Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Hayflick Limiti’ni Daha Önce Duydunuz mu?

Hücreler üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki her hücre bölünmek ve kendini yenilemek ister. Ancak bu bölünme nereye kadar gidiyor hiç düşündünüz mü?

Leonard Hayflick 1961 yılında bir deney yapar ve görür ki insan hücreleri 50 kez bölünebiliyor. 50. bölünmeden sonra hücreler bölünme yeteneğini kaybediyor ve yaşlanmaya başlıyor. Bu araştırma sonucunda “Herhangi bir hücre ölmeden önce sınırlı sayıda bölünebilir.” yargısına varılıyor. Bu yargıya Hayflick Limiti adı verilir.

Hayflick limiti her canlı için çeşitli ömür uzunluğuna olanak sağlar. İnsanlarda bu sayı 70 yıl civarında etki gösterirken Galapagos kaplumbağalarında bu sayı 200 yıllık bir yaşama olanak sağlıyor.

Hayflick Limiti üzerine çalışmalar devam ederken Elizabeth Blackburn ve ekibi hücre ömrünün telomerlere bağlı olduğunu keşfeder ve o andan itibaren Hayflick limiti daha fazla önem kazanır.

Telomerlerin kromozomlarda bulunan DNA’nın tekrarlanan kısmını temsil ettiği söylenebilir. Telemorler her bir hücre bölünmesi sonunda kısalırlar. Bir hücrenin telomeri ne kadar uzun ise o kadar uzun yaşar ne kadar kısa ise yani ne kadar çok bölünme geçirmişse o kadar kısa yaşar.

Peki, Hayflick Limiti neden bu kadar önemli? Çünkü bir gün Hayflick Limiti geçilirse yani Hayflick Limiti diye bir şey kalmaz ve her bir hücre tekrar ve tekrar bölünebilir olursa(telomer boyu değişmeden), daha uzun yaşayabiliriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Karakteri Nasıl Ortaya Çıktı?

Türkçesi yazı karakteri olan ancak yaygın bilinen adıyla font işine ilk kafayı takışım lise yıllarımda ...

Televizyonda Sinyal Yok Hatası Çözümü

Televizyonlarda “Sinyal Yok” sorunu zaman zaman hepimizin başına gelmiştir. Bunun bir çok nedeni olmakla birlikte ...

Rakiplerinizi Monster Gaming Mouse Modelleriyle Alt Edin

Hayata gelmekteki temel gayesi, temel bilgisayar kullanımlarında sahiplerine asgari oranda yardım edebilmek olan makara kablolu ...

Podcast Nedir?

Podcast nedir? Bu soru ne kadar da yabancı değil mi? Ama bir o kadarda önemli ...

Redmi AirDots Eşleşme Sorunu Çözümü - Kesin Çözüm

Bu yazımızda Xiaomi Airdots eşleşme sorununun nasıl üstesinden gelebileceğinizi göstereceğiz. Redmi AirDots, Türkiye’de fiyat / ...

Robot Kol'un Yakın Tarihi - Neden İcat Edildi? Kronolojisi

Robotik kolların uzun ve zengin bir tarihi var. Robotik kolların nereden başladığını ve geleceğin bu ...

Sporun Hayatımızdaki Yeri Nedir?

Hepimizde biliyoruz ki sporun hayatımızdaki yeri, paha biçilemez bir parçadır. Spor yapmayan bir vücut her ...

Proton Pil Nedir? Bilmeniz Gereken Üç Şey

Proton pil nedir? Çevremizde gördüğümüz çoğu elektronik cihaz, lityum pil teknolojisi ile çalışıyor. Hayatımızın her ...

Dünyanın En Hızlı 10 Arabası

Dünyada binlerce araba bulunmakla birlikte bir çok çeşidi de vardır. İste bu arabalar ve hızları ...

ARDUİNO NEDİR, NE İŞE YARAR ?

Merhaba arkadaşlar sürpriz biz seriyle karşınızdayız birlikte arduino ile çılgın projeler yapacağız ama çılgın projelere ...