Tıklanmalarınız az mı? Belki de en büyük neden başlıklarınızda? Hit Artıran Rehber

İnsanları içeriğinize çeken nedir?

İnsanlar yazdığınız yazıları okutmak istiyorsunuz, yazınız ne kadar kaliteli olursa olsun, bir kişinin ilk karşılaşacağı şey başlığınızdır. Bu yüzden başlık çok önemlidir,

Başlıklar, blog içeriklerin izin de ötesine geçer. Bu, ürettiğiniz her içerik için odaklanmanız gereken bir şeydir.

Web sitenizde yeni bir video veya sosyal medya üzerinden paylaştığınız yeni bir haber olsun, her şey büyüleyici bir başlık ile başlar.

Açıkçası, insanların üretmekte olduğunuz içeriği tüketmesini istiyorsunuz. Ama gerçek şu ki, muhtemelen bu içerik tüketilmiycektir. HubSpot’tan yapılan araştırmaya göre , okuyucuların% 43’ü yayınlara bile bakmadan geçip gidiyorlar.

Ancak, hedefiniz tıklamaları almak ve bir açılış sayfasına trafik çekmekse yapmanız gereken tek şey başlığa odaklanmaktır.

Çünkü insanların% 80’i  bir başlığınızı okuyacaktır. Dolayısıyla, kitlenizin çoğu tarafından başlıklarınızın görülme olasılığı yüksektir. Şimdi, tıklama almak için yeterince çekici bir başlık bulma işi ise size kalmış bir durumdur.

Başlığınıza Bir Sayı Ekleyin

Rakamlar, yayınınıza dikkat çekmek ve tıklamaları artırmak için harika bir yoldur. Çünkü okuyucular, başlıkta bir sayı gördüklerinde neler beklemeleri gerektiğini bilirler.

Blog yazılarımı her zaman yazarken onları kullanırım.

Birisi bu başlık üzerine geldiğinde, yazının neyi gerektireceğini tam olarak biliyor. Temel olarak, 3 farklı araçların bir listesi olacak.

Bahsettiğim gibi, okuyucular içerikten hoşlanmak ister. Listeler çekici çünkü bir noktadan diğerine geçmeyi kolaylaştırırlar.

Okuyucu bu listeyi taramak için her kelimeyi okumak zorunda değildir. Sonuç olarak, bunlar üzerinde tıklama olasılığı daha yüksektir.

Ama hangi numaraları kullanmalısın? Araştırmaya dayalı 2017 Facebook etkileşim verilerine göre , işte o  ilk on performans gösteren numaralar sıraladık :

10
5
15
7
20
6
8
12
9
3

Beşlik artışlar olan sayılar, bu listede en iyi beş sonuçtan dördünü oluşturmuştur.

Ancak bu, 50 veya 100 gibi sayıları iç ermeniz gerektiği anlamına gelmez. Görebileceğiniz üzere, ilk on sonuçtan hiçbiri 20’den yüksek sayı içermez.

Çünkü insanlar tüm günlerini içeriğinizi okumak için harcamak istemezler. Onlar sadece bir kaç dakika ya da öylesine hazırlanmış bir 10 listesi olup olmadığını bilmezler. Görmüş olduğunuz araştırmaya göre de 20’nin üzerinde bir sonuç ile de karşılaşmazsınız. Çünkü 20 üstü yazıları okumak isteyen çok fazla kişi olmaya bilir. 

Uzunluğu göz ardı etmeyin

Uzattıkça uzatmayın. Başlığınız bir giriş kadar uzun olmamalıdır. Ama sadece birkaç kelime  de olmamalıdır.

Başlığınızda içeriğinizi özetler kelimeler önemlidir. Bunları çok iyi yerleştirmeli ve bütün dikkatleri o başlığa tıklamaya zorlamalısınız.

Araştırmalar, 16 ve 18 kelime arasındaki başlıkların  en fazla etkileşimi sağladığını göstermiştir:

Mevcut başlıklarınızı analiz edin.
Araştırmalara göre en yüksek tıklama oranlarına sahip başlıklar 90 ila 99 karakter arasındadır.

Kitlenizi şok edin

Okuyucular için çok merak uyandıran bir başlık ile gelin.
İzleyicilerinizin kendilerine “huh?” Veya “bu mümkün mü?” Diye sormasını sağlayın.
Şok edici başlıklar bazen tıklama-yem olarak adlandırılır.

Zamanlamanızı İyi Yapın

Başlıklarınız, içeriklerinizin konusu zaman açısından çok önemlidir. Örnek verirsek 

Bu yaz 2018’in ilkbahar ve yaz moda trendlerini anlatılan bir yazı hazırladınız.

Yayınlandığı tarih ise, 22 Şubat 2018. Süper planlanmış bir yazı değil midir sizce bu.

İlkbaharda veya yaz aylarında ortaya çıkarsa eğer bu yazı çok geç olurdu. Okuyucular, eski haberler olan bir şeye tıklamayacaklardır. İlkbahar ve yaz kıyafetlerini satın alma zamanı, sezon başlamadan öncedir buda yazınıza tıklanma şansı verir.

Sonuç

Kullanıcıların içeriğinizi okumasını istiyorsanız, başka bir şey yapmadan önce bunları başlığınıza tıklamaya ikna etmeniz gerekir.

Belirli sayfalara daha fazla trafik çekmeye çalışıyorsanız, ilgi çekici bir başlık yazmak bunu yapmanın en iyi yoludur.

Bir başlık yazılması hafifçe alınmamalıdır. Çok düşünülmesi gerekir.

Bir sayı ekleyin. Okuyucular listeli içeriklere bayılır, bu yüzden 20’den az konuya sahip numaralı bir liste tıklamaları üretmenin en favori yollarından biridir.

Konuştuğum araştırmadan da görebileceğiniz gibi, başlıklarınızın uzunluğu da önemlidir. Başlığınızı olabildiğince verimli hale getirmek için hem kelimeyi hem de karakter sayısını dikkate almanız gerekir.

Kitlenizi çekmek ve tıklamalar oluşturmak için şok edici bir başlık kullanın.Tüm içeriğinizin alakalı olduğundan ve başlıklara göre uygun zamanlarda yayınlandığından emin olun.

Bu kılavuzu takip ederseniz, yeni ve geliştirilmiş başlıklarınıza dayalı olarak tıklama oranlarınızda belirgin bir artış göreceksiniz. Sabırla Okuduğunuz için teşekkür ederim bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.