Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyorsan, Mutlaka Okumalısın

“Kendimi geliştirmek istiyorum ama nerden başlamalıyım” diyenlerden misiniz? Yoksa kendini geliştirmek için korkuları olan bir kişilik sahibi misiniz?

İşte hepimizin düşündüğü gelişme korkusu, öncelikle kendinizi geliştirmek istiyorsunuz ama bazı noktaları gözden kaçırıyorsunuz; bu noktalardan birincisi, gelişmek isteyen bir beyin olarak önce kendinizi değiştirmelisiniz, çünkü kendini değiştirmeyen bir beyin her zaman korku ile yaşamaya mahkum kalır. Ve gelişirken farkındalıklar yaratmalısınız ki hem korkularınız geri de kalsin hemde herkesin gözdesi olasınız. Öncelikli olarak bu konu hakkında size alışılagelmiş rutin bilgileri vermek istemiyorum, biliyoruz ki hepimiz bu alışılagelmiş emir cümlelerinden hoşlanmıyoruz. Ama bir düşünsenize bu emir cümleleri kendinizi gelistirmeniz icin en önemli detaylar. Size ilk tavsiyem ufkunuzu genişletin, bir gün bütün rutinlerinizi bırakıp hiç gitmediğiniz hiç görmediğiniz bir şehre, bir bölgeye gidin. Mesela ünlü yazarlarımızın, şairlerimizin yaşadığı her kelimesi binlerce değer taşıyan o güzelim şehirlere… Gittiğiniz yerdeki değerleri, görüşleri bir düşünürün gözünden bakarak yorumlayın. Kendinizi geliştirmek istiyorsunuz eğer, bir karar verin. Kendiniz için ne yapmalısınız, nasıl gelişmelisiniz. Kim ne der, kim ne düşünür demeden her güzelliği ile düşünün yaşamı, yapmak istediklerinizi, hobilerinizi, gidip görmek istediğiniz şehirleri, ya da hangi alanda daha zeki olduğunuzu düşünün, hangi alanda kendinizi geliştirebileceğinizi ve farkındalık yaratabileceğinizi. Kesin karar verdiğinizde işte sıra sizde olacak ve azimle yapmaya korktuğunuz ve kendini geliştirmeye izin vermediğiniz hayatınızı, bambaşka bir serüvene taşıyacaksınız. Öncelikle şöyle “kendimi nasıl geliştirebilirim” diyenlere, neler ile gelişim göstereceğiniz konular hakkında bilgi vermek istiyorum;

KİTAP OKUYUN:

Biraz klişe bir kelime gibi gelecek sizlere ancak farkındalık yaratmanız için kendinizi geliştirmeniz için en önemli faktörlerden bir tanesi kitap okumak. Gelişmeniz için ufkunuzu açmanız gerekiyor ve bunu kitap okuyarak sağlayabilirsiniz. Size istemediğiniz bir kitap okumanızı söylemiyorum. Tabi ki de sadece alışana dek kendi tarzınızda kitaplar okuyun ve daha sonrasında bizim için değerli olan dünya klasiklerini okuyun. Çünkü bu yazarlarımız o kadar kendini geliştirmeye adamış farkındalık yaratmayı başarmış kişilerdir ki, bu yüzden kişisel gelişiminiz içinde önemli bir noktadır. Bir de hayata, düşünürün gözünden bakmaya çalışın, sonra bir bakmışsınız ki çok farklı düşüncelere sahip, öz güvenli birine dönüşüvermissiniz. İşte size fırsat gelişmek istiyorum diyorsanız kitap okuyun.

Emile ZOLA derki;

Pırlantadan alınmayan vergi, kitaptan alınıyordu; çünkü pırlanta alandan değil, kitap okuyanlardan korkuluyordu.

UYKU DÜZENİNİZİ OLUŞTURUN:

Uyku her bireyin olmasa da çoğu insanın sorunu haline gelmiştir.Belki havadan, belki depresyonist havamızdan ya da uykuyu çok sevdiğinizden gibi bir çok sebep bunlara eklenebilir. Uyku düzeninizi sağlayamadığınız sürece gelişmek için vaktiniz kalmayacaktır. Her başarılı iş adamının en önemli özelliğinden bir tanesi de az uyumasıdır, az uyku derken en verimli olduğumuz saatler sabah saatleridir, yani her başarılı iş adamı sabah çok erken saatlerde işinin başına oturmaktadır. Bu demek değil ki hiç uyumayın tabiki de kişisel gelişimimiz için uyku önemli bir faktördür. Uyku düzenimiz bozuk olduğu için hiçbir iş, ugraş yapacak halimiz olmuyor zaten gelişmek için çok temkinliyiz, bir de buna geç uyanmak, çok uyumak eklendiğinde her şey yine başa dönüp hayale dönüşüyor, atalarımızın dediği gibi “Erken kalkan yol alır.” Kısacası farkındalık yaratmak istiyorsanız erken kalkın. Başarmak ve gelişmek, insanların o parmakla gösterdiği kişi olmak istiyorsanız, işte tam sırası, artık uykunuza bir dur demelisiniz. Bu yolda emin olun kendinizi geliştirip en büyük farkındalıkları yaratacaksınız.

Albert Einstein derki;

Uyku sorunu, zeki insanların lanetidir.”

SABAH YÜRÜYÜŞÜNE ÇIKIN:

Evet hepimiz sabah kalkıyoruz ve uykumuz belki açılmıyor tembellik yapıp tekrar geri yatmak istiyoruz. Size önerim bunun kurbanı olmak istemiyorsanız kısa bir yürüyüşe ne dersiniz? Her sabah yürümek hem sağlığımız açısından, hemde beyin gelişimi acısından çok önemli bir etken. Her sabah yürüdüğünüzde daha dinç, daha verimli, daha azimli olacaksınız. Belki çok zayıfsınız, benim yürümeye ihtiyacım yok diyenlerdensiniz ama unutmayın! siz gelişme yoluna adım atmış en iyi adaysınız ve gelişmek için her sabah yarım saat yürümeniz size bir şey kaybettirmeyecek tersine başarına bir başarı daha katacak, özgüveninizi artıracaktır.Bu da demek oluyor ki kendinizi geliştirmek için küçük fırsatlardan bir tane daha.

HEDEF BELİRLE:

Herkesin bir düşüncesi bir hayali vardır. İşte aslında büyüğü ile küçüğü ile bunların hepsi bir hedeftir. Ama size bir tavsiye hedeflerinizi her zaman yüksek tutun. Kendinizi geliştirmeniz size yeterli gelmesin.Bir farkındalık yaratmak istiyorsanız hedefiniz olmalı. Ayrıca özgüveni yüksek bireyler her zaman zirvede bir hedef seçer kendine, farkındalık yaratabilirsin. Size en uygun olan hedefi seçip, o hedefinizin peşinden koşun, hedefiniz için fedakarlıklar yapın, ne zaman ki hedefiniz doğrultusunda yani kendinizi geliştirme yolunda yürürsünüz o zaman gelişmeye başlayan bir birey olursunuz. Bırakın da en güzel hedefiniz kendinizi geliştirmek olsun.

Michelangelo derki;

Hayattaki en büyük tehlikelerden birisi, insanın hedeflerini çok zor koyup başaramaması değil, çok basit koyup başarmasıdır.

FARKLI DİLLER ÖĞRENİN:

Başka bir etkende kendini geliştirmek ve ufkunu açmak için yabancı dil öğrenmek. Bu ister İngilizce ister Almanca ister Rusça olsun. Yabancı ülkelere gidip yanında bir çevirmen taşımak zorunda kalacağına kendi başına özgürce kendini ifade etmeye ne dersin, bence mükemmel bir karar, gelişmek istiyorsun ve yabancılar nasıl düşünüyor nasıl yemek yiyor hatta nasıl giyiniyor, bu konu hakkında ne düşünüyor bunları bilmek gelişimin en önemli hatta en baştaki etkenidir. Ve ayrıca başka diller öğrenip gezmek sende bir farkındalık yaratıp seni özgüvenli bir kişilik haline getirecektir. Şimdi baştan bir düşünürsek sabah erken kalkıyoruz , yürüyüş yapıyoruz ve kitap okuyup yabancı dil öğreniyoruz, hatta küçük yabancı dil kurslarına gidip başka başka karakterde insanlar da tanıyoruz. İşte bunların hepsi senin gelişmen için bir etken. Kendimi geliştirmek istiyorum diyorsan, işte sana fırsat yeni bir dil öğren.

GEZİ TURLARINA ÇIKIN:

Çoğumuzdan da duyduğumuz gibi benim gezmeye vaktim yok sürekli çalışıyorum ama bu fırsatı yaratmak için bir çaban da yok sanırım, o halde ilk işimiz tarihi yerleri de gezip görmek olsun, o gezilerdeki tarihi yerlerin hikayelerini büyük ünlü düşünürler nasıl yaşamış, nasıl farkındalıklar yaratmışlar, burada hangi olaylar olmuş, bir öğren bak bakalım ne kadar zor zamanlardan gelmişler. Hayatımız nasıl şimdiki hale gelmiş bir gör gez. Gezi turları da gelişimimiz için olmazsa olmazlarımızdan biri olmalı, gezip ufkumuzu açmalı önce, geçmiş tarihimizi öğrenmeli, gezerek görerek yaşamalıyız. Yani bu da demek oluyor ki fotograf severlerin galerisinde daha özgüvenli güzel anılar çoğalıyor.

