Dijital Girişimcilere 7 Tavsiye

Teknolojinin hızını artırdığı ve hayatımızın her anını etkilediğini belirten Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, dijital ortamın getirdiği  iş hacmi içerisinde yer almak isteyen girişimcilere tavsiyeler sunuyor.

Bugün 3 miyar kullanıcı, aktif olarak dijital dünyanın içerisinde bulunuyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Dijital Dönüşüm danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, bu büyüklükte bir dijital ortamın  içinde var olmak isteyen yeni çağın girişimcilerinin mutlaka uyması ve atması gereken adımları olduğunu, bu adımların doğru kurgulanmasının başarıyı getireceğini belirtiyor. Erdör’ün dijital girişimcilere 7 tavsiyesi şu şekilde sıralanıyor.

1.Fikri ve iş kolunu doğru analiz edin

Bu büyük ve her geçen gün sınırları genişleyen dijital evrende iş kurmak isteyen girişimcilerin , öncelikle ortaya koydukları fikir ile iş kolunu doğru analiz etmeleri gerekiyor. Fikrin ortaya konarak, iş koluyla ilgili analiz yapılmaması sıkça karşılaşılan hataların başında yer alıyor.

2. Hedef kitlenizden emin olun

Doğru hedef kitle analizi, iş kolu ve sektör analizi kadar hayati öneme sahip bir nokta. Hitap edilecek kitle ya da kitlelerin belirlenmesi ve tüm çalışma planının ve yol haritasının belirlenen hedef kitlelere  baz alarak oluşturması, başarılı olma yolunda atılacak ilk ve en önemli adımlardan.

3.Tutkunuzu yitirmeyin

İşe tutkuyla başlamak, ilk anki heyecanı kaybetmemek başarının anahtarı. Tutkuyla inanılan bir hayali gerçeğe dönüştürmek için çok ama çok çalışılması gerektiğinin de unutulmaması gerekiyor.

4.Kendinize ve fikrinize güvenin

Türkiye’deki girişimcilerin önündeki engeller oldukça fazla. Sabit bir işte çalışma zorunluluğu, destelerin yetersizliği, ekonomik ve siyasi koşulların değişikliği gibi birçok dinamik dijital girişimcilerin kolay pes etmemelerine neden oluyor. Öncelikle fikrinize  sıkı sıkıya tutunun ve kendinize güvenin. Yola çıkarken kısa vadede maddi getirilere değil, işin gelişimi üzerine yapılacak çalışmalara odaklanın.

5.Özgün projeler ortaya koyun

Günümüzde birçok şeyin benzerini görmek artık çok kolay. Yapılacak çalışmaların duyurulabilmesi için en önemli faktörlerden biri de içeriğin ‘özgün’ olması. Unutmayın, insanlar farklı ve kaliteli olanı arıyor ve bu talebe cevap verebilmek, bu şekilde özgün işler ortaya çıkarmak dijital girişimcinin ismini ve şirketini kolaylıkla başarıya ulaştırıyor.

6.Networkinge önem verin

Dijital girişimcilerin yaptıkları en büyük hatalardan biri çevrelerini iyi analiz etmemeleri ve iyi networkingler geliştirmeye odaklanamamaları. Günümüze iş süreçlerinin doğru yönetimi kadar, çevrenizin size getireceği, işinize değer katacak ilişki yönetiminin de dijital dünyanın bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

7.Destek alın

Dijital dünyanın artık  rekabetini hızla arttığı ortamlardan bir tanesi haline geldiğinde girişimcilere destek sağlayan birçok merkez bulunuyor. Bu merkezlerden faydalanmanın fikrinize artı değer sağlayacağı aşikar. Bu merkezler genç girişimcilerin ofis ortamı, danışmanlık, nakit yatırımlar gibi bir çok alanda destek sağlayarak iş gelişimine yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.