Kan Grupları İnsandaki Karakter Oluşumunu Etkiler Mi?

Merhaba Arkadaşlar,

Belki bir çoğumuz karakteristik özelliklerimizi nasıl kazandığımızı merak ediyoruz.Şu ana kadar bildiğimiz bizi yetiştiren anne babamızın sayesinde bu özellikleri aldığımızdı.Ya da aileden sonra uzunca bir eğitim süresi karakterimizi belirliyor.Ancak hiç düşündünüz mü taşıdığımız kanında bize bir karakter özelliği kazandırdığını.İşte bende bu merakımı araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim.Dünya da bildiğimiz dört kan grubu vardır.Bunlar; A,B,AB,0 olarak biliniyor.Bunlarda içinde pozitif ve negatif olarak dağılıyor.

Mizaçlara göre beslenilmesini gerektiğini söyleyen ilk hekim İbn-i Sina’dır.İlk kez kan gruplarını besinlerle kıyaslayıp inceleyen Amerikalı doktor James D’adamo’dur.

D’adamo Kan Gruplarına Göre Karakteri Şöyle Tanımlıyor;

-0 Grubu

Hayatın tadını çıkaran , dünya nimetlerinden yararlanan kişilerdir.Gücü , dayanıklılığı ,kendine güveni ,cesareti ,sezgiyi ve iyimserliği hafızalarında taşırlar.Sağlıklı bir bünye ve iyimserlikle desteklenmiş liderlik özellikleri  ve başarı temel özellikleridir.Besinleri çoğunlukla et tarzı tüketen bu grup diğer kan gruplarına göre daha çok ete ihtiyaç duyarlar.

-A Grubu

Genel  özelliği bulunduğu çevrede en ilgi çekici ve renkli kişiliğe sahip olmalarıdır.Araştırmayı severler ,değişime ve gelişime hemen ayak uydurabilirler.Aşırı duyarlı olan bu grup çevrelerinde büyük uyum zorluğuna girdiklerinde içlerine kapanırlar ve sıkıntılarını içine atarlar.Ancak stresten patladıklarında ise aşırı derece de agresif olurlar.Sindirim sistemleri uygunsuz besinleri geç erittiği için vücutlarında su birikebilir.D’adamo bu gruptakilerin daha az grip olduğunu söylüyor.  

– B Grubu

Bu gruptakiler 0 grubuna benzerdir.İnsanları dengeli, akılcı, sistemli, düzenli ve iradelidir. Başka insanların tepki ve eğilimlerini dikkate almaz.Sadece kendi düşünceleri doğrultusunda ilerler.Çevrelerinde egemen olmak ve herkesi yönetmek isterler.Gözü pek, otoriter ve inatçıdırlar.Bu karaktere sahip kişiler askerler, uzmanlar ve danışmanlardır.

-AB Grubu

A ve B grubu karmaşasında ortaya çıkan bir karakterdir.Dünya nüfusunun yaklaşık %5’i bu gruba dahildir.Çelişen, tutarsız ve kaprisli bir kişilik sergiler.Dengeleri için gerekli olan dinamik bir düzenleme, güçlü bir irade ve iyi bir disiplinle karşılaşana dek karmaşık duygu, düşünce ve eğilimlerin elinde bocalayan, kaprisli, tutarsız ve kararsız bir kişi olurlar.Çevrelerine önem vermeleri, sosyal tutum ve yargıları önemsemeleri mantıklı düşünmeye sahip olmaları olumlu özellikleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.