Stres Çarkı Nedir, Ne İşe Yarar, Fiyatı Nedir?

Merhaba Arkadaşlar,

Stres çarkı nedir, stres çarkı ne işe yarar hep merak konusudur.Kısa sürede ortaya çıkıp bütün yaştan kullananları vardır.Bir kısmını bu durum rahatsız etse de bir kısmı stres çarkını elinden düşüremez olmuştur.Bende ilk gördüğüm zaman ne kadar garip bir şey diye düşünürken şimdi her gördüğümde elimden düşüremiyorum.Baktım ki sitemizde bu bilgiye yer vermemişiz.Bende sizin için stres çarkını araştırdım.Sonuna kadar okumayı unutmayalım  🙂

Stres Çarkı Nedir?

Genel olarak sıkıntılı ya da stresli anlarda zihni dağıtmak için kullanılan bir el fırıldağı olarak tanımlanır stres çarkı. Bir dönem büyüklerin en büyük yardımcısı olan stres topuyla aynı işleve sahip olan stres çarkı hareketli olduğu için etrafınızdakilerin de dikkatini çeken bir aksesuar haline gelmiştir. Bu özelliği de stres çarkını çocuklar için daha cazip hale getiriyor.

Stres Çarkı Nasıl Çevrilir?

Orta kısımın merkezini parmağınızla tutunuz. İçi bilyelerle dolu mekanizma zaten dönmeye hazır beklemekte olacaktır.Göbek kısmından sıkı tutarak diğer parmaklarınız ile ucuna vurduğunuzda stres çarkı fırıl fırıl dönmeye başlıyor. Ustaların saatte 700 km/h ile döndürebildiği bu  stres çarkı 5 dakikaya kadar potansiyel enerjisiyle turuna devam edebiliyor. Yeni başlayanlar için 45 saniye de iyi bir süre olarak kabul ediliyor.

Stres Çarkının Zararları

Uzmanlar, stres çarkının çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, ankisiyete ve otizm sorunları yaşayan çocuklarda dönüş hareketinden ötürü kaygıyı azalttığını belirtse de gözalıcı renklerin dikkatleri dağıttığını söylüyor.

Stres Çarkının Fiyatları

Önceleri Uzakdoğu ve Çin kökenli alışveriş sitelerinde (Alibaba Exp vs) satışa çıkan stres çarkı (fideget spin) son dönemde iç piyasa da seri üretime geçti. 1 dolardan (kargo hariç) başlayan fiyatlarla internetten getirtilebilen stres çarkı seyyar piyasa ve oyuncakçılar da satılmaya başladı. Piyasadaki fiyatı ortalama 6-7 liradan başlayan stres çarkları kalitesine göre 20-25 TL’ye kadar alıcı buluyor. Işık sensörlüleri ise 40-50 TL’ye kadar yükselen fiyatlarla satılmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.