Virüsü Canlı Takip Edebileceğiniz 4 Corona Virüs Haritası

Malumunuz Corona virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülkemize de gelen Corona virüsünü canlı – anlık olarak takip etmek mümkün. Bunun için hazırlanmış internette binlerce Corona virüs haritası var. Bunlardan en doğru verileri bir harita üzerinde gösteren 4 güvenilir Corona virüs haritasını hazırladık. Bunlardan her hangi birine bakarak canlı canlı corona virüsün yayılma hızını görebilirsiniz.

Corona virüsü ölüm oranı gibisinden internette aramalar yapıyorsanız, en az bir veya iki corona virüs haritasını gömüş olmalısınız. Bu özel olarak hazırlanmış corona virüsü haritaları, virüsün nereden çıktığını, bulaşan kişi sayısını ve ölümlerdeki en son rakamlar, hangi ülkelerin yeni vakalardan muzdarip olduğu ve hangi bölgelerin yeni salgınlarla uğraştığını ve daha fazlasını bu corona virüs haritası ile görebilirsiniz.

1. Johns Hopkins Center for Systems Science and Engineering

Dünyanın neredeyse her ülkesinden gelen ziyaretçilerle 200 milyondan fazla kez ziyaret edilen Corona virüs haritasında istediğiniz bütün verileri bulabileceksiniz. Hastalığın küresel yayılımını incelemek için en kapsamlı Corona virüs haritalarından biridir. Onaylanmış vakalarla birlikte herhangi bir ülkedeki vakaları inceleyebilirsiniz. Ve birçok farklı Corona virüs haritası arasından seçim yapabilirsiniz. Dünyadaki diğer birçok Corona virüsü haritası bu tasarımı taklit etmiştir. Üç kez harita düzenlendi ve önceki sürümünde, belirli konumlardaki salgınların boyutunu göstermek için büyük daireler kullanıldı.


Artıları: Hastalığa küresel bakış sunar, gerçek zamanlıya yakın güncellemeler, mobil sürüm

Eksileri: Kasvet verici renklere sahip, gezinmek için biraz zorluyor insanı, herhangi bir yer için için vaka geçmişi hakkında bilgi vermiyor.

Corona Virüs haritasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

2. NextStrain

NextStrain’deki veriler çoğu kullanıcı için çok teknik olacak, ancak coronavirüsün genomik evrimi hakkında her şeyi öğrenmek isteyen bir bilim adamı veya meraklıysanız, bu sizin için en iyi corona virüs haritası olacaktır. NextStrain, SARS-CoV-2’nin genomunu sıralıyor ve dünyadaki tüm laboratuvarlardaki verileri topluyor. NextStrain’de moleküler bir epidemiyolog olan Emma Hodcroft, “Şu anda kesinlikle herkesin dikkatini çekiyoruz” diyor. “Kesinlikle bu salgın devam ederken […] halk sağlığı kurumları ile daha yakından çalışabileceğimizi umuyorum, çünkü bence bu tür anlayışlardan en iyi şekilde yararlanabilecek insanlar.”

Artıları: Muhteşem görseller ve animasyonlar; corona virüs haritası için benzersiz veriler

Eksileri: Çok fazla teknik bilgi

Corona Virüs haritasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

3. The Wuhan Virus

Thebaselab tarafından geliştirilen bu corona virüs haritası, küresel ölçekte canlı corona virüs haritası bizlere sunuyor. JHU kontrol paneli gibi, Wuhan Corona virüs haritası da bugüne kadar etkilenen her ülkeden bilinen vaka istatistiklerini tablo haline getirmeyi başarmış.

Corona Virüs haritasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

4. HealthMap

Corona Virüsün dünyaya yayılmasını bir animasyon halinde görebilmek için etkileyici bir başka corona virüs haritası. Türkiye için tam zamanlı veri sunamasa da oldukça etkileyici haritalardan birisidir.

Corona Virüs haritasını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bonus: Microsoft Tarafından Yapılan Covid-19 Haritası

Binlerce Corona haritasından bahsetmiştik. Onlara bir yenisi Microsoft’tan da geldi ve kendi Corona virüsü haritasını yayınladı. Üstelik tamamen Türkçe. Ayrıca corona virüs haritasını oluşturan Microsoft elemanlarınında bu haritayı evlerinde oluşturdukları da biliniyor.

Corona virüs haritasına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.