PlayStation 4 için artık yolun sonu gelmiş olabilir

Konsol dünyasının önemli isimlerinden biri olan Sony, bu nesle adeta damga vurmuş oldu. Japon teknoloji devi olan ve kısa süre içerisinde önemli bir başarıya imza attı. Fakat her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi PlayStation 4’ün de sonu gelmiş olabilir haberler, ortaya çıktı.

Hatırlanacağı üzere PlayStation 4, 2013 yılında gerçekleşen E3 interaktif oyun ve eğlence fuarında tanıtılmıştı zamanında. Aynı fuar içerisin de Microsoft da Xbox One’ı tanıtmıştı. Bir önceki nesilde PS3 ile Xbox 360 arasında sıkı bir rekabet olduğu için bu nesilde de benzer bir rekabetin olacağı düşünülüyordu ama olmadı. Fakat Sony ezeli rakibini adeta ezdi geçti.

Sony tarafından paylaşılan ve çeşitli kurumlar tarafından da onaylanan rakamlara göre, PlayStation 4, 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında en çok satan oyun konsolu olmayı başardı. Muhtemelen bu başarı 2018 ve 2019’da da devam edebilmekte.

PlayStation 4’ün fişi mi çekiliyor?

Genel olarak bir neslin raf ömrünün 4–6 yıl olduğunu söyleyebiliriz Donanımplus ailesi olarak. En azından şimdiye kadar bu düzen, bu şekilde idi. Dolayısıyla bu bağlamda değerlendirme yapacak olursak, PlayStation 4’ün de miadını doldurduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Her ne kadar Sony geçtiğimiz yıl PS4 Pro’yu satışa sunmuş olsa da bu konsol bile günümüz teknolojilerinden hayli gerideydi.

Kaldı ki ara nesil bir cihaz çıkarmak, oyun yapımcılarının ayaklarına bağlanmış olan pragnanın çözülmesi için yeterli olmadı. Yapımcılar hala 2013 yılında çıkmış bir teknolojiye göre oyun geliştiriyorlar. Dolayısıyla bu da oyunlardaki kalitenin belli bir seviyenin üzerine çıkmasını engelliyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, PlayStation 4 için yolun sonunun geldiğini söylemek mümkün. Büyük ihtimalle Sony de bu durumu kabul etmiş durumda. Keza bu sene E3’te PS4 için yeni bir oyun duyurulmamasının başka bir nedeni olamaz.

PlayStation 5, 2020’de gelecek

Şimdilik PlayStation 5 için yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat genel kanı PS5’in 2020 yılında geleceği yönünde bulunmakta. Sony’e yakın bazı kaynaklar da 2020 tarihini daha önceden doğrulamıştı.

Muhtemelen PS5, 2020 yılında gerçekleşecek olan E3 interaktif oyun ve eğlence fuarında tanıtılacaktır. Aynı 2013’te olduğu gibi. Dolayısıyla Sony’nin önünde 2 yıllık bir periyot olduğunu söyleyebiliriz. Bu süre yeni bir konsol için AAA kalitesinde çıkış oyunları geliştirmek için yeterli olabilir diyebiliriz.

Fakat şunu göz ardı etmemek gerekiyor. Şu aralar Sony’nin bünyesinde bulunan stüdyolardan Insomniac Games, Spider-Man üzerinde, Naughty Dog ise The Last of Us Part 2 üzerinde çalışıyor diyebiliriz. Santa Monica God of War’ın, Quantic Dream ise Detroit Become Human’ın yapımını yeni tamamladı. Dolayısıyla bu stüdyoların şimdiden sonra PS4’e ayıracak pek bir vakitleri yok. Muhtemelen bu saatten sonra da Sony, PS4 için AAA kalitesinde yeni bir oyun duyurmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.