Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Maksimum Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımızın hafızasını dolduran dosyaları zaman zaman sıkıştırarak küçültmek istiyoruz. Bu yazımızda Maksimum dosya sıkıştırma nasıl yapılır? anlatıyoruz…

Dosya sıkıştırma dediğimiz olay, büyük MB’lı dosyalarınızın sıkıştırılarak daha küçük MB’lı hale gelmesidir. Sıkıştırılan dosyanıza hiç birşey olmaz. Yani bir resmi sıkıştırdığınızda yada bir müziği, kalitesinden ödün vermezsiniz. Olduğu gibidir. Ama daha az MB’lı hali.0 Buna ek kayıplı dosya sıkıştırma da vardır. Yani daha çok sıkıştırmak istiyorsanız resminizin kalitesinden de ödün verebilirsiniz. Ayrıca Winrar gibi programlarla sıkıştırdığınız dosyalarınıza virüs dahi bulaşamaz. Ek olarak şifreleyebilirsiniz de…

yapay zeka destekli haber sitesi

Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Dosya sıkıştırma yapabilmek için önünüzde bir çok yol vardır. İster dosya sıkıştırma yapabileceğiniz bir internet sitesi kullanın, isterse bir program vasıtasıyla bu işlemi yapın hiç fark etmez. Bu yazımızda en çok kullanılan popüler dosya sıkıştırma yöntemlerine değineceğiz.

Program Kullanarak Dosya Sıkıştırma

En kolay yöntemlerden biride tartışmasız, bir program kullanarak dosya sıkıştırmaktır. Bu işlem için kullanılan en popüler program ise Winrardır.

Winrar ile Dosya Sıkıştırma

dosya sıkıştırma

Oldukça basit ve sade yapısı ile Winrar ile kolayca dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekildedir;

  • Öncelikle buraya tıklayarak Winrar programını indirin.
  • Kurulumu yapın ve programdan çıkın.
  • Sıkıştırmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın.
  • Arşive Ekle seçeneğini seçin.
  • Sol tarafta bulunan sıkıştırma yönteminden en iyi seçeneğini seçin.
  • Hemen aşağıdaki Tamam butonuna tıklayarak dosyanızı sıkıştırın.

Bu kadardır. Artık winrar dosyasının içinde dosyalarınız daha az yer kaplayacak. Dosyanızı tekrar eski haline getirmek için de oluşturduğunuz winrar dosyasının içinden, dosyanızı sürükle bırak yöntemi ile masaüstünüze aktarabilirsiniz.

7-Zip ile Dosya Sıkıştırma

Bir diğer sıkıştırma programı ise 7-Zip’dir. Oldukça iyi sıkıştırma oranları alabilirsiniz. Bu programı da kullanmak yukarıdaki Winrar kadar kolaydır. Yapmanız gerekler sırası ile şu şekildedir;

  • 7.Zip programını buraya tıklayarak indirin ve kurun.
  • Sıkıştırmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve sonrasında 7.Zip‘e tıklayın.
  • Açılan alandan Arşivle‘ye tıklayın.
  • Sıkıştırma düzeyini çok yüksek seçtikten sonra Tamam butonuna tıklayın.

Bu şekilde kolaylıkla dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz.

Online Dosya Sıkıştırma

Bilgisayarınıza bir program kurmak istemiyorsanız online olarak da dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz. Hem bu yöntem sayesinde telefonunuzdaki dosyaları da internete yükleyerek sıkıştırabilirsiniz. Bunun için bir ton site vardır ve hepside aynı işlemi yaparlar. Dosyanızı yüklersiniz site sıkıştırır, sonra sıkıştırılmış dosyayı indirirsiniz.

Bu işlem için önereceğimiz bir değil bir kaç site vardır. Örneğin resimlerinizi sıkıştırmak istiyorsanız https://compressjpeg.com/tr/ web sitesini kullanabilirsiniz.

Pdf sıkıştırmak istiyorsanız https://pdfcompressor.com/tr/ kullanabilirsiniz.

Yok ben dosya şeklinde sıkıştırma işlemi yapmak istiyorum diyorsanız da https://www.apowersoft-tr.com/compress-file-online web sitesini kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar