Görme Engelliler İçin Kelimeleri Ses Haline Getiren Akıllı Gözlük İcat Edildi

2012 yılından bu yana üzerinde çalışılan gözlük Disleksi hastalarına ve görme engellilere umut ışığı oldu.

Oton Glass isimli gözlük,Japon bir şirket tarafından geliştirildi.Gözlüklerin içerisinde iki küçük kamera ve kulaklık bulunuyor. Bu sayede akıllı gözlük kamera tarafından yakalanan karelerdeki kelimeleri tanımlayıp kulaklıklardan kullanıcıya yazıları aktarıyor.

Ayrıntıya inecek olursaakıllı gözlük,öncelikle kullanıcıların önlerinde olan metinlerin fotoğrafları çekiliyor ve Raspberry Pi bulut sistemine aktarılıyor. Daha sonra bulut sistemindeki yapay zeka metinleri analiz edip, kulaklıkta oynatılacak sese dönüştürüyor. Bulut sisteminde sese dönüştürülen metinler tekrar kulaklığa aktarılıp kullanıcının dinlemesi sağlanıyor.

Yapay zeka sistemi bulut üzerindeki metinleri analiz etmekte yetersiz kaldığındaysa çalışan kişiler metinleri okuyup ses dosyası haline getiriyor. Sistemin en büyük dez avantajı kimi zaman gerçekleşen gecikme süresi ve Google çeviri benzeri bir ses halinde dinlenmesi. Bu yeni teknolojinin hala çok ilkel olduğu düşünülürse gelecekte gerçekten de, kelimeleri sese çevirir sloganıyla piyasaya sürülen gözlükler tüm ihtiyaç sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilebilir. Bunun yanı sıra gözlükler 47 dolar (180 TL) karşılında satılıyor.

Yorumlar (2)

Yorum Yap
  1. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this
    I’ve discovered It positively helpful and it has aided me out loads.
    I am hoping to contribute & assist different customers
    like its aided me. Good job.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.