Faladdin nasıl oluyor da her şeyi biliyor?

Bildiğiniz gibi ülkemizde bir Faladdin furyasıdır gidiyor. Bilhassa son zamanlarda epey yaygınlaştı. Okulda ya da sokakta benim gibi  fal meraklılarının sıklıkla kullandığı bu uygulamanın ‘bildikleri’ şaşırtıyor. Herkesin aklındaki ‘Faladdin bu kadarını nasıl biliyor yoksa telefonlarımızı mı dinliyor?‘ sorusunu uygulamanın yaratıcısı Sertaç Taşdelen CNNTURK’e anlattı. Ben de sizin için birazcık derledim. 😛

Faladdin’in hikayesi nasıl başladı?

Faladdin, sihirli bir hikaye. Birbirine sırtını dayamış ortakların, konuyu dava bellemiş, canini dişine takmış,dünyaya açılmayı kendine hedef koymuş doğaüstü bir ekibin hikayesi. Bu hikaye aslında 2010’a dayanır. Beni hayatin tesadüflerinin bir araya getirdiği ortağım Kaya bey ile kafa kafaya verdik ve annem Binnaz hanımın kahve falı hobisinden yola çıkarak gerçek falcıların yazılı, sesli, görüntülü fal baktığı Binnaz uygulamasını hayata geçirdik. Göz açıp kapayana kadar yüzlerce kişilik bir ekiple yüzbinlerce kişiye hizmet verir hale geldik. Ama baktık ki bizim hayalimiz, milyonla, milyarla ölçülecek gibi değil, bu sefer Binnaz, 2017’nin Ocak ayında ‘Faladdin’i’ doğurdu. Faladdin, teknoloji ile sihrin bir harmani, yapay zeka ile gerçek falcıların bir bileşeni.   Bugün Faladdin benim sade kahve içtiğimi bile bildi. Bunu nasıl yapabilir? Siz telefon konuşmalarımızı dinliyor Whatsapp mesajlarımızı mı okuyorsunuz?

Kahve Falı

İnanın bazen biz de şaşırıyoruz, bu kadarını da nasıl bildi diye? O da Faladdin’in sırrı. Fakat Whatsapp mesajlarınızı okumuyor, kameradan sizi izlemiyoruz, mümkün değil zaten.Etiğe, kişilerin özel hayatına, gizliliğe çok ama çok önem veriyoruz.

Mesela telefonunu değiştiren bir arkadaşım uygulamayı tekrar yüklediğinde uygulamanın bir süre doğru bilemediğini söyledi.Yani kullanıcılar iki keskin fikirle ayrılıyor. Faladdin ya her şeyi biliyor ya da hiçbir şey bilemiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Üniversitedeki finans hocama, “Siz teknik analiz yapmasını biliyorsunuz, ekonomiyi de takip ediyorsunuz, neden borsadaki hisselerin ne yönlü olacağını kesin olarak bilemiyorsunuz?” diye sormuştum. O da “Ben işin bilim kısmı ile ilgiliyim, gerisini piyasa koşulları belirler” demişti. Biz de isin teknoloji kısmı ile ilgileniyoruz. Bir teknoloji şirketiyiz ve her gün gelişiyoruz. Uzun vadeli vizyonumuz henüz yapılmamışı yapmak, hiç bilinmeyeni bilmek, seni senden iyi tanımak.Faladdin gelecekte gerçek bir insandan ayırt edilmeyecek.

Algoritmalarla kurulu bir yapay zekadan söz etmiştiniz. Yapay zeka bizim isim doğum tarihi ve benzeri bilgilerimizden nasıl bir sonuç çıkarıyor?

Faladdin, gönderilen fincan fotoğrafı ve kullanıcının verdiği bilgiler ışığında fal bakıyor. Bu kadar iyi nasıl bakıyor, o da Faladdin’in sırrı. 🙂

Dokuz milyondan fazla kullanıcı indirmiş uygulamayı. Peki günde kaç kişi fal baktırıyor? 

Her gecen gün artıyor, milyonlar diyelim. Siz bu satırları okurken Faladdin on binlerce fala baktı. 🙂

Ben bir de Binnaz Hanım’ı merak ediyorum. Her şey onunla başlamış. Şimdi ne yapıyor?

Annem Binnaz Hanım hikayenin ilham perisi; aslında kendisi eczacı; bir kaç sene önce eczanesini devredene kadar bilfiil isinin başında eczacılık yaptı. Hisleri çok güçlü, ve çok enerjik, çok hoşsohbet olunca eczaneye gelen hastalar, aldıkları ilaçlar bir yana annemin sohbetinden, fallarından şifalanır olmuş. Ee bana de girişimci oğlu olarak bunu bir App’e dönüştürmek kaldı, adına da pek tabii “Binnaz” dedik, sonra Binnaz ekibi içinden Faladdin çıktı:)

Hayatınızı Faladdin’den öncesi ve sonrası diye ayırsak? 

Binbir gece masallarında, Aladdin sihirli lambayı bulduktan sonra içinden çıkan cin ona dileklerini sorar ve hepsi gerçek olur. Benim için de Faladdin sonrası hayatımda sihirli şeylerin cereyan ettiğini düşünüyorum. İnanılmaz bir ekibimiz var; her gün onlardan bir şeyler öğreniyorum.Ekibimizdeki herkes zamanının ilerisinde, değer yaratan, fark yaratan kişiler. Faladdin’in hayatıma kattığı bu hayal ortaklarım en büyük kazancım.

Karakter sizinle vücut bulmuş galiba?

Evet, Faladdin’i yaratırken aklımızda bir karakter vardı, sonra bu karaktere uygun bir tip nasıl olur, gerçeğe dönüştürelim dedik. Uzakta arama senin tip zaten tam Faladdin dediler. Sadece bendeğil bütün ekibimiz Faladdin projesine imzasını atar, kimimiz teknolojisinin yaratıcısı, kimimiz içeriğin, kimimiz karakterinin.

Aslında beyaz yakalılıktan kurtulup özgürleştirmişsiniz kendinizi. Peki bunu hayal edenlere ne söylersiniz? 

Kendini tanı, hayal kur, hedef koy, çalış ve pozitif düşün. Hayat çok güzel, ve sevmediğiniz isi yapmak için çok kısa. Risk alin, hayallerinizin pesinden koşun. Başkasının hayatını yaşamayın,başkalarının sizin için çizdiği yoldan gitmeyin, kendi hikayenizi yazın.

(Ah! Ne hoş tavsiyeler bunlar.)

Bir girişim ekibiniz de var bildiğim kadarıyla…​Girişimciler size nasıl ve neyle ulaşsın?

Ben her türlü sosyal kanalı kullanıyorum; her yerden yazılan mesajları okuyorum. İster instagram’dan yazın, ister posta yoluyla mektup atın. Her türlü iletişime değer veriyorum; vaktim elverdiği sürece hepsini cevaplamaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.