Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Nedir? Telefonlarımıza Gelecek Olabilecekler Mi?

Sanal gerçeklik (VR), modern zamanların en önemli teknolojik çılgınlığından biri olmuştur. Orijinal fikir 80’lerin başlarına kadar izlenebilmesine rağmen, son birkaç yıl içinde aynı soruyu sormaya devam edebilir miyiz? Artık takip edilemez bir teknoloji olmadı mı sizce de? Peki “201X, VR yılı mı?” Mevcut teknolojilerimizin doğal sınırları nedeniyle, VR hala atılımını yapmak ve ana akım haline gelmek için mücadele ediyor.

Sanal Gerçeklik (VR) Nedir?

VR ekipmanı, bir kişinin sanal görüntüsünü yapay bir dünyada yansıtmak için kullanılan kulaklıklardan ve diğer araçlardan oluşur. Genel fikir, aynı alanı paylaşabilecek nesneler ve diğer bireylerle mümkün olduğunca gerçekçi bir sanal gerçeklik içinde etkileşime girebilmektir. Geleneksel VR gözlüklerine ek olarak, modern ekipmanlara eldivenler ve kulaklıklar gibi başka birçok öge eklenmiştir.

İlk 80’ler ve 90’larda ortaya çıkmıştır. Ama o zamanlar fazlaca ilkeldi, Bugünlerde VR’nin gelişimi, Oculus Rift , YouTube 360 ​​° videolar ile dahada popüler oldu.

Augmented Reality, yani Artırılmış Gerçeklik günümüzün en popüler konularından biri. Firmalar ürünlerini pazarlamak için artırılmış teknoloji üzerine yatırım yapıp, yaratıcı işler çıkarabiliyorlar. Peki bu çoğu firmanın peşinden koştuğu AR nedir?

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir. Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için; bulunduğunuz ortamda internet erişiminin ve elinizde artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazların (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) bulunması gerekir. Ayrıca Augmented Reality üzerine tanımlanmış olan uygulamalardan birinin bu cihazınızda yüklü olması da şart. Bu koşullar gerçekleştikten sonra; Augmented Reality için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz.

Sanal Gerçeklik (VR)  Akıllı Telefonların Geleceği Olabilir mi?

Mark Zuckerberg gibi son derece ünlü isimler, mevcut akıllı telefon teknolojisinin teknolojik bir çıkmazda nasıl göründüğüne dair ilginç bir bakış açısı ile bakıyor bu duruma. Onun görüşüne göre, Google ve Apple ile yapılan rekabet, Facebook’un VR dünyasındaki tüm gelişmelerini engelliyor.

Akıllı telefonlar ile VR arasındaki entegrasyon bunun yerine en olası çözüm olabilir. John Carmack gibi programlama efsaneleri, akıllı telefon VR’sini gerçeğe dönüştüren bir teknoloji olan Gear VR’nin geliştirilmesinden bahsetmektedir. VR’nin bir bütün olarak sosyal ağların çözümü ve geleceği olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken . Ancak, bu kesinlikle Google Glass ve Microsoft’un HoloLens’in aradığı yerdir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.