Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Artık Kripto paralar hiç de yabancı olduğumuz bir kavram değil. Neredeyse çevremizde her alanda duyabileceğimiz ve gündemde yerini uzun süre almış bir konu olarak karşımızda durmaktalar. Çok az insan biliyor bunu, ama kripto paralar başka bir buluşun bir yan ürünü olarak ortaya çıktı. Bitcoin’in pek bilinmeyen mucidi Satoshi Nakamoto, ilk ve hala en önemli kripto parayı aslında bir para birimi üretmeyi amaçlamamıştır. Bitcoin’in 2008’in sonlarında yapılan açıklamasında Satoshi, “Elektronik Nakit Sistemi” geliştirdiğini söyledi. Piyasaya böylece çıkan Bitcoin sonrasında büyük bir kar elde etme aracı olarak görüldü. Bildiğimiz üzere, ilk başta çok cüzi fiyatlarla markette bulunan bu kripto paralar şimdi ise ilk çıkış değerlerinin çok daha üstünde paha biçilmekte. Bu kripto paralar arasında en dikkat çekeni Bitcoin, ilk başta birkaç dolarlık fiyat ile değer görürken, yakın zamanlarda bu değer gittikçe yükselip 20000 dolarlık seviyelere ulaştı. Örneğin 2011 yılının Ocak ayında ortalama bitcoin fiyatı 0.38 $  civarındaydı. Son bitcoin’in aldığı maksimum değer noktasında bir incelemeye gittiğimizde bu büyük artışı açıkça görmekteyiz, bir yıl içinde bitcoin’in fiyatının 1,000 $ ‘dan başlayarak Bitcoin Fiyat Endeksi’nde (BPI) bu fiyatın yaklaşık 20.000 $’ a yükseldiğini görülmekte. Peki bu Bitcoin neden düştü? Neden balon olarak adlandırıldı? Aslında bunun ekonomik bazda birçok sebebi var:

Regülasyonlar:

Düzenlemeler (regülasyonlar), Bitcoin fiyatları üzerinde en büyük etkiye sahip olabilmektedirler, çünkü çok sayıda ülke ya bazı düzenlemeler uygulamış ya da bunları sınırlandırma planlarını tartışmıştır. Düzenlemeler çok külfetli ve yoğun hale gelince, kullanımları ve dolayısıyla kripto paraların değerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çünkü bu tür paralara ulaşım ve kullanımı noktasındaki her engel kripto paraları negatif yönde etkilemiştir. Öreğin; Güney Kore, Japonya, ABD ve Çin bu noktada regülasyonlar uygulayan ülkeler arasındalar.

Bitcoin için “değer” sorunsalı

Bitcoin veya diğer kripto paralar geleneksel anlamda gelir veya kar üretmez. Madenciler, kendileri için gelir yaratıyor ve tüccarlar bir komisyon alıyor ancak bir Bitcoin hiçbir şey yapmıyor. Bunun fiziksel bir varlığı yoktur ve kendisi üzerine herhangi bir şekilde elde tutulur bir özellik belirtmemektedir. Gerek bilgisayar üzerinde birkaç dizi koddan ibaret olması, gerekse de bu ortam üzerinden kaynaklı bir şekilde gerçek hayatla sanal ortam arasındaki çelişki buna bir etmen olmuştur. Kâr veya nakit sağlamadığı için, diğer varlıkların çoğuyla değerlendirilemez. Altın gibi bir meta, bir değer yaratmak için kullanılabilirken, Bitcoin yalnızca bilgisayarda bulunur. Yeterli kullanımları bitcoin için geliştirilmezse, talepleri bu noktada düşebilmektedir.

Oynaklık Sorunsalı

Bitcoin diğer varlıklardan çok daha değişken bir biçimde olmuştur. Bu, ticaret yapanlar için fazla güvenilir bir liman olmamasına sebebiyet vermektedir. Bu oynaklık aslında yatırımcılar için bir fırsat olarak görülebilmektedir(ne yaptıklarını bildikleri sürece), ancak uzun vadeli yatırımcılar için zihinsel olarak zordur. Bu devam ederse, çok çeşitli yatırımcılardan gelen talebi azalttığı sonucuna çıkılabilmektedir.

Yeni Kripto Paraların Ortaya Çıkması

Coinmarketcap.com’da listelenen yaklaşık 1,500 kripto para var ve bu noktada zaman ilerledikçe yenileri ortaya çıkıyor. Bunların yarısından fazlası 10 milyon doların altında bir piyasa kapağına sahiptir. Bu doğrultuda ise elde ettikleri kitleleri ortaktır, daha fazla kripto para bu payın daha da bölünmesine sebebiyet vermektedir.

Hacklenmeye Açık Olması

Muhtemelen Bitcoin üzerinde en bilinen ve en büyük hırsızlığı Mt. Gox hakkında olanlardır, Japonya’da bir Bitcoin takas bölümü. Tüm Bitcoin işlemlerinin % 70’ini elinde tutuyordular ancak Şubat 2014’te saldırıya uğradı ve tam tamına 850.000 Bitcoin çalındı. O zamanlar 450 milyon dolar değerindeydi ve şu an yaklaşık 10 milyar dolar değerinde tekabül ediyor bu miktar. Bunlara binaen, geçen ay bir Güney Koreli Bitcoin değişimi olan Youbit, saldırıya uğradı. Yaklaşık 4.000 Bitcoin yani yaklaşık 48 milyon dolar değerinde kripto paraları çalındı. Tüm bu örnekler yatırımcılar için birer güvensizlik ilkesi oluşturdu ve bu noktada Bitcoin üzerine olan talebi düşürdü.

Sonuç Olarak

Bitcoin’in bu düşüşü, yukarıda sayılan nedenlerin de ötesinde birçok etmenler ile de incelemesi mümkün. Bitcoin günümüzde tam olarak “balon” olarak lanse edilmekte (ki öyle). Bu durumda görüldüğü üzere üstüne çok fazla değer biçilen Bitcoin, bir noktadan sonra tepe noktasında ulaştığı değerin üstünde talep bulamaması sebebiyle balon olmaktadır. Artık bakalım parabolik bir şekilde ilk çıktığındaki minik rakamlara kadar düşecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.