Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

En iyi 10 Programlama Dili

Merhaba,günümüzde teknoloji o kadar ilerledi ki kimse kolay kolay teknolojiye yetişemez oldu.Artık yapay zekalar da aldı başını gittiler.İlerde insanlar gibi robotlar çıkmazsa pek şaşırmayız sanırım.İşin garibi bunların hepsi insan zekasıyla olan şeyler nesneleri şekillendiriyor,form kazandırıyor akıllandırıyoruz.Peki nasıl yapıyoruz nasıl yapay zekalı diye bir şey günümüzde var nasıl oluştu.Yapay zekayı açarsak kodlar bütünü diye biliriz sanırım tabi bu kodları yazmak için de bazı bilgilere ihtiyaç var, öncelikle bilgisayarın dilinden konuşmak gerekiyor ,sonrasını hayal dünyamız şekillendiriyor.Bu yazımızda yapay zeka içinde kullanılan En iyi 10 Programlama Dilini listeledik.

C#


C# programlama dili, Microsoft tarafından geliştirilmiş; yüksek seviyeli, kolay anlaşılabilir ve okunabilirliği yüksek bir dildir.Microsoft tarafından söylenen bir habere göre Windows 10’un küçük bir bölümü C# ile yazılmıştır.

Objective C


Objective C dili.Apple tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmesi devam eden bir programa dilidir.Objective C,1983 yılında piyasaya sürülmüş nesnel tabanlı bir dildir.Objective C bilen insanlar her zaman aranmaktadır.Zira İphone ,İpad,Mac gibi sistemler Objective C tabanlıdır.

Ruby


Ruby, geliştirilmesine 1995’de başlanmış yeni bir programlama dilidir.Güçlü esnek ve okunabilir bir yapıya sahiptir. Dünyaca ünlü Twitter sitesi Ruby dili kullanılarak yazılmıştır. Yorumlanan bir dildir.GPL lisansını kullanmaktadır. Bunun anlamı herkes Ruby geliştirebilir.

Pascal


Pascal 1970’de yapılmış bir programlama dilidir.İlk Machintosh’un İşletim sistemi Pascal ie yazılmıştır.C diline başta rakip olduysada bu popülerliğini zamanla kaybetmiştir.Delphi Programlama dili Pascal ile yazılmıştır.Pascal bugünün şartları ile güncelliğini kaybetmiştir.

Python


Python, 1991’de yazılmış bir dildir.Dünya üzerinde milyonlarca geliştiricisi bulunan açık kaynak kodlu dillerdendir. Bu dil de web sitesi, oyunlar, programlar„ server yazılımları ve veri tabanı yazılımları yazabilirsiniz.Öğrenilmesi en kolay dillerden birisidir.

C++


C++ programlama dili 1983 yılında piyasaya sürülmüş nesnel bir programlama dilidir.Çok güçlü bir dildir.Adobe Photoshop,Visual Basic,Mozilla Firefox ve hemen hemen tüm oyunlar ve sayamadığımız bir sürü harika program C++’ın hamaratlığındandır.Öğrenilmesi zor bir dildir.

JavaScript


JavaScript. 1995’de piyasaya sürülmüş bir betik dilidir.Çıkışıyla birlikte web dünyasına yeni bir soluk getirmiştir. Lakin java dili ile hiçbir alakası yoktur. C dili ile benzerlikler gosterir. Web tasarımında etkin olarak kullanılmaktadır.

Php


PHP,1995 yılında piyasaya çıkmış bir web dilidir.İnternet sitelerinin %95’inde kullanılmaktadır.kullanımı oldukça basittir.Tüm Türkiye’de ve dünyada çok yaygındır.İnternette bir çok dersi mevcuttur.Ayrıca sitemizde de PHP dili ile kodlanmış hazır internet siteleri mevcuttur.

Java


Java dili 1995 yılında geliştirilmiştir, Oracle Corporation’a bağlı olarak geliştirilmektedir.Çok popüler ve güçlü bir dildir. C# ve Java arasında çok az fark vardır ama ikisi birbirinden farklı dillerdir.Java ile oyun, web ve sunucu yazılımı gibi programlar yapabilirsinlz. Açık kaynak ve kullanışlı bir dildir.

C


C programlama dili dünyada en çok kullanılan programlama dilidir.C programlama dili 1972 yılında piyasaya çıkmış yapısal bir programlama dilidir.Tüm dillerin atası olarak kabul edilir.Programlama dillerinin çoğunluğu C ile yazılmıştır.(Phyton,Ruby,Java,C#,C++ vb.)C dili 1972’den beri hiç popülerliğini kaybetmedi,aksine artırdı.C dili sistemin yapı taşıdır ve eskimesi çok zordur.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar