Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Tinder Nedir? Tinder Nasıl Kullanılır?

Çağdaş yaşantının ve bununla birlikte sorumlulukların getirdiği zaman kısıtı nedeniyle arkadaş eş ya da partner bulma konusunda da şansını zaman içerisinde oldukça azalmıştır. Bu gibi nedenlerden ve teknolojinin de ilerlemesinden dolayı oluşturulan birçok sosyal medya platformu insanların artık arkadaşlarını hatta hayatlarını geçirecekleri eşlerine dahi internetten bulmalarına sebep olmaya başlamıştır. Bu sebeplerle geliştirilmiş olan Tinder uygulaması kullanıcıların aklında Tinder nedir ve bu çok bahsedilen Tinder nasıl kullanılır gibi sorular meydana getirmeye başlamıştır. Bu makalemizde sizlerle Tinder ile ilgili tüm konuları ve başlıkları ele alıyor olacağız ve Tinder nedir ya da Tinder nasıl kullanılır gibi sorularınızı ek olarak diğer merak edilenlerden de bahsediyor olacağız.

tinder nedir nasıl kullanılır

Tinder uygulaması estetik bir görüntüye sahip ve kolay kullanım sağlayacak bir arayüze sahip olması sebebiyle birçok ülkeden sonra Türkiye’de de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış bir sosyal medya platformudur. Facebook hesabı ya da Gmail hesabı ile kolaylıkla oturum açılabilen bu uygulamada kullanıcılar kullanmakta oldukları akıllı telefonlarda bulunan GPS yardımıyla kendi belirleyecekleri kilometre sınırları içerisinde yer alan ve en fazla 160 kilometreye kadar sınırlandırılabilen mesafelerde bulunan kişileri Tinder uygulaması sayesinde bularak kriter filtreleme ile aratabilmektedirler. Kullanıcılar tarafından oldukça merak edilmekte olan Tinder nedir sorusuna verilmiş olan bu bilgilendirmenin ardından ise yapılmış olan arama sonuçlarında kişiler karşılarındaki kişilerin daha önce oluşturmuş oldukları profillerine ekledikleri fotoğraflara bakarak; fotoğrafın alt kısmında yer alan kalp işaretini ya da çarpı işaretini kullanarak kişileri beğendiler ise kalp ile beğenmediler ise sayfayı geçmek için çarpı işareti ile etkileşim sağlayabilirler.

yapay zeka destekli haber sitesi

Beğenmiş olunan kişi sizleri beğendiğinde bu size iletişim kurma ve mesajlaşma imkânı sunmaya başlamaktadır. Yani bir başkası sizi beğendiği zaman bu size bir bildirim olarak gelmemekte olup Tinder nedir sorusunun yanıtına ek bir cevap olarak verilebilir. Ancak siz de karşı tarafın profilini ve kendisini beğendiğiniz zaman ve bu beğeniler karşılıklı olduğu zaman etkileşim kurmak için iki tarafa da bildirim gönderilmektedir. İki tarafta birbirini beğendiği zaman mesajlaşma ekranı açılmakta ve iki tarafta istedikleri şekilde Tinder uygulamasının mesajlaşma özelliği ile mesajlaşmaya başlayabilmektedirler.

Tinder nasıl kullanılır sorusunun Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmış olması sebebiyle kullanıcılara aktarmış olduğumuz bu bilgiler, kişilerin yakın çevrelerinde yer alan insanlarla iletişim kurmalarına, belki de kendilerine çok yakın bir sırdaş olabilecek arkadaşlıklar edinmelerine, hayatlarının aşkını bularak mutluluğa erişmelerine ve hatta sonucunda evliliğe varabilecek adımlar atmalarına olanak sağlamakta olan bir uygulamadır.

Tinder Nasıl Kullanılır?

