Jack Ma’den Girişimcilere Özel 7 Önemli Tavsiye

Jack Ma 20 yıllık deneyiminin getirdiği birikim ile genç girişimcilerle
Davos 2019’da konuştu ve tavsiyelerde bulundu.

Bildiğiniz üzere Jack Ma Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Alibaba’yı kurdu. Şirket o kadar büyüdü ki Alibaba Dünya Bekarlar Günü’nde 85 saniye içinde 1 milyar dolarlık satış yaptı. Tabi ki bu kolay olmadı Jack Ma için, hayatı boyunca sayısız başarısızlığın ardından pes etmedi. Şimdi ise yılların verdiği deneyimleri Davos 2019’da genç girişimciler paylaştı. Jack Ma’den Girişimcilere Özel 7 Önemli Tavsiye şu şekilde:

  1. “Tabii ki Alibaba’yı kurarken korkuyordum ve şüphelerim vardı. Ama şuna inanıyordum: biz kazanmasak da bir başkası kazanacak. Geleceğin uzmanı yoktur, sadece geçmişin uzmanları vardır.”
  2. “İş hayatında rekabeti asla dert etmeyin, baskıyı asla dert etmeyin. Eğer baskıdan çekiniyorsanız ticarete atılmayın. Bir değer üretirseniz bir imkanınız vardır. Bugün tüm dünya bir şeylerden endişe ediyor. Bu da büyük bir fırsat demek.”
  3. İlk işiniz en önemli işinizdir. Çok büyük bir şirket olmasına gerek yok ama kendinize çok iyi bir patron bulun. Size bir insan olmayı öğretebilecek, işlerin nasıl doğru şekilde yapılacağını anlatacak bir ustanız olsun; ve orada kalın. Kendinize, ‘burada en az üç yıl kalacağım’ diye söz verin.”
  4. “Çocuklara daha yaratıcı olmayı ve makinelerin yapamadığı şeyleri nasıl öğretebiliriz? Makinelerin çipleri var ama insanların da kalpleri var. Eğitim bu yönde gelişmeli.”
  5. Geceleri Jack Ma’yı uykusundan eden şey nedir? “Hiçbir şey! Eğer iyi uyumazsam, problem yine orada olacak. Eğer iyi uyursam, problemle savaşmak için daha iyi bir şansım olur.”
  6. “Akıllı insanları yönetmek için kültürü, değerler sistemini kullanın. Onlar yaptıkları şeylere inanırlar. Eğer sadece kurallar, kanunlar ve belgeler kullanıyorsanız bu sadece aptal insanları kontrol etmeye yarar.
  7. “Ben birini işe alırken kendimden daha akıllı olmasına dikkat ediyorum. Dört, beş yıl içinde benim patronum olabilecek kişileri işe alıyorum. Pozitif olan ve asla pes etmeyen insanları seviyorum.”

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2019/01/do-sleep-dont-have-doubts-jack-mas-guide-to-sanity-and-success/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.