Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma – Pratik Kaliteli Çözüm

Telefonu mikrofon olarak kullanmak ister misiniz? Neden olmasın. Bilgisayarınızın bir mikrofonu olmayabilir. Bir akıllı telefonunuz varsa, bir mikrofon almanıza hiç gerek yoktur. Telefonu mikrofon olarak kullanabilir görüşmelerinizi ve ses kayıtlarınızı bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz. Bu yazımızda her ayrıntısıyla telefonu mikrofon olarak kullanmayı anlatacağız.

WO Mic Programı ile Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

Bu işlem için en iyi programlardan birisi WO Mic programıdır. Size 4 şekilde, telefonu mikrofon olarak kullanma şansı verir. Bunlar USB, Bluetooth, Wifi ve Wifi Direct’tir.

Tamamen ücretsizdir. Bir satın aldığınız mikrofon kadar işlevsel ve her program ile tam uyumlu bir şekilde çalışacaktır.

Telefonu mikrofon olarak kullanmak için ihtiyacımız olan program ve uygulamalar sırası ile şunlardır:

 1. Wo Mic programı (Buradan indirebilirsiniz. Kendi web sitesinde 2adet indirme bağlantısı verecektir. İkisini de indirin. Bunlardan birisi Driver diğeri ise programın kendisidir. İndirdiğiniz dosyaları da kurmayı unutmayın).
 2. Mikrofon olarak kullanacağınız telefon için uygulama. Android ise buradan, İOS ise buradan indirebilirsiniz.

Şimdi programları indirdik ve kurduktan sonra ilk yapmanız gereken bilgisayardan WO Mic Programını açmak. Sonrasında Connection > Connect… menüsüne tıklayın. Burada sizden 4 farklı şekilde bağlantı yapmak için seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekleri sırası ile anlatacağız. Siz size hangisi en kolay seçeneği seçerek yapabilirsiniz.

1. Bluetooth Bağlantısı ile Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

Bluetooth ile telefonu bilgisayara bağlamak için öncelikle bilgisayarınızın Bluetooth’unu açın. Bunun için önce ayarlara gidin (Windows tuşu + I’ya basabilirsiniz). Sonra Cihazlar yazısına tıklayın ve Bluetooth’u açın.

Sonrasında telefonunuzun Bluetooth’unu açmanız gerekiyor. Açtıktan sonra telefonunuz ile bilgisayarı eşleştirin.

Eşleştirdikten sonra telefonunuzdan WO Mic uygulamasını açın ve en üstteki Çark simgesine tıklayın. Buradan Transport yazısına tıklayın ve açılan pencerenden Bluetooth’u seçin.Sonra oradan çıkın ve en üstteki oynat simgesine tıklayın. Sizden bir izin isteyecektir ona izin verin.

Şimdi bilgisayara geçin ve WO Mic programını açın, Connection > Connect… yolunu izledikten sonra bağlantı seçeneğinden Bluetooth’u seçin. Seçtiğinizde sağ tarafında “Target Bluetooth Device” seçeneğiniz altından, telefonunuzu seçin ve OK düğmesine basın. Telefonunuz gelmiyorsa diğer seçeneklere tıklayın sonra tekrardan Bluetooth’a tıklayın. Eşleştirme başarılıysa ekrana telefonunuzun ismi gelecektir. Eğer bir hata almadıysanız, telefonunuza başarılı bir şekilde bağlandınız demektir.

Hata alırsanız eğer, telefonunuza dönün ve yukarıdaki oynat butonuna bir kere basın. Sonra telerardan bilgisayardan bluetooth ve telefonunuzu seçerek bağlantı işlemine devam edebilirsiniz.

2. USB Bağlantısı ile Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

Bilgisayarınızda Bluetooth bağlantısı olmayabilir. Bu durumda en iyi seçenek USB bağlantısı ile telefonu mikrofon yapmaktır. Bunun için yapmanız gereken adımlar sırası ile şu şekildedir:

 1. Telefonunuzu bilgisayar ile bir usb kablosu yardımıyla bağlayın.
 2. Telefonunuzun Hata ayıklama modunun açık olduğundan emin olun. Hata ayıklama nedir bilmiyorsanız, açık değildir. Bunun için buradaki yazımızı kullanarak hata ayıklama modunu açın.
 3. Wo Mic programına dönün ve Connection > Connect… yolunu izledikten sonra bağlantı seçeneğinden USB’i seçin ve OK deyin.
 4. Telefonunuzdan WO Mic uygulamasına girin ve en üstteki “Çark” simgesine tıklayın.
 5. Transport yazısına tıklayın ve USB’i seçin. Sonra ana ekrana dönün ve en üstten oynat butonuna basın. Artık telefonunuzu mikrofon olarak kullanabilirsiniz.

3. Wifi Bağlantısı ile Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

Bu yöntemi yapabilmek için bilgisayarınızda Wifi desteklemesi gerekir. Ayrıca Bilgisayarınız ile telefonunuzun aynı wifi ağına bağlı olması gerekir.

Wifi bağlantısı ile telefonu mikrofon olarak kullanma için yapmanız gerekenler sırası ile şu şekildedir:

 1. Her iki cihazı da aynı wifi ağına bağlayın.
 2. Telefonunuzdan Wo Mic uygulamasını açın ve en üstten çark işaretine tıklayın.
 3. Transport yazısına tıklayın ve Wifi bağlantısını seçin. Ana ekrana geri dönün ve en üstteki Oynat simgesine tıklayın. Gri renkli bir şekilde size bir İp adresi verecektir.
 4. Bilgisayarınıza dönün ve Connection > Connect… yolunu izledikten sonra bağlantı seçeneğinden Wifi’i seçin ve Ok deyin.
 5. Gelen İp adresi alanına telefonunuzda verdiği İp adresini girin ve Ok diyin.
 6. Mikrofon başarılı bir şekilde bağlanmıştır. Kullanmaya başlayabilirsiniz.

4. Wifi-Direct Bağlantısı ile Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma

Bu yöntemi en sona koymamızın nedeni sizin de en son çare olarak bu yöntemi kullanmanızdır. Çünkü bu yöntemde internetinizi kullanırsınız. Yani internetiniz telefonu mikrofon olarak kullandığınız sürece bitecektir.

Wifi-Direct bağlantısı ile telefonu mikrofon olarak kullanmak için yapmanız gerekenler sırası ile şu şekildedir:

 1. İlk olarak telefonunuzun internetini paylaştırın.
 2. Bilgisayarınız ile telefonunuzun internetine bağlanın.
 3. Telefonda WO Mic uygulamasına girin ve en üstten çark simgesine tıklayın.
 4. Çark simgesinin içinde Transport yazısına tıklayın ve Wifi-Direct bağlantısını seçin. Sonrasında ana ekrana dönüp en üstteki oynat simgesine tıklayın.
 5. Bilgisayardan Wo Mic programını açın ve Connection > Connect… yolunu izledikten sonra bağlantı seçeneğinden Wifi-Direct’i seçin ve Ok deyin.
 6. Açılan İp adresi alanını varsayılan olan 192.168.43.1 ip numarısını olduğu gibi bırakın ve Ok deyin.
 7. Şimdi telefonu mikrofon olarak kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar