NASA’nın Phoenix Robotu Marsta Kayboldu

Mars gezegeninin yüzeyini incelemen için yollanan robot görevini tamamlamasının ardından zorlu şartlara yenik düştü.

Nasa tarafından gönderilen robot  Phoenix lander 2017’nin Ağustos ayında uzaya fırlatılmıştı.Phoenix lander beklentileri karşılamak konusunda sınıfta kaldı.Bu robot Mars yüzeyini incelemek için üç aylık bilimsel bir görev amacıyla tasarlanmıştı. Zorlu Mars şartlarında biraz daha uzun bir süre hayatta kalması bekleniyordu. Ancak görevini tamamlamasından bir kaç ay sonra robot Mars yüzeyinde kayboldu.

İlk olarak Nasa Mayıs 2008’de Phoenix lander ile temasa geçmişti.Mars gezegeninin yüzeyindeki mikroskobik yaşamı ve su durumu ile ilgili bilgileri Dünyaya aktarmıştır.Teorillere göre Phoenix lander azalan güneş ışığının robota ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermemesi nedeniyle karanlık ve soğuk şartlarda hayatta kalmayı başaramadığı yönde oldu.

Mars rüzgarlı ve tozlu bir iklime sahiptir. Bu nedenle hareket etmeyen bir donanım parçasının sağlam kalmak gibi bir şansı bulunmuyor. Bilim insanlarının düşüncelerine göre, Phoenix’ten geriye sadece tanınmaz halde bir fosil kaldı. Yukarıdaki resim robotun ilk iniş yaptığı yüzeyin günümüzde ne kadar değişmiş olduğunu gösteriyor. Belki de güneş enerjisiyle ilgili sorunlar yaşanmamış olsaydı, robot hala inceleme çalışmalarına devam ediyor olabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.