Google Sıralaması Kaybetmeksizin Blogger’dan WordPress’e Nasıl Geçilir? / Adım Adım Rehber

Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e taşımak ister misiniz? Blogger, blog yazmaya başlamak için ücretsiz bir araçdır. Kendinizi geliştirdikçe blogger’ın size yetmediğini görürsünüz ki bu çok normaldir. Çünkü sizi sınırlayan bir çok şey vardır Blogger’da, Bu makalede, Google sıralamalarını kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e nasıl geçeceğinizi göstermek istiyorum.

Neden Blogger’dan WordPress’e Geçmelisiniz?

Blogger, Google tarafından oluşturulan popüler bir blog platformudur . Herkesin Google hesabını kullanarak ücretsiz bir blog oluşturmasına izin verir.

Ancak, yeni başlayanlar kısa bir süre sonra, ücretsiz Blogger blog’larıyla neler yapabileceğine dair çok fazla sınırlamanın olduğunu fark ederler.

Öte yandan WordPress, web sitenizin tamamını size verir, her şey ama her şey sizin elinizdedir. Ayrıca, blogunuzu büyütmek ve para kazanmak için gerekli özellikleri eklemenize de olanak tanır.

WordPress’i biraz daha açarsak iki çeşit wordpress göreceksinizdir. Birisi WordPress.com diğeri ise wordpress.org evet bu ikisi ayrı platformlardır. bunu anlamak için doğru bir wordpress seçmek için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

WordPress.org, internetteki tüm web sitelerinin% 31’ine sahip olduğu için muhtemelen duyduğunuz  bu popüler “WordPress” platformudur.

Diyelim Blogger’da güzel bir kitleniz var ve Google da bazı yazılarınız en üstlerde çıkıyor. Bu nedenle güzelde bir trafiğiniz var Blogger’dan Worpdress’e geçerken Google’da sıralamanız düşmeden, trafiğinizde azalma olmadan sizi Blogger’dan Worpdress’e nasıl doğru bir şekilde geçebileceğinizi hep beraber görelim.

Blogger’dan WordPress’e aktarmak için kullanacağımız tam adımlar şunlardır:

  1. Öncelikle bir Sunucunuza WordPress’i Kuruyoruz,
  2. Blogger blogunuzu dışa aktarın
  3. Blog Yazılarını WordPress’e Aktarma
  4. Yeni WordPress blogunuzda kalıcı bağlantı ayarlama
  5. Blogger ziyaretçileri için WordPress yayınlarına yönlendirme
  6. Blogger’dan WordPress’e Diğer içerikleri taşıma
  7. Blogger’dan WordPress’e geçtikten sonra yapılacaklar

Hazır? Başlayalım.

Başlamadan Önce!

WordPress’e başlamadan önce bir alan adınız ve bir de hostinginiz olmalıdır.

Alan Adı nedir? Alan adı tıpkı yukarda gördüğünüz donanimplus.com gibi size özel bir adresidir.

Hosting Nedir? Hosting sizin yazılarınızı web sitesinde sergilediğiniz resimlerin bütün yazılım dosyalarının bulunduğu bir nevi hard disktir.

Her özel web sitesinde olduğu gibi bu ikisini almak zorundasınız. Ayrı ayrıda alabilirsiniz yada hepsini tek bir firmadan da ama size tavsiyem ayrı ayrı alıp birleştirmek. Bunu googgle’da wordpress web sitesi kurma diye aratırsanız halledersiniz. Şunuda belirteyim en ucuz ve kaliteli hostingi buradan satın almanızı öneririm ki şuanda okuduğunuz bu web sitesi de Güzel Hosting Firmasını kullanıyorum.

WordPress’i yükledikten sonra, içeriğinizi Blogger’dan WordPress’e geçirmenin zamanı geldi.

1. Adım Blogger Blogunuzu Dışarı Aktarın

Yapmanız gereken ilk şey Blogger blog içeriğinizin dışa aktarılmasıdır. Bunu Blogger kontrol panelinize giriş yaparak ve Ayarlar »Diğer sayfasına giderek yapabilirsiniz . ‘İçe ve yedekle’ bölümünün altında, ‘İçeriği Yedekle’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Karşınıza ‘Bilgisayarıma Kaydet’ diye bir buton çıkacaktır. 

Blogger blogunuzun içeriğini bilgisayarınıza bir XML dosyasında indirilir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, Blogger içeriğinizi WordPress sitenize içe aktarmanın zamanı geldi.

2. Adım Blogger’ı WordPress’e Aktar

Blogger sitenizi WordPress’e içe aktarmaya başlamak için, WordPress yönetim paneline giriş yapmanız ve Araçlar »İçe Aktar ziyaret etmeniz gerekir . İçe Aktar sayfasında, devam edip Blogger’ın altındaki “Hemen Yükle” bağlantısını tıklayın.

Şimdi sizin için wordpress Blogger içe aktarıcı eklentisini kurmuş oldu. Kurduktan sonra aktarıcıyı çalıştıra tıklıyoruz.

Blogger İçe aktar ekranında, WordPress XML dosyasını yüklemenizi isteyecektir. Bu, 1. Adımda indirdiğiniz dosyadır.

Dosyayı seç düğmesini tıklayıp daha önce indirdiğiniz XML dosyasını yüklemeniz yeterlidir. Ardından, devam etmek için Yükle dosyasına ve içe aktar düğmesine basmanız gerekiyor.

WordPress şimdi içe aktarma dosyasını yükleyecektir. İçe aktarma dosyanız çok büyükse, dosya boyutunuzun çok büyük olduğu bir hata görebilirsiniz. Bu durumda, maksimum dosya yükleme sınırınızı artırmanız gerekir . Dosyanız küçükse, herhangi bir hata görmezsiniz.

Sonrasında sizden bu yazıları kimin yazdığını istiycektir. Gelen seçim ekranından bir kullanıcı seçerek yükleyebilirsiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra devam etmek için gönder düğmesine tıklayın.

WordPress artık tüm içeriği Blogger dışa aktarma dosyasından WordPress sitenize yükleyecektir, Yazılar »Tüm yazılar sayfasını ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz .

3.Adım Kalıcı Bağlantılar Ayarları

Kalıcı Bağlantılar, tek tek sayfaların URL yapısı için kullanılan terimdir. WordPress, SEO dostu URL yapısını ayarlamanızı sağlayan bir özellik ile birlikte gelir . Blogger’dan içerik içe aktardığınız için, Blogger URL yapınıza mümkün olduğunca yakın olacak şekilde URL yapınız olmalıdır.

Kalıcı Bağlantıları ayarlamak için , WordPress kontrol panelinizde Ayarlar »Kalıcı bağlantılar ekranına gitmeli ve özel yapı seçeneğini belirlemelisiniz. Bundan sonra, özel yapı alanının yanındaki kutuya aşağıdaki metni eklemeniz gerekir.

/%year%/%monthnum%/%postname%.html

Bu kalıcı bağlantılar yapısını, blogunuzun URL’lerini eski Blogger blogunuzun URL’lerine benzer şekilde yayınlamasını sağlar.

4.Adım Blogger’dan WordPress’e Yönlendirme Kurma

Herhangi bir web sitesini taşımanın en önemli adımı, doğru yönlendirmeyi ayarlamaktır, böylece mevcut trafik veya SEO sıralamalarını kaybetmezsiniz.

Yeniden yönlendirmenin önemli kısmı, kullanıcılarınızın eski sitede erişmeye çalıştıkları yeni sitede tam olarak aynı sayfaya gittiğinden emin olmaktır. Aynı zamanda, arama motorlarının web sitenizin bu yeni konuma taşındığını anladığından emin olmalıyız.

Bunu yapmak için, Blogger’dan WordPress Yeniden Yönlendirme eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir .

Etkinleştirme sonrasında, Araçlar »Blogger – WordPress Yönlendirmesayfasını ziyaret etmeniz ve ‘Yapılandırmayı Başlat’ düğmesine tıklamanız gerekir.

