Stalk Yapmak Nedir, Ne İşe Yarar?

Aslında fark etmeden bir çok şeyi yapıyoruz ancak adını bilmiyoruz.Tabi ki buda ne kadar az araştırma yaptığımızı ve çok az sayıda bilgi öğrendiğimizi gösteriyor.Günümüzde İntagram, Facebook gibi sosyal medya ağları hayli artmıştır.Bir çoğu artık bütün haberleşmeleri burdan sağlamaktadır.Ve bazen birinden hoşlanmayız ya da çok hoşlanırız ve sürekli ne yaptığını kontrol etmek isteriz işte bu yaptığımızın anlamını biliyor muydunuz? 🙂 Gelin hep birlikte öğrenelim. 😀

İngilizce de stalk kelimesi sinsice izlemek, sessizce yaklaşmak, gizlice sokulmak vb. anlamlara gelirken Türkçede sap anlamına gelmektedir.

Çevrenizden duymuş olduğunuz stalk yapmak kelimesi ise,  sosyal medya platformlarını ilgilendiren bir kelimedir. Sosyal medyada stalk yapmak birini takip etmeden, hesabın sahibinin haberi olmadan, sizin onun profilindeki paylaşılanları görmeniz, profili hakkında bilgi almanız, kişinin profilini gizlice izleme anlamına gelir.

Örnek olarak çevrenizden birisi Whatsapp stalk yapmak kelimesini kullandığında, aklınızda hemen bu kişinin, başka bir kişinin Whatsapp hesabını sürekli izlemekte takip etmekte ve bilgi almakta algısı oluşması gerekir. Aynı olay instagram,facebook, vb. sosyal medya platformları için de aynen geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.