KENDİNİ KEŞFET:

Yaşımız ilerliyor ancak çağımızın büyük sorunu kişi kendisini tanımıyor neyi sever, ilgi alanı nedir, hobileri, fobileri… Ve ne yazık ki öğrenmek için bir çabada harcanmıyor. Bunun için de kendinize biraz süre tanıyın bu sizin için yorucu bir yolculuk olabilir ama gelişmek istiyorsanız ve şuan da bu yazıyı okuyorsanız karar vermişsiniz demektir. O halde önce elinize bir kağıt kalem alın ve kendinizi tanıyın. En çok neyi seversiniz, ne yaparsınız. Kimseyi düşünmeden sadece özgür olduğunuzu bilerek sonunda bir gelecek hayal ederek düşünün ve bu bütün özellikleri bir kâğıda yazın. Gelişmek istiyorsak en önemli etkenlerden biri de budur kendini keşfet ki gelişebilesin. Artılarınızı eksilerini her özelliğini yaz. Sayfalarca yazmanıza gerek yok siz anlayın yeter. “Farkındalık yaratmak istiyorum ve kendimi nasıl keşfedeceğimi bilmiyorum?” diyorsanız da denemelisiniz yanlış ya da doğru hiç fark etmez doğruyu bulana, kendinizi tanıyana kadar bütün yolları denemelisiniz.

KENDİNE İNAN:

Her şeyi düşündük yukarıdaki yazdıklarımı yapmaya başladınız sonra? Bütün bu yaptıklarınıza inanmanız gerekir yılmadan pes etmeden kendinize inanmalısınız! İçinizdeki o gücü görmeli ve ayağa kalkmalısınız! Umutsuzluğa düşmemeli her seferinde kendinizdeki o gücü görmelisiniz. Bu yüzdendir ki yanlış da yapsanız kendinize inanın. Gelişeceğinize, geliştiğinize, hatta daha iyi gelişeceğinize inanın. Gelişmek ve farkındalıklar yaratmak diğer insanlarda farklı olmak hep daha iyisi olmak istiyorsanız daha ne bekliyorsunuz?

ARAŞTIR VE YAZ:

Kendinizi tanıdınız inandınız ve artık araştırıp yazmaya başlayabilirsiniz. Kendini gelistirmek isteyen bir bireyin yapabileceği en güzel şey araştırmaktır. Bilsenizde araştırın belki bir yanlışınız vardır. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırın, araştırın ama boş durmak yok aklınızda olanları size iyi gelecek bilgileri bir köşeye not etmeyide unutmayın. Her gün elinize aldığınızda ne kadar çok şey bildiğinizi, bilmediğinizi göreceksiniz. Gelişmedeki en büyük farkındalığında, çevrenizdekiler bir konu hakkında cahilce konuşurken siz öğreterek konuşacaksınız.”İşte ben buyum ben biliyorum” diyeceksiniz ve o an çevrenizdekiler size hayran gözlerle ya da kıskanan gözlerle bakmaya başlayacak. Bu arada, kıskanmaları kötü bir durum değil bu sizin ne kadar ileriye gittiğinizi ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir. Ama şunu da unutmayın ” bir bilgi öğrendim tamam” demek yok eğer bunu derseniz bir cahil de siz olmuş olursunuz, bu yüzden hep araştırın kendinizi dibine kadar geliştirin. Bu arada yaz araştır derken size bir tavsiyem olabilir kendinizi geliştirmek ve farkındalıklar yaratmak isterseniz sitemizde özgün içerikler paylaşarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINI BIRAK:

Sıra geldi yapmakta en zorlandığımız mesele. Ne yazık ki bu çok zor biliyorum ancak kendinizi geliştirmek istiyorsunuz ve bir türlü yapamam bırakamam dediğin kötü alışkanlıklarınız var. Biliyor musunuz bu kötü alışkanlıklarınız sizi iyi bir çözüme götürmeyecek, ne kadar alışmış olsanızda gelişmek, farkındalık yaratmak istiyorsanız bütün kötü alışkanlıklarınızı yavaşça bir köşeye bırakın, zaman geçtikçe bir bakacaksınız ki hepsi acı dolu aslında sizi bir adım geriye atan özellikleriniz olacak. Her bireyin doğasında vardır bu; yapamam, bu olmaz, şu olmaz derken bırakınca da iyi ki bırakmışım deriz, işte buda onlardan biri, gelişmek için hadi bir adım öne atın ve hayatınızdaki kötüleri çıkarın.

