Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma -Tüm Adımlar

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma işlemi zor olmamakla birlikte bilinmediği zaman uğraştırıcı olabilir. Kötü niyetli kişiler tarafından korunmak amacıyla, Instagram iki faktörlü kimlik doğrulamasını hesabınızda etkin hale getirmiş olabilirsiniz. Bu özellik sayesinde hesabınızı ele geçirmeye çalışan kişiler, şifrenizi bilseler yahut bulsalar dahi hesaba giriş sağlayamazlar. Böylelikle hesabınızın korunması bir nevi garanti altına alınmış olur. Fakat hesabınızı kaydetmeyip, her seferinde tekrar giriş yapıyorsanız, bu doğrulama yöntemi sizi yorabilir. Bunun dışında hesabı birden fazla kişi de kullanıyor olabilir. Böyle durumlarda Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği son derece sinir bozucu hale gelebiliyor.

Eğer bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsak, yani instagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma işlemini yapmak istiyorsak izleyeceğimiz yol basit. Hem mobil için hem de masaüstü için detaylıca anlatalım:

yapay zeka destekli haber sitesi

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Bilgisayarda (Masaüstü) Kapatma

 1. Öncelikle Instagram hesabımızı açıyoruz sağ üstteki ikonumuza tıklayıp ayarlar sekmesini açıyoruz.
 2. Soldaki seçeneklerden gizlilik ve güvenlik seçeneğini buluyor, ona tıklıyoruz.
 3. Ekranı biraz aşağı kaydırdığımızda iki faktörlü kimlik doğrulama başlığını görüyoruz hemen ona tıklıyoruz.


 4. Açılan pencerede eğer iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğiniz açık ise kapatma seçeneği gözüküyor. Özelliği kapatıyoruz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Telefonda (Mobil) Kapatma

 1. Instagram uygulamasına giriş yapıyoruz. Bu sefer sağ alttaki profil ikonuna tıklıyoruz.
 2. Açılan ekrandaki sağ üstte gözüken üç çizgiye tıklıyoruz.
 3. Bu sayfadaki ayarlar kısmına tıklıyoruz.
 4. Ayarların içerisinde gördüğümüz güvenlik kısmına tıklıyoruz.
 5. Güvenlik sayfasında iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini buluyor ona da tıklıyoruz.


 6. Nihayet istediğimiz sayfaya ulaştık, burada iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğinin aktif olduğunu göreceğiz.
 7. Son olarak bu seçeneği pasif hale getiriyoruz.

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma işlemini hem masaüstü, yani bilgisayar için hem de mobil uygulamalarda detaylıca anlatmış olduk.

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama neden önemli?

Tüm işlemlerimizi internet üzerinde gerçekleştirmeye başladık. Bunun sonucunda da çok sayıda internet hesabına hepimiz sahip olduk. Her biri için farklı şifre bulamasak da birisi şifremizi bulursa, tüm hesaplarımız birden ele geçmesin diye farklı şifreler kullanmaya da başladık. Fakat yine de hesaplarımızın güvenliği için daha fazlasına ihtiyaç vardı. Instagram da dahil pek çok uygulama da iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini getirdi. Bu sayede şifreyi doğru girdikten sonra hesaba erişim için ikinci bir güvenlik adımını da geçmek gerekiyor. Bu ikinci adım SMS yoluyla, WhatsApp yoluyla veya Google Authenticator aracılığıyla sağlanıyor. Bu uygulamalardan birine gelen kodu şifrenizi doğru girdikten sonra girmeniz gerekiyor. Kısaca hem şifrenizin çözülmesi gerekiyor hem de cihazınızın ele geçmesi gerekiyor. Hal böyle iken iki faktörlü kimlik doğrulama çok güzel sonuç verdi ve kullanımı yaygınlaştı.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma Sorun Olur Mu?

Yukarıda iki faktörlü kimlik doğrulamanın işlevini ve gerekliliğini detaylıca anlattık. Son derece önemli olduğu ortada. Fakat şart olduğunu da söyleyemeyiz çünkü hesabımız için herhangi bir tehlike görmüyorsak, şifremiz de gerekli koşullara uygun, sağlam bir şifre ise güvende sayılırız. Sayılırız diyoruz çünkü hesabımızı kimin ya da kimlerin ele geçirmeye çalışacağını her zaman bilemeyiz. Güçlü şifreler de kırılabilir veya başka şekilde de ele geçebilir. Yine de iki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatmanın sorun olmadığını yineleyelim. Eğer hesabınız tehlikede değilse, şifreniz de güçlü bir şifre ise (değilse şifrenizi değiştirmelisiniz) gönül rahatlığıyla yukarıda bahsettiğimiz adımları izleyerek iki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatabilirsiniz.

Bu arada yukarıda iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma işlemi için Iphone, Android diye bir ayrım yapmadık. Çünkü Ios işlemciye sahip cihazlarda da Android işlemciye sahip cihazlarda da izleyeceğiniz yol aynı. Bu sebeple tek başlık altında, yani mobil başlığı altında ikisini de anlatmış olduk. Bunu da belirtmiş olalım.

Eğer popüler bir Instagram hesabınız varsa ve bu hesabı birden fazla kişi yönetiyorsa zor olmasına aldırış etmeyin. Her seferinde sizi uğraştırıyor olsa da iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini kapatmayın. Bu tür hesaplar pek çok kötü niyetli bilgisayar uzmanı tarafından hedef alınabiliyor. Hesabınızı ve emeklerinizi korumak için naçizane tavsiyemizdir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar