PUBG şirketi, kopya içerikten Fortnite’a dava açtı

PUBG ve Fortnite arasındaki hala rekabet sürerken, hiç beklemediğimiz ilginç bir olay gündeme damgasını vurdu. PUBG telif hakları ve kopya içerik noktasında Epic Games‘e dava açtığını açıklamıştır. Kore merkezli açılan bu davasına göre, Fortnite bir nevi PUBG’nin kopyasından başka bir şey değildir!

PUBG ve Fortnite arasında kopya içerik savaşı!

Eylül ayında PUBG Corp. yaptığı açıklama ile Fortnite tarafındaki hareketlilikten duyduğu endişeyi dile getirmişti zamanında. “Fortnite’ın PUBG ile çok benzer bir oyun modunu hazırlaması ve bu oyun tecrübesini taklit etmeye çalışmasından endişe duyuyoruz.”dedi. Koreli stüdyonun açıklamasına göre, PlayerUnknown’s Battlegrounds ilk bağımsız Battle-Royale oyunuydu şimdi ise PUBG ve Fortnite oyunculara olarak ikiye ayrıldı.

Mahkemeye sunulan rapor hakkında net bir açıklama yapılmazken, içerik noktasında birçok özelliğin kanıt olarak sunulduğunu biliyoruz artık. Şirketin iddiasına göre, Fortnite arayüz, oynanış ve yapısal özellikler (oyun modunun kendisi) bakımından PUBG’nin içeriklerini kopyalamış bulunmaktardır.

Tüm bunların üzerine gerçek bir drama da ekleniyor çünkü, iki şirket arasında önemli bir anlaşma bulunmaktadır. PUBG, bildiğiniz gibi Fortnite’ın da kullandığı Epic’in Unreal Engine grafik motoru ile hazırlanmıştır.
PUBG bugüne kadar 40 milyondan fazla satarken, ayrıca Xbox One’a özel olarak konsollara çıktı. Ücretsiz oynanabilen Fortnite ise yalnızca geçtiğimiz nisan ayında 300 milyon dolar ciro yaptı. Öte yandan her iki oyun da mobil cihazlar için geliştirilen sürümlere kavuştular.
Aslında bakarsanız PUBG 2017 yılı boyunca bir numara olduğu için sorun yoktu. Ama son aylarda Fortnite fırtınası insanları sarınca Kore’de olaylar karışmış bulunmaktadır ve bunun gibi görünüyor. Bu arada belirtelim, Epic Games tarafında davanın sonucu düşünüldüğü gibi yıkıcı olmayacaktır bu davadan sonra. Şirketin ana operasyonları Kore’den yönetilmiyor ve dava şimdilik sadece bu bölgeyi kapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.