GEÇMİŞİ GEÇMİŞTE BIRAKIN:

Geçmiş adı üstünde geçmişte kaldı bir şeylere takılıp kendinizi geliştirmekten alıkoymayın. Geçmişte ne olmuşsa olmuş bırakın belki sizin için çok iyi bir ders olabilir, bunu sürekli hayatınızın merkezinde tutmayın. Zamanımız kısıtlı ve geç kalabiliriz geleceği yaşamamız gerekiyor, geleceğe bakarak daha çok gelişmek daha çok farkındalık. Geçmisi bir köşeye atın ve işte o parmakla gösterilen hanımefendi beyefendi olun.

KENDİNİZ OLUN:

Size gelişin yazarlarımızı okuyun, görün kendinizi keşfedin, değişin derken başkasına benzemenizi söylemedim. Bu yüzden kendiniz olun. Farkındalıkları kendiniz olarak gösterin. Kimin ne yaptığı, kimin hangi işe başladığı, hangi elbiseyi, hangi kitabı, hangi yemeği yediği önemli değil. Siz ne yapmak istiyorsunuz ne giymek, sevmek, çalışmak, okumak istiyorsunuz bunlar önemli. Başkalarına benzeyerek yaşamak sizi daha da gerilere götürecektir. Kendinizde olan kapasiteyi görmenizi engelleyecektir, belki de sadece bir boşu taklit etmekten başka bir çözüm değildir bu. Sadece kendiniz olun, gelişmek bu kadar da zor değil. Tabi ki bazı düşünürleri ya da ünlü iş adamlarını kendinize örnek gösterebilirsiniz ama kendinizi geliştirmek istiyorsanız sadece örnek almakla yetinmelisiniz.

KENDİNİZİ GELİŞTİRECEK ARKADAŞLIKLAR KURUN:

Aslında bu hepimizinde bildiği bir konu; zeki bir insan gelişmeye açık bir insanla arkadaşlık eder öyle değil mi ? Peki kötü bir arkadaş yani bundan kastım hayatta bir kalem tutmaya bile çaba harcamayan bırak kendini geliştirmeyi derslerine bile çalışmaya aciz bir birey. İşte siz öyle bir birey olmamalısınız ve çevrenizde siz gibi sürekli gelişmek isteyen size destek çıkan arkadaşlar olmalı. Gelişmek istiyorsanız adımlarınızdan bir tanesi de kendinize eş değer, sizi üstlere çekebilecek, belki sizi bir dahi yapabilecek arkadaşlıklar kurmalısınız, çünkü bilirsiniz “iyi arkadaş iyi yola, kötü arkadaş kötü yola götürür.”

Size verebileceğim öneriler bu kadar sınırlı değil, yeter ki gelişmek isteyin siz daha çok güzel düşünceler üretebilir daha güzel gelişme yolları bulabilirsiniz. Ancak kısaca özetlememiz gerekirse kendinizi geliştirmeniz demek iyi bir iş, iyi bir eş, iyi bir yaşam demektir ve en önemlisi kendini geliştirmek bir ülkeyi cahillikten kurtarmak demektir, iste o parmak sizin üzerinizde fark edin artık bunu. Cahil bir birey sadece bildikleriyle yetinir ve kendini geliştirmek için bir çabası gayreti olmaz, ama siz şuan çok şanslısınız, çünkü bu yazıyı okuyorsunuz, hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz. Gelişmek her zaman açık bir kapıdır nasıl değerlendirdiğinize bağlıdır. Kim ne derse desin bir yola çıkmışsanız bu yolu sakın bırakmayın, geleceğiniz kimsenin de umrun da değil, kimse siz gelişin diye size bir çaba vermez, bunu başaracak tek kişi sizsiniz. Her gün yeni bir hayat için çocuklarımıza, yeni nesillere daha iyi bir ülke bırakabilmek adına gelişmek gelişmek gelişmek.

Size kısa bir not “Ses hızı nedir” sorusuna Einstein şu cevabı vermişti:

“Zaten bir yerde yazılı halde ulaşabildiğim bilgiyi aklımda tutmam. Eğitimin amacı aklı kitaplarda yazılan bin bir çeşit şeyle doldurmak değil, zihne düşünüp gelişmeyi öğretmek olmalıdır.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.