Çin polisi yüz tanıma teknolojili güneş gözlükleri kullanmaya başladı

Polis memurlarına dağıtılan teknolojik gözlükler, polisin şüpheli bilgilerini depoladığı veri tabanına bağlı olarak çalışıyor. Bu sayede polisler, kalabalık bir topluluk arasındaki şüpheli ve suçluları hemen saptayabiliyor.

Çin devlet televizyonu, akıllı güneş gözlüklerinin bir günde 7 suçlunun yakalanmasını sağladığını duyurdu. Ancak polise verilen bu teknolojinin devletin kontrol gücünü artırdığı yönünde eleştiriler de yapılıyor.

Polis, Zhengzhou şehrinin kalabalık tren istasyonunda gözlükleri kullanarak birçok suçlu ve şüpheliyi saptadı. Yakalanan 7 suçlunun gasptan insan kaçakçılığına kadar çeşitli suçlardan arandıkları belirtildi. Polis ayrıca 26 kişinin sahte kimlik kullandığını fark etti.

Çin bir süredir gözetleme ve asayiş alanında teknolojiden yararlanıyor. Ülkede halihazırda kayıtta olan 170 milyon CCTV kamera bulunuyor ve önümüzdeki üç yılda 400 milyon yeni kameranın kurulması bekleniyor. Söz konusu bu kameraların büyük bir bölümü, kadrajına girenlerin kimliklerini saptayabilecek teknolojilerle donatılmış durumdalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.