Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Rahatsız Etme Modu Nedir?

Rahatsız etme modu telefonlarda kullanılan oldukça kullanışlı bir moddur. Genel olarak bir iş yaparken veya telefona bakmak istemediğimizde kullanırız. Akıllı telefonlarda rahatsız etme modu yazısını görüp bilmeyen birçok kişi var. Bunun için rahatsız etme modu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Gibi tüm sorulara yazımızda açıklık getireceğiz. Android ve iOs başta olmak üzere mobil cihazlarda kullanılıyor. Özellikleri de kullanışları da birbirinden çok farklı değil.

Rahatsız Etme Modu Ne İşe Yarar?

Rahatsız etme modu veya rahatsız etmeyin modu, telefonunuzun sesini duymak istemediğiniz yerlerde işinizi kolaylaştırır. Çünkü sessize al moduna göre cihazınızı titreşim dahil tüm bildirimlerden korumuş olursunuz. Aslında rahatsız etme modunun en iyi tanımı şudur: Cihazınız, sizi kapalıyken ne kadar rahatsız ediyorsa, rahatsız etme modunda da o kadar rahatsız eder. Aradaki tek fark gelen bildirimler, mesajlar ve aramalar size ulaşır.

Android’de Rahatsız Etme Modu

Android cihazınızda marka, model arasında bazı farklılıklar olsa da genellikle rahatsız etmeyin modunu aktif hale getirmek için iki seçeneğimiz vardır. İlk seçeneğimiz muhtemelen her andorid telefonda mevcut: Ekranı yukarıdan aşağı doğru kaydırın, seçenekler içerisinde rahatsız etmeyin modu yoksa tekrar kaydırın veya sola kaydırarak diğer sayfadan bu modu bulun ve aktif hale getirin. Rahatsız etmeyin modunu kapatmak için izleyeceğiniz yol da yine aynı yol olacaktır. Diğer yöntem her telefonda olmayabilir ama onu da anlatalım, kullanışlı bir yöntemdir. Ses açma veya kapatma tuşuna basın, açılan ses düzeyi tüpü altında bulunan üç noktaya tıklayın ve son olarak rahatsız etme seçeneğine dokunun (bazı cihazlarda bu seçeneği seçtiğinizde süresini ayarlamak için de bir seçenek çıkacaktır, isterseniz süreli olarak da ayarlayabilirsiniz.) yine aynı yolu izleyerek deaktif edebilirsiniz.

Rahatsız Etme Modu Nedir, Düzenlenebilir Mi?

Rahatsız etme modu nedir sorusunu ve ne işe yaradığını da söyledikten sonra düzenleme seçeneklerinden de bahsedelim. Rahatsız etmeyin modunu dilerseniz esnek olarak da kullanabilirsiniz. Telefonunuzun ayarlar kısmını açın, ses ve titreşim kısmından rahatsız etmeyin seçeneğine tıklayın. Burada yine marka, model farklılıkları olsa da rahatsız etmeyin modunda kesintileri ayarlamak için bazı seçenekler göreceksiniz. Bu seçenekler, rahatsız etme modu aktif iken kimlerin aramaları gözükecek, size bildirim gönderebilecek uygulamalar ve çalmasını istediğiniz alarmlar olmak üzere üçe ayrılıyor.

Tüm bu ayarları kendinize göre dizayn ederek telefonunuzu tamamen rahatsız etmeyin modunda da kullanabilirsiniz. Bu, telefonu yoğun olanlar için mesela işi gereği çok fazla bildirim alan, telefonu istemediği zamanlarda çalanlar için iyi bir seçenek olabilir. Bu ayarları istediğiniz zaman düzenleyebilir, istediğiniz zaman aktif olarak kullanabilirsiniz. Aktif ettiğiniz ayarları yine aynı yolu izleyerek deaktif edebilirsiniz.

Rahatsız Etme Modu Saat Ayarı Nasıl Yapılır?

Cihazınızın rahatsız etmeyin modunu kendinize göre düzenleyebildiğiniz gibi süresini de istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Android cihazlar için: Ayarları açın, ses ve titreşim ayarlarını bulun ve tıklayın, burada rahatsız etmeyin kısmını açın. Bazı markalarda kural oluştur seçeneği bazı markalarda ise zamanlı açma kapama seçeneği göreceksiniz. Burada dilediğiniz gibi saat ayarı yapabilirsiniz. Ayalarınıza göre açma kapama işlemleri işinizi kolaylaştırır.

Zaman ayarında bazı avantajlar da var. Mesela uyku vakti modu ile eşzamanlı olarak rahatsız etmeyin modunu da aktif hale getirebilirsiniz. Bu yazının konusu olmadığı için konuyu oraya çevirmeyeceğim, dijital denge ayarlarında uyku vakti modunu bulabilirsiniz. Bu mod ile uyku vakti aktif olduğunda otomatik olarak rahatsız etmeyin modunu da aktif hale getirmeniz mümkün.

Ek olarak, eğer telefonunuzda mevcut ise araba kullanırken otomatik olarak rahatsız etmeyin modunu aktif hale getirmek de mümkündür. Şu yolu izleyerek deneyebilirsiniz: Ayarlara gidin, Google ayarlarından kişisel güvenlik ayarlarını açın ve son olarak sürüş esnasında sessiz bildirimi aktif hale getir seçeneğini kullanın. Böylelikle sürüşe özel siz unutsanız bile telefonunuz sizi rahatsız etmeyecektir. Biliyorsunuz ki telefonla konuşurken kaza yapma olasılığı artar, tedbir her zaman hayat kurtarır.

iOS Cihazlarda Rahatsız Etme Modu

Android cihazlarda olduğu gibi iOS cihazlarda da rahatsız etmeyin modu vardır. Temel olarak aynı işlevi görür ve aynı şekilde çalışır. Rahatsız etme özelliğini aktif hale getirdiğinizde cihazınızın durum çubuğunda ve kilit ekranında soluk bir yarım ay simgesi görürsünüz. Aktif hale getirmek için izlemeniz gereken yol ise: Ayarları açın, odak seçeneğini tıklayın ve rahatsız etmeye dokunun hepsi bu. Eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız ayarlar kısmında direkt olarak rahatsız etme seçeneğini göreceksiniz.

Diğer özellikler için ise her iki sürümde de rahatsız etme kısmını açın, aşağıda üç farklı başlık göreceksiniz: İzin verilen bildirimler, odak durumu ve akıllı etkinleştirme. Bu üç başlıkta da rahatsız etme modunu iOS cihazınız için kendinize göre dizayn edebilirsiniz. Akıllı etkinleştirme seçeneği ile de zaman ayarlı rahatsız etme modu açma ve kapama yöntemlerini göreceksiniz.

Elimizden geldiğince rahatsız etme modu nedir konusunun tüm detaylarını anlattık, Android ve iOS cihazlardaki ayrıntılara da değindik. Yine de aklınıza takılan bir soru işareti varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar