Google Stadia Nedir? Ne kadar internet hızı gerekiyor? Sistemi ne kadar güçlü?

Bu geçtiğimiz haftalarda Google, Stadia isimli bir servis tanıttı. Google, Stadia’nın bir tür oyun servisi olduğunu Game Developer Conference etkinliğinde açıkladı. Oyun dünyasında bir dönüm noktasının kapılarını açan Google Stadia, her türlü bilgisayarın en üstün çözünürlükteki oyunları açmasını sağlayacak. Aynı bir Youtube’da video izlemişsiniz gibi uzaktaki sunucular sayesinde, en üstün oyunları düşük bir bütçeyle aldığınız bilgisayarınızda oynayabileceksiniz.biraz daha ayrıntı ister misiniz? okumaya devam edin.

Google Stadia Nedir?

Google Stadia, basit bir tabirle stream oyun servisi de diyebiliriz. Yani oyunları, dilediğiniz cihazla bulut üzerinden oynamanıza imkan sağlayan bir sistem. Şimdiye kadar Project Stream adıyla bilinmesine rağmen, isminin Google Stadia olarak tanıtıldı. Bu servis sayesinde bir chrome tarayıcı kaldıran her türlü cihazda muazzam derecedeki oyunları oynayabileceksiniz. Yani Google Stadia ile ışıklı mışıklı son sistem bilgisayar sahibi olmadan her türlü oyunu açabileceksiniz. Hatta Youtube’da yayın yapan kullanıcıların oyunlarını, indirmeden ve hatta kaldığı yerden bir tuşla oynayabileceksiniz.

Google Stadia yeteri kadar güçlü mü? 

Google Stadia nedir? sorusuna yanıt verdikten sonra merak edenler için bu sistemin ne kadar güçlü olduğuna bakalım isterseniz.

Google Stadia az öncede bahsettiğimiz gibi bir servis. Fakat bu servisin de sahip olduğu bir donanım tablosu mevcut. 

Cpu: 7 GHz hızında 32 bit 
Ram: 16 GB
GPU: 10.7 teraflops

Bu GPU’nun ne kadar hızlı olduğunu karşılaştırmak isteyenlere şunu belirtelim. Xbox One X 6 teraflops iken PS4 Pro ise 4.2 teraflopsluk GPU gücüne sahiptir.

Tabi ki internet üzerinden oynayacağınız için internetinizin de bir hayli iyi olması lazım. Peki bu servisi kullanabilmek için ne tür bir internet hızı gerekli?

Google Stadia önerilen ve minimum internet hızı gereksinimleri:

  • Önerilen: Saniyede 60 kare ve 4K çözünürlük için minimum 30 mbps bağlantı hızı
  • Minimum: Saniyede 60 kare ve 1080p çözünürlük için 25 mbps bağlantı hızı

Google yaptığı bir başka açıklama ise şu şekilde, bir oyunu açtığınızda sunucularının bağlantı kalitesine göre anlık olarak çözünürlük değiştirebileceğini de söylüyor. Yani internet hızındaki anlık değişimler, Stadia’daki akıcılığı bozmayacak. Bu sayede oyunlarınızda ufak bir kasma olmadan oynayabileceksiniz. Google Stadia’nın ilk oyunu Doom Eternal’in muhteşem oynanış videosunu da ayrıca alttan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.