Rusya, Facebook'a para cezası verdi

Bir Moskova mahkemesi, bir veri gizliliği yasasına uymadığı ve Rus Facebook kullanıcılarının verilerini Rusya içinde bulunan sunuculara kaydetmediği için bugün Facebook’a 3.000 ruble (yaklaşık 47 $) para cezası verdi.

Yasal işlemler, ülkenin telekomünikasyon gözlemcisi olan Rusya’nın İletişim, Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimini Denetleme Federal Servisi (Roskomnadzor) tarafından yapılan şikayetin ardından başladı.

Roskomnadzor, Facebook’un Rusya’nın yerel veri yerelleştirme mevzuatına uymadığı 242-FZ sayılı Federal Yasa’ya uymadığından şikayetçi oldu .

31 Aralık 2014 tarihinde kabul edilen yasa 1 Eylül 2015’te yürürlüğe girmiştir. Bu yasaya göre, Rus vatandaşlarının verilerini toplayan, depolayan veya işleyen tüm yerli ve yabancı şirketler, Rusya sınırları içerisinde bulunan sunucularda yapmalıdır. .

Rus makamları bu yeni kanunu çok nadiren uyguladılar. Roskomnadzor’un Kasım 2016’da yasakladığı LinkedIn’in en yüksek profilli davası olduğu ve Roskomnadzor’un yerel ISS’lerin ağlarında engellemesi gereken yasaklı siteler listesine göre bu güne kadar sitenin engellendiği anlaşılıyor .

Bugünkü hikayeyi daha erken bozan Rus haber ajansı Interfax , Facebook’un mahkemede kendisini temsil etmediğini söyledi.

TWİTTER’ DA GEÇEN HAFTA PARA CEZASI ALDI

Interfax ‘in bildirdiğine göre,bugün Facebook’ a para cezası veren Moskova’nın Tagansky bölgesinde bulunan mahkeme geçen hafta Twitter’a da para cezası verdi.

Nisan 2017’de, aynı Interfax haber ajansı Twitter’ın yasaya uymayı kabul ettiğini bildirdi; ancak, geçen haftaki para cezası, şirketin vaadinde hareket etmediği anlamına geliyor.

2016’da LinkedIn’i engellediğinde Roskomnadzor, yay boyunca her iki şirkete de atış yaptı. Haberleşme düzenleyicisi başkanı Roskomnadzor’un başkanı Alexander Zharov, o sırada, Facebook kullanıcılarının ve Rusların kullanıcılarının Rusya sınırlarına taşınması için 2018’in başlangıcına kadar yaşadıklarını söyledi .

Mahkemenin dayatabileceği asgari para cezaları, yasal süreçte Rus makamlarının her iki sosyal ağı da Rusya’nın sınırları içinde yasaklamasına izin verecek ilk adımlardır.

Facebook, şirketin neden kendisini mahkemede savunmadığı hakkında bilgi arayan bir yorum isteğine ya da Rus kullanıcılar için yerel sunucularda veri depolamak için herhangi bir plana sahip olup olmadığına yanıt vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.