Lazer Kullanılarak Akıllı Telefon Şarj Etme Başarıldı

Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir ortama kurdukları lazer düzeneği ile bir akıllı telefonu şarj etmeyi başardı.Aynı zamanda ekip çok güvenlik tedbirleri alındığını ve o yönde tasarlandığını belirtti.

Peki Ne Kadar hızlı?

Araştırmacılar, lazer sistemi ile şarj edilen bir akıllı telefonunun geleneksel şarj yöntemlerine kıyasla çok daha hızlı şarj olduğunu söylüyor. Lazer şarjı için akıllı telefona oldukça ince bir güç hücresi takan araştırma ekibi, aşırı ısının dağılmasına yardımcı olmak için akıllı telefonun arkasına metal gövdeli bir soğutucu yerleştirdi.

Sensörler sayesinde ışının önünden geçen herhangi bir insanın hemen algılandığını ve emniyet sisteminin devreye girdiğini ifade etti. Bununla birlikte görüntüde kullanılan kırmızı lazerler sadece gösteri amaçlı. Yani şarj ışınları insan gözüyle görülemiyor.

Using a laser to wirelessly charge a smartphone safely across a room

Engineers at the University of Washington have developed a method to safely charge a smartphone wirelessly — using a laser. Read more: http://www.washington.edu/news/2018/02/20/using-a-laser-to-wirelessly-charge-a-smartphone-safely-across-a-room/

University of Washington News paylaştı: 20 Şubat 2018 Salı

Yaklaşık 5 metre mesafedeki bir akıllı telefona sabit 2W güç sağlayabilen sistem, verici ile 12 metre uzaklıktaki bir akıllı telefonu dahi şarj edebiliyor.Teknoloji her geçen gün ilerlemeye bizi şaşırtmaya devam ediyor.Eminim ki kablosuz şarj özelliğinde bize çok yakın olduğunu bu sayede görmüş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.