İş Yerinden Numuneler

Sorumluluklar abidesi ofis

Iş yerinin işlek ve harmoni içinde çalışabilmesi için bir kaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. Ofis dışında meslektaşlarımız ile sosyal aktivite içinde olmak, proje anında kimin neyi nasıl yapacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında sizin bilgi sahibi yapar.

Bunun dışında iş saatlerinde pek fazla özel hayati söz konu etmemek çok önemlidir. Her ne kadar sosyal aktivitelerin gereksinimi yazsak bile, herseyin fazlası ciddiyeti yıkar.

Yıkılan ciddiyetin tekrar geri kazanılması neredeyse imkansızdır. Ve diğer projenizde sizin fikirlerinizin gerçeklestirebileceğinize inanacak az kişi bulursunuz. Dolayısıyla  herşey de olduğu gibi, orta yolda yürüyüp balansı sağlamak en muhim olanıdır.

Iş yeriniz küresel işliyorsa, kültürel değişikliklere mutlaka önem göstermek gerekiyor….Benim kendi tecrübem ile sizlere iki farklı iş kültürünü yakından tanıtmak isterim .

Alman is kültürü bilindiği gibi dakik olup, her toplantı nin kendine ajendasınin olduğunu göreceksiniz.

Oluşan problemleri, konulari PowerPoint vasıtası ile herkesin anlayacağı şekilde gözler önüne seren bir oluşumdur. Çözüm olmaksızın sadece dokümantasyonun bile önemli olduğunu savunurlar..

Ekip lideri dışında hirakinin altında bulunan çalışanlar, kendi yapabilecekleri veya kapasitelerini danışmaksızın, izin almadan, soran herkese söyleye bilirler. Çünkü bulunduklari pozisyon hakkinda bilgi ve tecrube sahibi olarak görünürler.

Meslekler genel de kendini geliştirme, yaptığını sevme üzere seçilir. Ve en onemlisi para kazanmak için değil, bilgini göstermekten ibarettir. Bu durum yüzünden yaptığını seven biri görürsünuz karşınızda.

Alman kültürün tam karşıtı olan bu kültür de, para kazanmak öncelik olmuştur. Elbette tek tuk ambisyon sahibi meslektaşlarım mevcut, lakin çoğu kendi üzerine düşen işi bile sorgulayacak durumda.

Randevuler ajenda da nadiren oluşturulur. her toplantı ağız veya business Skype ile ayarlandığı için, toplantıya gittiğinizde masa başında bekleyip niçin toplanti odasinda tek basiniza oturduğunuzu sorgularsiniz.

Her neyse, her problemin çözümü olduğu gibi burda da bir çözüm mecvut. Eğer bulunduğunuz departman veya divizyon da Yabancı bir lider varsa, şanslısınız demektir! (Biz de ki ler Alman)
yapacağınız tek şey bu kişileri arkaniza alip, çevrede bu kişiler ile dolaşmaktır. Çünkü böylelikle işinizi halleder, arkasından koştuğunuz insanlar sizin arkanızdan koştuğunu göreceksiniz.

Türk is kültürü hint kültürüne yakındır muhtemelen. Tecrube sahibi olanlar tecrübelerini yorumlara dökebilir.

Herşeyden önce yaptığınızı sevin ve kendinizi bu konuda geliştirin. Gerekirse diğer departmanlar da ki meslektaşlarınız ile oturup bir kahvede, onların ne yaptıklarını ve ne gibi zorluklar ile karşılaştıklarını öğrenebilirsiniz. Belki de onlarin çözümü sizin fikriniz ile meydana gelecektir.

Iş hayatı parallel bir dünyadır, özel hayatınız da ki dertleri buraya taşımayın ve ayni şekilde iş dünyasını eve taşımayın. Çünkü burda oluşan sorunlar, oluştuğu kaynakta çözülür sadece. Bu çevreden haberi olmayan kişi, size hiç bir şekilde yardımcı olamaz.I

Iyi çalışmalar herkese^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.