Nihayet Uçan Arabalara Kavuştuk

2015’te geçen Geleceğe dönüş adlı filmde insanlar uçan arabaya biniyordu. Bilim kurgu filmlerinin birçoğunda gelecek tasvir edilirken kullanılan uçan arabalar bir türlü geleceğe dönüşemedi. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucunda tasarlanan araçlar arabadan çok uçağa benzedikleri, kalkışta ve inişte uçak gibi davrandıkları için uçan araba olarak kabul görmüyordu. Opener firması tarafından geliştirilen Blackfly adındaki uçan araba dikey iniş ve kalkış yapabiliyor.

Benzer özellikleri helikopterler gibi gürültülü değil, üstelikte iniş kalkış için küçük bir alan yeterli oluyor ve çok daha güvenli. Uçuş için 8 rotoru ve acil durumlarda sürücüyü kurtarmak için bir paraşütü bulunan Blackfly elektrikle çalışıyor ve 60 km menzil sağlayan pilleri 30 dakikada doluyor. Otomatik eve dönme, coğrafi mevki duvarı gibi genellikle İHA’lara has özelliklerde  barındıran Blackfly saatte 120 km hıza ulaşabiliyor: Ortalama bir elektrikli araçtan daha sessiz çalışan ve daha az yakıt tüketen aracın uzunluğu yaklaşık 4 metre.

1400’den fazla uçuşta yaklaşık 20.000 km mesafe kateden BlackFly’ın  kullanıma hazır hale gelebilmesi için teknik olarak biraz daha olgunlaşması ve yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Yinede bu haliyle bile pekala kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdan Blackfly’ı izleyebilirsiniz.


www.opener.aero

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.