İnsansı Robotlar Sonumuzu mu Getirecek?

Son dönemlerde gelişen yapay zeka teknolojisi ile oldukça konuşulan insansı robotlar, gelecek için büyük avantajları içlerinde barındırıyor. Ancak bu teknoloji kimi kesimleri oldukça endişelendiriyor. Dünyayı ikiye bölen tartışmada her iki taraf da kendi haklı argümanlarına sahip. Gelecekte ne olacağını ancak yaşayarak görebilecek olsak da bundan oldukça kısa zaman sonra insanı andıran yapay zekâ temelli robotları aramızda göreceğimizi tahmin etmek zor değil. Haydi, son dönemlerin en öne çıkan bilim kurgu soslu tartışmasına yakından bakalım!

Yapay Zekâ ve Robotlar

Yukarıda bahsettiğimiz insansı robotlar, temelde yapay zekâ teknolojisine dayanıyor ve öğrenmeleri de bu şekilde mümkün oluyor. En basit açıklaması ile yapay zekâ, kendi kendine bağlantılar kurarak yetkinliğini artırabilen bir sistem. Bu sistem farklı amaçlar ile robotlara entegre edildiğinde, birçok alanda zaman ve para tasarrufu yapılabiliyor. Üstelik yapılması gereken işler tam doğruluk ile çoğu zaman da insanların yapabileceğinden daha iyi bir şekilde hallediliyor.

Yapay zekâ teknolojisinin bir diğer avantajı ise yüksek doğruluk oranına sahip tahminler ya da hesaplamalar yapabilmesi. Verileri inanılmaz bir hızla işleyen yapay zekâ, bu sayede kendine sunulan veriler ışığında en doğru sonuçlara ulaşabiliyor. Bu yüksek doğruluk oranına sahip tahminler, birçok branş için çok önemli verilerin elde edilmesini sağlayabilir. Bilim insanlarının gezegenimizin geleceği hakkında tahminler yaparak belki de kimi felaketleri önceden haber almasını ve önlemesini mümkün kılabilir.

İnsansı Robotlar ve Etik Sorunlar

Yukarıda yapay zekâ ile ilgili bir açıklama var ancak bunun insansı robotlar ile ne bağlatısı ne? Bu robotlar, temelde birer yapay zekâ örneği. Veri kaynakları ise biz insanlarız. Yani insanı andıran bu makinalar aslında bizim üstünde dahi durmadığımız dijital veri yığınlarımızı kurcalayarak ‘insan olmayı’ öğreniyorlar. Bu noktada da işin içine etik giriyor. İnsanlık olarak çok temiz bir geçmişe ve güvenilir karakterlere sahip olmadığımızdan, bize bakarak öğrenen bir makinanın ileride bize düşman olmayacağını nasıl bilebiliriz? Cevap, bilemeyiz! Dünyada bir kesim insansı robotlara çok iyimser bakarken diğer bir kesimin büyük şüpheyle yaklaşmasının sebebi bu. Üstelik bu yalnızca ilk aşama!

Etik sorular insana benzeyen robotlar ya da en azından onlar hakkındaki teoriler geliştikçe devam ediyor. Örneğin, gelecekte tam bir insan bilincine erişmiş bir insansı robota nasıl davranmalıyız? Eğer bu robot sosyalleşmek ya da temel haklardan yararlanmak isterse ne yapmamız, onu nasıl değerlendirmemiz gerekir? Aslında şu noktada bu soruların cevaplarını kimse bilmiyor. Bunlar yıllar boyunca bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz durumlar. Bir anda gerçeğe dönmeye başlaması ise elbette tüm dünyada şaşkınlıkla karşılanıyor. Şu anın şartlarında geleceğe dair net bir tahmin yapmak da zor. Fakat yine de bundan kısa bir süre sonra, insansı robotlar çok daha sık aramızda olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.