Eklenti şimdi Blogger blogunuzun URL’sini tespit edecek ve size Yönlendirme Kodu Alma seçeneğini gösterecektir. Devam edin ve Blogger URL’nizin yanındaki ‘Kodu Al’ düğmesini tıklayın.

Artık kullanıcıları Blogger blogunuzdan yeni WordPress sitenize doğru bir şekilde yönlendirmeniz gereken bir kod snippet’i oluşturacak.

Ardından, Blogger kontrol panelinize giriş yapmanız ve ‘Temalar’ sayfasına gitmek zorundasınız. Blog önizleme resminizin altında, ‘HTML’yi Düzenle’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Blogger artık temanız için özel HTML kodunu gösterecek. Blogger temanıza herhangi bir özelleştirmeler yaptıysanız, kodu kopyalayıp bilgisayarınıza yedek olarak kaydedin.

Aksi takdirde, devam edip her şeyi silebilirsiniz. Bundan sonra, WordPress sitenizde eklentinin görüntülediği kodu kopyalayın ve Blogger tema düzenleyicinize yapıştırın.

Değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Tema kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Ardından, mobil kullanıcılar için yönlendirmeler ayarlamamız gerekiyor.

Blogger blogunuzun gösterge tablosundaki Temalar sayfasına geri dönmeniz gerekir. Bu sefer blogunuzun mobil önizlemesinin altındaki dişli düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Bu, ‘Hayır’ı seçmeniz gereken bir açılır pencere açar. Mobil temanın seçeneğine masaüstü temasını göster ve kaydet düğmesine tıkla.

Hepsi bu, Blogger blog’unuz artık tüm blog ziyaretçilerinizi yeni WordPress blogunuza yönlendirecek.

5. Adım Geri Kalan İçeriği Blogger’dan WordPress’e Taşınma

Bu adımda geri kalan içeriğ Blogger’dan WordPress’e taşıyacağız. Bu, blogunuzun ayarlarına / içeriğine bağlı olarak bazı manuel çalışmalar gerekecek.

1. Sayfaları Blogger’dan WordPress’e taşıma

Blogger Dışa aktar aracı sadece yazıları içerir yani bunun içerisinde  sayfalarınız girmez. Sayfalarınızı WordPress’e taşımak için blogger blogunuzdaki her sayfayı düzenlemeniz, içeriğini kopyalamanız ve ardından WordPress’de bir sayfa oluşturmanız gerekir.

2. Bileşenler

Blogger gibi, WordPress temaları da blogunuzun kenar çubuğuna içerik eklemek için bileşenlerden yararlanır. Bileşen eklemek için, WordPress gösterge tablonuzda Görünüm »bileşenler sayfasını ziyaret etmeniz ve sadece bileşenleri kenar çubuklarına sürükleyip bırakmanız gerekir.

3. RSS Feeds ‘

Blog yayınlarınıza RSS yayınları aracılığıyla abone olan arama motorları ve kullanıcılar blogunuzu bulabilir. Ancak, yeni içerik almayacaklar.

Bunu düzeltmek için Blogger hesabınızın altındaki Ayarlar »Diğer sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Ardından, Yayın Sonrası Yönlendirme URL’sinin yanındaki ‘Ekle’ bağlantısını tıklamanız ve WordPress özet akışınızı eklemeniz gerekir.

WordPress feed’iniz şu şekilde görünür:

Siteadresiniz.com/feed

6.Adım Blogger’dan WordPress’e Geçtikten Sonra Yapılacaklar

Blogger blog’unuzu WordPress’e başarıyla taşıdığınıza göre, blogunuzu iyileştirmek için neler yapabileceğinize göz atalım.

WordPress adına WordPress kullanımı oldukça kolaydır. Ancak, bazen yardıma ihtiyaç duyabileceğiniz yeni şeyler keşfedeceksiniz. Bu durumda yardımınıza Donanım Plus Yetişecektir.( Yani Biz) Sürekli olarak wordpress kılavuzları eklentileri ile ilgili yararlı şeyler paylaşıyoruz.

Bu makalede, Google arama sıralamalarınızı etkilemeden Blogger’dan WordPress’e geçiş yapmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Bir sonraki Worpdress yazısında görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.