Nikola Tesla'nın Hayatı ve Buluşları

Yugoslav asıllı ABD’li elektrik mühendisi ve mucit olan Tesla 10 Temmuz 1856 yılında Sırbistan’ın Smiljan kasabasında doğdu. Babası inançlarına bağlı olan bir papazdı ve oğlu Teslanın’da papaz olmasını istiyordu. Annesinin okuma yazması olmasa da halk onu küçük ev aletleri tasarlayan bir mucit olarak tanırdı. Nikola Tesla’nın yeteneklerini ilk fark eden ve onu destekleyen annesi olmuştur. Elektrik mühendisi, Fizikçi, Makine Mühendisi ve Elektrofizik Uzmanıdır. Çok yönlü biri olmasının yanı sıra Sırpça, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyancada biliyordu

Nikola Tesla Graz Teknik Üniversitesinde dört yıl okuyup Budapeşte ve Paris’te mühendis olarak çalıştıktan sonra, Edison’un Continental Edison adlı elektrik makineleri yapım şirketinde çalışmaya başladı.

Edison’un doğru akım sistemlerine önem vermesi ve alternatif akıma ilişkin buluşlarıyla ilgilenmemesi üzerine bu kuruluştan ayrılarak kendi adına bir laboratuvar kurdu. 1881’de tasarladığı döner manyetik alan ilkesiyle çalışan asenkron elektrik motorunu geliştirmeyi başardı. 1888’de çok fazlı transformatör ile alternatif akım jeneratörünün ve asenkron motorun patentini aldı.

En büyük buluşlarından bir tanesi kablosuz elektrik iletimi ile ilgili olacaktır. Nikola Tesla 1890 yılında elektriği kablo olmadan hava yardımı ile iletmeyi başarmıştır.

Hidroelektrik enerji üretmek üzere Niagara Şelalesinde çalışma yapacağını belirten Tesla’ya o zamanlarda pek inanan ve güvenen olmamıştı. Fakat Tesla, yaptığı çalışmalarının neticesinde 1896 yılında yılında 40 km uzaklıktaki Buffalo şehrini aydınlatmayı başarınca insanları hayretler içinde bırakmıştır. 

  Radyoyu icat eden kişi olarak her ne kadar Marconi’yi bilsek te, radyoyu ilk icat eden Nikola Tesla olmuştur. Marconi, Nikola Tesla’nın icadını kendi icadıymış gibi kullanmasıyla birlikte Nobel ödülünü alarak büyük bir servete konmuştur. Tesla’nın ölümünden sonra Marconi’nin sadece Tesla’nın yanında radyo vericisi geliştirme görevinde asistanlık yaptığı anlaşılmış ve Nobel ödülü elinden alınmıştır. 

En bilinen icatlarından birisi de kendi adıyla anılan Tesla Bobini’dir. Tesla bu bobini kullanarak insan eliyle çıkarılan en büyük şimşeği oluşturmuştur. Şimşek kırk metreye atlayabilmekte ve gürültüsü otuz beş kilometreden duyulmaktadır. Bu bobin sayesinde otomobillerin bujisini ateşleyen bobinide icat etmiş bulunmaktadır.

Başka gezegenlerden gelen sinyaller üzerine de araştırmalarda bulunmuştur. Daha bir çok icadı bulunan ve en çok patent sahibi olarak rekoru elinde bulunduran Nikola Tesla, insanlık tarihinin en büyük dâhilerinden olduğu bilim adamlarınca kabul edilir. İcatlarını beynine kazıyan bir insan olmasaydı ve kağıda dökseydi, insanlık günümüzde kim bilir hangi teknolojileri kullanıyor olurdu buda düşünülmesi gereken bir konudur. Nikola Tesla bu buluşlarına rağmen kazandığı her kuruşu laboratuvarına harcamış ve maddi sıkıntılar içerisinde hayatını 7 Ocak 1943’te New York’ta bir otel odasında kaybetmiştir.