Tarihteki Önemli Robotlar

Her geçen gün robot tasarımcıların gösterdiği yaratıcılık karşısında sürekli olarak şaşırıyoruz. Şimdiye kadar geliştirilen en önemli robotları araştırdık.

Araştırma laboratuvarlarından fabrikalara, çiftliklere ve  hatta evlere kadar, robotlar bugünlerde her yerdeler. Ama şimdiye kadar yapılmış en önemli robotlar hangileri? Yeni robot yöneticilerimizi böyle bir listeyle memnuniyetle karşılamaya karar verdik. Bilim kurguyu bilim dalına dönüştürmedeki rollerinden dolayı hangi robotlara minnet borcumuz olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

William Grey Walter’ın “Kaplumbağalar”ı

İlk kez 1949’da ilgilterede yaşayan Amerikalı nörobilimci William Grey Walter tarafından geliştirilen bu “kaplumbağa” ışık sensör, işaretleyici ışık dokunmatik sensör, tahrik motoru, direksiyon motoru ve koruyucu kabuk ile dikkat çekti. Bugün, kendi ortamlarını özerk olarak araştırabilecek robotların erken örnekleri olarak kabul ediliyorlar. Düşük güçte çalışırken ışık kaynağına yönlenme yeteneği gibi bazı akıllı yeteneklere sahipler. Bu, aynaya yansıyan kendi ışığını gördüğünde, ilginç davranışlara yol açtı. Walter, bunun “bir dereceye kadar öz farkındalığın kanıtı olarak kabul edileceğini” iddia etti.

Unimate

Dünyanın ilk endüstriyel robotu olan  Unimate, 1961’den itibaren General Motors montaj hattında kullanıldı. İşi, kalıp gövdelerini montaj hattından taşımaktı, böylece otomobil gövdelerinin üzerine kaynak yapabilirdi. Daha önce insanların alanı olan işleri yürütmek için kullanılan modern bir robotun ilk örneğiydi; Bu, günümüzde sıcak bir şekilde tartışılan (ve giderek yaygınlaşan) bir konu.

Shakey

Bilgisayar görüşü, doğal dil işleme, problem çözme özellikleri ve tabii ki robotikte etkileyici bir adım olan Shakey, Stanford Araştırma Enstitüsü’nün Yapay zeka Merkezinde geliştirilen çok yönlü 1960’lı bir robottur.

Shakey’i özellikle etkileyici yapan şey, komutları analiz etme ve bunları mantıksal akıl yürütme  ve fiziksel eylemleri  bir araya getirecek şekilde ayrı bileşenlere ayırma yeteneğidir. Dünyanın ‘ilk elektronik insanı’ olarak kabul edildi.

Freddy II

İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi’nde 1960’lar ve 70’lerde geliştirilen Freddy II, adaptif tutucular, bir kamera ve bazı akıllı görüntü tanıma  teknolojisine  sahip bir robot koldu. Bir pençe vinç gibi, bir tabla üzerinde hareket eden Freddy, ahşap bloglardan bir model tekne ve araba inşa edebiliyordu. Sürecin tamamlanması 16 saat sürüyordu, ancak bir robotun ince, hünerli hareketinin erken bir örneği olarak hizmet etti.

NASA Mars Pathfinder ve Sojourner

Uzaydaki robotlar hemen hemen her çocuğun bilim kurgu fantazisidir ve NASA’nın  1997’de Mars için Pathfinder göreviyle bir şekilde gerçekleştirmiştir. Pathfinder Kızıl Gezegen’e indiğinde, 83 günlük süre boyunca Mars yüzeyini inceleyen ve bol miktarda görüntü gönderen, bu süreçte çeşitli kimyasal, atmosferik ve başka ölçümler yapan küçük  Sojourner gezginini kullandı.

ASIMO

2000’li yılların  başlarında Al’ye benzer bir şeyle çalışan robotlar hala araştırma laboratuarlarında halktan uzaktılar. ASIMO, kullanıcıların satın alabileceği bir şey değildi ancak çok sayıda  ana akım tanıtımı yapıldı. Advanced Step in Innovative Mobility’nin kısaltılması olan ASIMO (biraz da Isaac Asimov’u hatırlatır), honda tarafından geliştirilen ve oldukça etkileyici yürüme özelliklerine sahip 130 cm boyunda insansı bir robottur.

Furby

Furby, bu listedeki  bazı robotların  standartlarına göre pek ileri seviyede gözükmüyor. Bununla birlikte, dünya çapında çok yüksek satışlara ulaşan bir robottur. 1998 tatil sezonunun “sahip olunması gereken” ouncağı olan Furby, sizinle konuşacak kadar İngilizce bilen elektronik  baykuş benzeri bir yaratıktır.

Aslında, yetenekleri göründüğünden çok daha sınırlıydı, ama Furby, tarihte çok sayıda insanın aslında duygusal bir bağ oluşturduğu birkaç robottan biri olmaya devam ediyor.

Roomba elektrikli süpürge

Furby gibi, iRobot Corp’un  Roomba elektrikli süpürge robotu da, çok sayıda insanın evlerine hoş bir şekilde davet ettiği  en çok satan evcil robotların bir örneğidi. 2002 yılında  piyasaya sürüldüğünden beri, bugüne kadar 14 milyondan fazla disk şeklindeki Roomba süpürge satıldı. Bu kadar şöhret, tozlarınızı emen bir makine için hiç de fena değil.

BigDog ve Spot

2005’te Boston Dynamics ve ortakları tarafından yaratılan, dinamik olarak kararlı dört ayaklı bir robot olan BigDog, geniş bir yelpazedeki farlı arazilerde yüksek hızda verimli bir şekilde hareket edebilen  DARPA sponsorluğundaki bir tasarımdı.

Bu listedeki en yeni robot olan proje, gerçek savaş yüksek sesle dillendirilmeye başladıktan sonra ne yazık ki rafa kaldırıldı. Şimdi daha küçük kardeşleri olan Spot ile yer değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.