Sizi Daha İyi Bir Lider Yapacak 5 TED Konuşması

Şirketler çalışanlarını eğitmek için her yıl inanılmaz bütçeler harcıyor. 2013 yılında çalışan başına ortalama 1,208 USD harcama yapılmış. Zamanın ve kaynakların çoğu ise daha iyi liderler geliştirmek için kullanılıyor.

Peki süreç gerçekten bu şekilde mi olmalı? Her zaman değil. Eskiden bir servet dökmeniz gereken ve yalnızca sınırlı bir kitlenin erişebildiği yayın ve içerikler artık internette herkese açık ve herkes için ücretsiz.

Ücretsiz dediğimizde aklınıza düşük kaliteli eğitimler gelmesin. Örneğin online eğitim portalı Udacity’yi ele alalım. Bu portal, Stanford’da profesör olan ve Google’ın sürücüsüz arabalarının da mucidi Sebastian Thrun tarafından, birinci sınıf ücretsiz eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için hayata geçirildi.

TED konuşmaları da eğlence dünyasında tasarıma, bilimden liderliğe kadar birçok alanda saygın ve kaliteli bir eğitim sunuyor ve ilham veriyor.

Üç dakika ile 20 dakika arasında süren bu videolarda, liderlikle ilgili müthiş içgörüler yer alıyor. Liderlikle ilgili bu videolardan bazılarını sizler için seçtik:

1.Simon Sinek’ten “Büyük Liderler Nasıl Harekete Geçiren İlham Verir?”

Liderlik uzmanı Simon Sinek bu işlerden iyi anlıyor. Columbia Üniversitesi’nde stratejik iletişim profesörü olan Simon Sinek, aynı zamanda Start With Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action ve Leaders Eat Last kitabının yazarı.

24 milyonu aşan izlenme sayıları ile bu efsanevi TED konuşmasında, Sinek, liderlerin işbirliğine, güvene ve değişime nasıl ilham kaynağı olduklarından söz ediyor. Daha ikna edici olmak ve insanları daha doğru yönlendirmek konularına ilgi duyuyorsanız bu ilham verici konuşmaya 18 dakikanızı ayırmanızı öneririz.

Videonun alt yazısını ayarlardan açarak izleyebilirsiniz.

2.Sheryl Sandberg’den “Neden Az Sayıda Kadın Lider Var?”

Erkeklerle karşılaştırıldığında çok daha az sayıda kadın seçtikleri meslekte ilerleyebiliyor. Peki, nedir bunun sebebi?

Facebook COO’su ve üzerine pek çok yazı yazılmış bir iş kadını olan Sheryl Sandberg, liderlik yapmak isteyen ve üst düzey yöneticiliği hedefleyen kadınlara üç muhteşem tavsiye sunuyor.

3.Derek Sivers’ten “Bir Akım Nasıl Başlatılır?”

Derek Sivers’in, liderlikle ilgili ikonik TED konuşması neredeyse beş milyon kez izlenmiş. Müthiş etkileyici bir konuşma olmasının yanı sıra dört dakikadan kısa süresinin de izlenme rakamlarındaki payı büyük! İşte mesele de bu — bazen, en önemli dersler, saatler gerektirmez.

Bazen tek ihtiyacımız olan güçlü, etkileyici, görsel bir sunum.

Sivers’in, liderliği toplumsal bir olgu olarak ele alan ve kimin liderlik yapacağını nasıl seçtiğimizi irdeleyen oldukça ilham verici ve özlü tartışmasına bir göz atın.

Videoyu sağ en alttan Türkçe yapabilirsiniz.

4. Dan Ariely’den “Yaptığımız İşle İlgili Bizi İyi Hissettiren Nedir?”

İyi bir lider insanları harekete geçmeye ikna etmenin, yaptıkları şeyle ilgili kendilerini iyi hissetmelerinden geçtiğini bilir. Yine de bu, söylendiği kadar kolay değil.

Çok satan Predictably Irrational, The Upside of Irrationality ve The Honest Truth About Dishonesty kitaplarının yazarı olan, davranış ekonomisti Dan Ariely, yaptığımız işle ilgili kendimizi iyi hissettiren şeyin ne olduğuna dair kendine özgü bakış açısını sunuyor. İşimize yüklediğimiz anlamla ilgili iki deneyin şaşırtıcı sonuçlarına başvurarak da bu kavramın önemini açıklıyor. Bunu anlayan liderler, etrafındaki insanlara daha etkili bir şekilde ilham verebilir ve onları başarılı olmak için daha çok motive edebilir.

5. Rosalinde Torres’ten “İyi Bir Lider Olmak İçin Ne Gerekir?”

İdeal bir lider olmak için gereken her şey sizde var mı? Liderlik uzmanı Rosalinde Torres, binlerce liderlik programının olduğunu kabul ediyor ancak bu kaynakların mevcut olmasına karşın, şirketlerin yarısından çoğunun liderlik rollerinde yetenek açığı yaşadıklarına dikkat çekiyor.

Hayatının 25 yılını ideal bir lider olmanın gereklerini gözlemleyerek geçirdikten sonra, potansiyel liderlerin gelecekte mücadeleyi kazanmak ve başarıya ulaşmak için kendilerine sorması gereken üç kritik soruyu bizlerle paylaşıyor.

Yazı MobileMonkey şirketinin CEO’su ve WordStream kurucusu Larry Kim tarafından yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.