PAL-V Şirketinin Uçan Araba Tasarımı Kesinleşti

Uçan arabalar, düşündüğümüzden daha çabuk gökyüzüne götürebilirdi. Hollandalı PAL-V şirketi dört tekerlekli uçakları PAL-V Liberty’yi 2019 yılına kadar piyasaya sürmeyi planlıyor.

Tech Crunch tarafından bildirildiği üzere , PAL-V Liberty ilk kez İsviçre’deki 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterime giriyor. PAL-V, otomobil / uçak için ön siparişler alıyor ve her şey planlandığı gibi ilerlerse , şirket gelecek yıl teslimatlarla devam etmeyi planlıyor . Uçak, halihazırda hem Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) hem de ABD’deki Federal Havacılık İdaresi (FAA) sertifikasını aldı.

Teknik olarak bakıldığında Liberty bir cayrokopter. Uçak kanatları yerine helikopter pervaneleri kullanarak kalkmayı başaran araç, arka iticileri sayesinde de ileriye gidebiliyor. Yerde ise kanatları katlanarak kapanıyor ve 3 tekerli iniş takımı kapanarak aracı yere yaklaştırıyor. Firmanın belirttiğine göre bu fonksiyonlar arasındaki geçiş tek düğme ile yapılamıyor. Süreç 5 ile 10 dakika arası süren manuel işlemler de gerekiyor. Fakat otomobil moduna geçtiğinizde araç her yola ve garaja sığabilecek büyüklükte.

Pal-V, Liberty’nin en düşük uçuş hızının 50 km/s, en yükseğinin ise 180 km/s olduğunu belirtiyor. Pal-V’ın websitesine göre araç yerde spor otomobiller ile eşit seviyede olsa da bize göre 3 tekerli dizaynı ve sıska lastikleri o departman için biraz yetersiz kalabilir. Aracın performans detayları ise henüz belli olmadığından yerdeki hızını tam olarak bilmiyoruz.

Sahiplerin, PAL-V Liberty’den tam olarak yararlanmak için bir pilot lisansına ve küçük bir iniş pistine ya da hava alanına erişimine ihtiyaçları olacaktır. Tech Crunch’agöre  , araba modundan uçuş moduna geçiş beş ila 10 dakika arasında sürüyor.

Bildiğimiz şey ise aracın hem Avrupa hem de Amerika’nın otomobil ve hava taşıtı gerekliliklerine uyması için tasarlandığı. Tabi ki Liberty’i havada kullanmak için pilotluk eğitimine ve pilot sertifikasına ihtiyacınız olacak. Tüm kurallara uyması için tasarlansa da aracın yasal olması için hala son bir lisans testinden geçmesi gerekiyor. Pal-V’a göre bu süreç Cenevre Fuarı’ndan sonra başlayacak.

Umudumuz Liberty’nin bu testlerden geçmesi yönünde. Hayallerimizdeki uçan otomobil olmasa da Liberty iki fonksiyonunu da hakkıyla yerine getiriyor gibi görünüyor. Ayrıca aracı “uçabilen ilk üretim aracı” sloganı ile tanıtıp lisansını alamazsa bu durum Pal-V için yıkıcı bir hal alabilir. Eğer her şey firmanın istediği gibi giderse teslimatlar önümüzdeki seneden itibaren başlayacak. Araç 339.000 $’dan başlayan fiyatlarla satılacak.

Kaynak: Pal-V

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.