Etkinleştir butonuna tıklayarak, eklentiyi aktif hale getirin.

Tamam yüklediniz eklentinin ayarlarına gitmek için ise Eklentiler >> Yüklü Eklentiler bölümüne gidip yüklediğiniz eklentinin hemen altına inerek eklenti ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Budur! Standart olarak WordPress eklenti ekleme işlemi hep bu şekilde geçekleşmekte.

Ftp İle WordPress Eklenti Yükleme

Manuel olarak bir eklentiyi kurmak isteyebilirsiniz. Bu durumda Ftp ile eklenti kurmak işinizi görecektir.

Bazı hosting firmaları wordpress alt yapısı için wordpress admin panelinden dosya yükleme limitleri koyabiliyor.

Böyle durumlarda kullanıcılar wordpress eklenti yükleme işlemi sırasında wordpress eklenti yükleme başarısız uyarısı, yani wordpress eklenti yükleme hatası alabiliyorlar.

Böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz şiddetle hosting değiştirmenizi tavsiye ederim. Benimde kullandığım bu hosting firmasını tavsiye ederim.

Gelelim Ftp ile WordPress Eklentisi yükleme işlemine, hadi başlayalım…

-Öncelikle indirdiğiniz dosyayı(.Zip) winrar programı kullanarak arşivden çıkarın.

-Sonrasında Filezilla programını indirin, File Zilla’yı açtığınızda ise program sizden bilgisayarınız ile site serverınızın arasında bağlantı kurmak için sunucu, kullanıcı adı ve parola bilgileri isteyecektir.

Eğer FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız, bir destek talebi oluşturup hostunuz ile iletişime geçin ve FTP bilgilerinizin ne olduğunu sorup, öğrenin.

Bilgisayarınız ile site serverınız arasında bağlantı kurulduktan sonra ise açılan ekranın sağ tarafı serverınızsol tarafı ise bilgisayarınız olacaktır.

Ekranın sağ tarafıdanki kısımdan Public_html >> wp-content >> plugins yolunu takip ederek eklentielrinizin yüklü olduğu dosya dizinine gidin.

Ve sol taraftan ise, sitenize eklemek istediğiniz eklenti dosyasını bulup, sağ tıklayın ve Yükle butonuna basın. Ardından wordpress eklenti yükleme işlemi saniyeler içerisinde tamamlanacaktır.

Tabii FTP ile yüklesekte, eklediğimiz eklentiyi yine aktif hale getirmek için Eklentiler >> Yüklü Eklentiler sekmesine gidip, eklentiyi etkinleştirmeniz gerekmekte.

Kurulumunu yaptığınız eklentinin yönetim paneline ise,   Eklentiler >> Yüklü Eklentilersekmesinde, yüklediğiniz eklentinin isminin hemen altında bulunan Settings ya da General Settings butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Budur! Standart olarak WordPress eklenti ekleme işlemi hep bu şekilde geçekleşmekte.

Yazı umarım WordPress eklentilerinin nasıl yükleneceğini öğrenmenize yardımcı olmuştur. Bize teşekkürlerinizi bu yazıyı paylaşarak ve yorum yaparak gösterebilirsiniz. Teşekkür ederim

Yorumlar ( 1 )

Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.