Japonlardan Yeni Nesil Korkuluk;Robot Kurt

Son sekiz ay boyunca, Japonya’daki Kisarazu Şehri yakınlarındaki çiftlikler yeni bir robot bir okadarda çirkin robot kurtuna ev sahipliği yapıyor.Amacı ise bildiğimiz korkuluklarla aynı yabancı misafirleri korkutarak uzaklaştırmak.Japonyada patenti alınan kurdun resmi adı“Süper Canavar Kurt” mühendisler hayvanların çiftçilerin pirinç ve kestane ekinlerini yemelerini engellemek için tasarladığı açıklandı.

Yanlış uygulamaların sonucunda kurt nüfusunun düşmesiyle birlikte 1800’lerde kurt nüfusu yok olan  Japonyada. Popülasyonun da bozulması sonucu geyik ve yaban domuzunda artış olmuş.Çifçilerde çareyi bu kurtta bulmuşlardır.

BBC’ye göre , robot kurdu yakındaki bir yaratığı algıladığında, gelen misafirleri korkutmak için bir silah sesi, bir uluma ve bir insan sesi de dahil olmak üzere çok çeşitli sesler kullanmaktadır.Bu sayede görevini layıkıyla yerine getiren kurtun başarısının ardından geliştirilerek ikinci versiyonunda yürüyeceği de açıklandı.

Bir sürü denemenin sonucu tasarlanan bu kurdun, gerçekten işe yaradiğinı gören çifçiler tarafından büyük ilgi görülmüştür.Japonyada bunun üzerine kurtun seri üretimine geçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.