En İyi 7 WordPress Yedekleme Eklentisi

Web site yedekleme işlemi güvenlik için çok önemlidir. Herhangi bir saldırı durumunda elinizde bir yedeğiniz olduğu için sistemi siler ve tekrardan yükleyebilirsiniz. Eğer bir worpress kullanıyorsanız diğer web site sahiplerine oranla daha şanslısınız çünkü onlarca sayıda sizin adınıza otomatik yedekleme yapan eklentiler vardır. Bu yazımızda sizler için ücretli ve ücretsiz en iyi otomatik yedekleme yapan eklentileri araştırdık ve bu listeyi oluşturduk.

1. BackupBuddy

BackupBuddy en popüler Premium WordPress yedekleme eklentisidir. Günlük, haftalık veya aylık yedeklemeleri kolayca programlamanıza olanak tanır. Ayrıca yedeklerinizi otomatik olarak Dropbox, Amazon S3, Rackspace Cloud, FTP, Stash (bulut hizmetleri) olarak depolayabilir ve hatta kendinize e-postayla gönderebilirsiniz.

Stash hizmetlerini kullanırsanız, gerçek zamanlı yedeklemeler de yapabilirsiniz.

BackupBuddy kullanmanın en büyük avantajı, abonelik bazlı bir hizmet olmamasıdır, bu nedenle aylık ücret ödemezsiniz. Eklentiyi, planınızda belirtilen site sayısına göre kullanabilirsiniz. Ayrıca, yedeklerinizi saklamak için premium destek forumlarına, düzenli güncellemelere ve 1 GB’lik bulut depolama alanına da erişebilirsiniz.

Web sitelerini çoğaltmak, taşımak ve geri yüklemek için BackupBuddy’yi bile kullanabilirsiniz .

2. UpdraftPlus

UpdraftPlus ücretsiz bir WordPress yedekleme eklentisidir. WordPress sitenizin tam yedeklemesini oluşturmanızı ve internette saklamanızı veya bilgisayarınıza indirmenizi sağlar.

Eklenti, isteğe bağlı yedeklemelerin yanı sıra yedeklemelerinizi zamanlanya da bilirsiniz. Yedeklenecek dosyaları da ayrıca seçebilirsiniz. Yedeklerinizi Dropbox, Google Drive, S3, Rackspace, FTP, SFTP, e-posta ve diğer birkaç bulut depolama servisine otomatik olarak yükleyebilirsiniz.

UpdraftPlus ayrıca, site taşıma , klonlama ve değiştirme ve diğer şeylerin yanı sıra çoklu site desteği için eklentileri olan premium bir versiyona sahiptir. Premium sürüm ayrıca öncelikli desteğe erişmenizi sağlar.

3. BackWPUp

BackWPup, ücretsiz olarak eksiksiz bir WordPress yedeği oluşturmanızı ve bulutta (Dropbox, Amazon S3, Rackspace, vb.), FTP, e-posta veya bilgisayarınızda saklamanızı sağlayan ücretsiz bir eklentidir .

Kullanımı son derece kolaydır ve sitenizin güncelleme sıklığına göre otomatik yedeklemeler oluşturmanızı ve zamanlaya bilmenizi sağlar.

Bir WordPressi bu eklenti ile yedeği geri yüklemek de çok basittir. BackWPup Pro sürümü, öncelik desteği, Google Drive’da yedekleri depolayabilme ve diğer bazı harika özelliklerle gelir.

4. BackUpWordPress

BackupWordPress, otomatik zamanlama desteğine sahip eksiksiz bir WordPress yedekleme eklentisidir. Veritabanınız ve dosyalarınız için farklı programlar oluşturmanızı sağlar. Tek sorun, ücretsiz sürümün WordPress yedeklemelerinizi bir bulut depolama hizmetine depolamanıza izin vermemesidir.

Yedeklerinizi Dropbox, Google Drive, FTP vb. Yerlerde saklamak istiyorsanız, bunun için bir premium uzantı satın almanız gerekecektir. Uzantılar her servis için kullanılabilir ve ihtiyacınız olanı veya tüm paketi satın alabilirsiniz.

5. Duplicator

Adından da anlaşılacağı gibi, Duplicator, WordPress sitelerini taşımak için kullanılan popüler bir WordPress eklentisidir . Ancak, aynı zamanda yedekleme özelliklerine de sahiptir.

Düzenli olarak wordpress yedeklemesi yapıyorsanız bu eklenti sizin ihtiyaçarınızı karşılamayacaktır. Çünkü eklenti ile otomatik olarak yedekleme yapamazsınız.

6. WP-DB-Backup

400.000’den fazla aktif yükleme ile WP-DB-Backup, en popüler WordPress yedekleme eklentilerinden biridir. Tek sorun, sadece WordPress veritabanınızı yedeklemesidir .

Bu, medya dosyalarınızı el ile yedeklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bir siteyi çok sık güncelleştirmiyorsanız veya resim yüklemiyorsanız, WP-DB-Backup’ı birincil WordPress yedekleme eklentiniz olarak kullanabilirsiniz.

WP-DB-Backup, veritabanı yedeklemeleri oluşturmayı, otomatik yedeklemeleri zamanlamayı ve veritabanınızı geri yüklemeyi gerçekten kolaylaştırır. Ayrıca, WordPress veri tabanını manuel olarak yedeklemek için phpMyAdmin’e erişimi olmayan kullanıcılar için çok kullanışlı bir araçtır.

7. VaultPress (Jetpack ile)

VaultPress, ücretli bir eklentidir. VaultPress’i kullanmak için bir JetPack abonelik planına ihtiyacınız olacak. Farklı özelliklere sahip farklı fiyatlandırma planları vardır.

VaultPress, ayda 3.50 dolardan başlayan otomatik gerçek zamanlı bulut yedekleme çözümü sunar. Apps Kasası’nı kurma ve yedeklemelerden geri yükleme, yalnızca bir tık ile yapabilirsiniz. Bazı paketleriyle güvenlik taramaları bile sunuyorlar.

VaultPress’i kullanmanın birkaç olumsuz tarafı var. İlk olarak, birden fazla WordPress siteniz varsa ekleyebileceğiniz yinelenen bir masraftır. İkincisi, JetPack’e abone olmak, bir WordPress.com hesabı almak ve sitenize Jetpack eklentisini yüklemek zorunda kalacaksınız.

Son olarak, alt planlarda yedeklemeler sadece 30 günlük arşiv için saklanır. Sınırsız yedekleme arşivi istiyorsanız, web sitesi başına aylık 29 ABD doları ödeyerek, yeni başlayanlar için, burada listelenen diğer çözümlerle karşılaştırıldığında, çok daha pahalı bir ücret ödemeniz gerekir.

Not:  Hangi WordPress yedekleme eklentisini seçerseniz seçin, lütfen yedeklerinizi web sitenizle aynı sunucuda saklamayın.

Bunu bir yumurta sepetine benzetirsek, bütün yumurtaları tek bir sepete koymuş olursunuz. Sunucunuzun donanımı arızalanırsa veya en kötüsünüz hacklenirse, normal yedeklemelerin kurulumunu gerçekleştiren bir yedeğiniz olmaz. Yani sepeti düşürürseniz elinizde hiç yumurta kalmaz.

Bu nedenle, yedeklerinizi Dropbox, Amazon S3, Google Drive vb. Bir üçüncü taraf depolama hizmetinde depolamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu kadar. Bu listenin, siteniz için en iyi WordPress yedekleme eklentisini seçmenize yardımcı olacağını umuyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.