Tarımda Drone Devri Başlıyor

Tarımda Drone Devri Başlıyor

Tarım tekniklerini modernleştirmek ve modernleştirmek yüzyılın başından bu yana küresel gıda kaynaklarını sağlamak için önemli bir süreç olmuştur. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2050 yılına kadar çiftçilik üretiminin en az% 70 artması gerekeceğini ve böylece mevcut üretim miktarının hemen hemen çoğaltılabileceğini tahmin etmektedir.

Bununla birlikte, iklim olayları (hava durumundaki değişimler, çölleşmenin ilerletilmesi …), demografik ve sosyal eğilimler (kentsel nüfusta ve şehir büyüklüğündeki artış …) birlikte, orta vadede gerekli tarım arazilerinin kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, mevcut üretim miktarını artırabilmek için tarım alanlarının kullanımını korumak her zamankinden daha önemlidir.

Yeni teknolojiler manuel işlemleri basitleştirmektedir ve mevcut kaynakları daha iyi kullanır hala getirmiştir. Akıllı sulama, sığır izleme, akıllı su kaynakları yönetimi gibi çeşitli teknolojilerin kullanıldığı çiftçilik süreçlerini kolaylaştırmak için drone tabanlı çözümler için start verilmiştir.Dronlar yakın bir zamanda kullanmaya başlayacaklardır.

Dronların Rolü Nedir?

Serinlik faktörünün yanında, dronlar izleme faaliyetleri için ideal bir platformdur. Bir hava aracı uçağının diğer havadan kaynaklı çözümlere göre uçurulmasının ana avantajı, hızlı bir şekilde gitmesidir aynı zamanda malliyetsizdir; bu da, çok dönüm tarım alanlarının basit, hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde izlenmesini sağlar ve karar vermeyi hızlandıran yüksek değerli bilgiler sağlar.

Sensörler sayesinde, dronların değerlendirilen tüm arazinin yüksek çözünürlüklü havadan fotoğraf çekmesini sağlar.

Gübre yönetimi

Farklı dahili kameralar (multispektral, kızılötesi, termal …) kullanılarak çekilen resimler, çıplak gözle görülebilenin ötesinde bir veri sağlar: toprak nitrat seviyeleri veya yaprak parlaklığı testiyle bitki sağlığı (bitki yansıması). Bu veriyi işledikten sonra her kara arsasının toprağı için gübreleme ihtiyaçlarını belirlemek mümkündür.

KAYNAK

https://iot.telefonica.com/blog/drones-in-precision-farming

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.