ELEKTRONİK SİGARA, SİGARADAN DAHA MI ZARARLI?

ELEKTRONİK SİGARA, SİGARADAN DAHA MI ZARARLI?

Elektronik sigaralar piyasada oldukça yeni ortalama 10 senedir piyasada.İnsanların tam olarak hayatına girmemiş olmasından dolayı elektronik sigara hakkında bilinmeyen birçok şey var.İngiltere’de yapılan bir araştırmada , elektronik sigara, normal sigara ve tütün ürününden daha fazla güvenli bir seçenek olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmanın sonucuna göre , sigaradan elektronik sigaraya geçiş yapanların bedenlerinde altı ay sonra, normal sigara içmeye devam eden kişilere kıyasla daha az kansere yol açan maddeye rastlandı.

Uzmanların sigaradan elektronik sigaraya geçiş yapmayı düşünen kişilerin yaşadığı kafa karışıklığına son vermeyi amaçladığı,önceden de  yapılan araştırmaların elektronik sigaraların da sigaralar gibi zararlı olduğununa ilişkin sonuçlara varıldığı hatırlatılıyor.Ancak çalışmalara göre, kişilerin daha güvenli olmaları için sigara içenlerin tamamen elektronik sigaraya geçiş yapmaları gerekiyor.

Araştırmayı yürüten ekip “Elektronik sigaralar vasıtasıyla vücuda giriş yapan zehirli kimyasalların,daha önceki araştırmalarda çıkan sonuca göre söylenenden kayda değer miktardan çok daha az olduğunu gösterdik. Bu da, elektronik sigaralar hakkındaki şüphelerin yanlış olduğunu gösteriyor” dedi.

‘Yüzde 97 daha az zehirli madde’

Ekip ayrıca “Araştırmalarımız elektronik sigaraların daha güvenli olmalarının  yanı sıra verdikleri nikotin değerinin normal sigaralardan pek de farklı çıkmadığını gösterdi. Böylece insanlar nikotin krizleriyle daha güvenli bir şekilde başa çıkarak, sigarayı bırakabilir” dedi.

Sadece elektronik sigara içenlerde, Sadece normal sigaraya devam eden kişilere göre akciğer kanseriyle ilişkilendirilen  kimyasaldan %97  az görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.