Bu Cam Küre Güneş Enerjisinin Geleceği Olabilir Mi?

Bilim adamları,gece ışığından da elektrik üretebilen aynı zamanda normal bir panelden %35 daha fazla elektrik üretebilen bu küreyi keşfetti.

Raporlara göre , Alman mimar, küre benzeri sistemini, standart bir panele göre yüzde 35 daha verimli olarak, güneşi izlemek için bir araçla birleştirildiğinde daha da iyi yaptığını ortaya koyuyor.

Aynı zamanda küre gece de çalışmak için tasarlanmış, ayın yansıyan ışıklarını bir noktada toplayan yapısı sayesinde Aydan ‘da elektrik üretebilmektedir.

Kürenin Çalışma Mantığı

Hareketli cam küreler her daim Güneş’e dönerek ışınları içine alır ve top mercek, ışıkları yoğunlaştırarak içerisindeki küçük bir noktada toplar… Bu sayede enerji çok etkili bir şekilde değerlendirilir.

Bu Teknolojinin Geleceği:

André Broessel, ürünün ilk versiyonu ile 2013 yılında Dünya Teknoloji Ağı (World Technology Network)
Ödülleri yarışmasında finalist oldu, ardından icadını daha da geliştirerek bulutlu günlerde ve geceleyin bile enerji üretecek hale getirdi.

Broessel’in Rawlemon adı verdiği cihaz henüz geliştirme sürecinde ve toplumsal kullanıma sunulmuş değil fakat tüm dikkatleri üzerine çeken proje hedeflediği bütçenin neredeyse 2 katına ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.