Plastik Sorununa Çözüm Bulundu! Plastik Yiyen Mantar Türü Keşfedildi

Bildiğiniz üzere plastikler doğada çok uzun bir sürede yok oluyorlar. Bu yüzden doğada büyük bir kirliliğe neden oluyordu. Geçenlerde Pakistan’daki bir çöplükte plastik yiyen bir mantar türü keşfedildi, mantarın plastiği sadece bir kaç haftada plastiği çözümleye bildiği keşfedildi.

Kew Bahçeleri’nin öncü bilimcileri, insanlığın plastiğe karşı verdiği savaşı kazanmanın bir mantar türüyle mümkün olabileceğini söylüyor.

Geçtiğimiz yıl bir grup Çinli bilimcinin Pakistan’daki bir çöp toplama alanında bulduğu bir mantar türü (Aspergillus tubingensis) plastik molekülleri arasındaki bağları koparıp kendi yapısındaki miselyumu kullanarak plastiği bölüyor. Bu süreç birkaç hafta sürüyor. Plastiğin doğal şekilde çözülmesi için on yıllar geçmesi gerektiği gerçeğini unutmamak gerek.

Araştırmanın henüz başlarında olduklarını söyleyen bilimciler, plastik yiyebilen mantarın faydalarını 5-10 yıl içinde görebileceğimizi de ekledi. Telegraph’ın yakın zamanda yaptığı bir inceleme, Britanya’dan Polonya’ya geri dönüşüm için gönderilen plastiğin aslında yakıldığını, böylece atmosfere zararlı zehirli parçacıklar yayıldığını ortaya koydu.

Plastik yiyen mantarın geri dönüşüm sürecini kökten değiştirmesi ve plastikler için sürdürülebilir bir ayrıştırma yöntemi oluşturması ümit ediliyor. Makale, mantarın bira, penisilin, toz deterjan ve peynir açısından da önemli olduğunun altını çiziyor.

Mantar türlerinin çoğu bilinmiyor

Günümüzde mantar türlerinin yüzde 93’ünün bilim tarafından keşfedilmediğine, yeryüzünde en az 3 milyon mantar türü olduğuna inanılıyor. Kew Bahçeleri’nde kıdemli mantar uzmanı olan Ester Gaya, “Mantar hakkındaki düşünme biçimimizi değiştirmemiz gerek. Mantar olmasaydı çöplerin içinde boğulup ölürdük. Ancak mantarlar hakkında bilmemiz gereken daha çok şey var.” diyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde her yıl 2 bin civarında yeni mantar türü keşfediliyor. 2017’de keşfedilen mantar türlerinden en çok öne çıkanlar tozun altında, bir yağlıboya tablosunun üstünde ve bir tırnağın altında keşfedilen mantar türleri oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.