Tinder nedir sorusunun yanıtını almış olan kullanıcıların en çok merak ettiği ikinci bir soru da Tinder nasıl kullanılır sorusudur. “Match”, yani eşleşme mantığına dayanarak tasarlanmış ve kullanılmaya başlanmış olan bu uygulamada; güncel fotoğraflarınızdan oluşan birkaç fotoğraf ve kısa ve açıklayıcı metinlerden oluşan bir açıklama oluşturabilir ve bu şekilde profilinizi doldurarak kişisel bilgilerinizi tamamlamış olursunuz. Tercih etmekte olduğunuz ve ilgilenmekte olduğunuz cinsiyet ile yaş aralığından oluşan ve kişilerin profillerinin arasında hızlıca dolaşmanıza yardımcı olacak olan tercih bölümünü de doldurduktan sonra ilgi duyacağınız profillerin ekranınıza çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanıcıların merak konusu olan bu sorularının cevabı olarak vermiş olduğumuz bu yanıtın getirdiği bir diğer soru da beğendiğiniz kişiler ile nasıl irtibata geçeceğinizdir. Tinder uygulamasında ilginizi çeken, hoşunuza giden ya da konuşmak isteyebileceğiniz birini beğendiğiniz zaman, yani profilinin altında yer alan kalp simgesine tıkladığınız zaman karşınızdaki kişi de sizleri beğenir ise bu eşleşme olur. Eşleşme sağlandığında karşınızdaki kişinin de sizleri beğendiğini bu şekilde anlamış olabilirsiniz. Eşleşme sağlandığında ekranınızda eşleşmenin gerçekleştiğine dair bir bilgi çıkacaktır ve ardından mesajlaşma sayfasına ulaşabilirsiniz.

Tinder’da En Düşük Yaş Sınırı Kaçtır?

Kullanıcıların Tinder nasıl kullanılır gibi merak ettiği birçok konu vardır. Bunlar arasında yer alan bir diğer konu ise Tinder kullanımında en düşük yaş sınırının kaç olduğudur. Tinder sosyal bir platform olması sebebiyle 18 yaşından küçük kişilerin kayıt olmasına olanak sağlamamaktadır. Yani Tinder uygulamasında minimum yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşın altında olan kişiler Tinder gibi sosyal medya uygulamalarını kullanmamalıdır.

Tinder Ücretsiz Bir Uygulama Mı?

Tinder uygulaması iOS işletim sistemine sahip yani iPhone cihazlarda App Store üzerinden, Android işletim sistemine sahip Android mobil cihazlardan ise Google Play Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilmektedir. Tinder’ı Tinder web ile kullanabilir ve resmî sitesini ziyaret ederek bir üyelik oluşturduğunuzda tıpkı mobil cihazlarda olduğu gibi laptop ya da masaüstü cihazlarda da Tinder uygulamasını kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürüm olarak kullanmakta olduğunuz Tinder uygulaması; hem merak ettiğiniz Tinder nasıl kullanılır ve kullanım amacı nedir sorularının yanıtını vermekte hem de sizlere eşleşme, bağlantı kurma, sohbet etme ya da beğenmediğiniz kişilerin profillerini reddetme gibi imkanlar sunmaktadır.

Kullanıcılar tarafından merak edilmekte olan Tinder’ın ücretsiz bir uygulama olup olmadığı sorusunun yanıtını bu şekilde vermiş bulunuyoruz. Eğer ücretsiz sürüm olarak kullanmakta olduğunuz Tinder dışında daha gelişmiş bir Tinder deneyimine sahip olmak istiyorsanız Plus, Platinum ya da Gold’u denemenizi tavsiye etmekteyiz.

Tinder’ın Plus, Platinum ya da Gold Aboneliklerine Nasıl Üye Olunur?

Tinder’ın ne olduğu ile ilgili bilgilendirmemizin ardından, daha gelişmiş bir Tinder deneyimine sahip olmak isteyen kullanıcıların üst düzey bir abonelik ile Tinder’ın ayrıcalıklı özelliklerini keşfetme imkânı mevcuttur. Bu özellikleri keşfederken sohbet ve flört etmenin keyfini çıkarmak ve abone olmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Tinder uygulamasına giriş yapınız.
 2. Profil resminizin mevcut olduğu “profil simgesine” tıklayınız.
 3. “Ayarlar” kısmına giriş yapınız.
 4. Açılan ekranda yer alan Plus, Platinum ya da Gold Tinder paketlerinden hangi paketi istiyorsanız onu seçiniz.
 5. Ardından “Aboneliği Başlat” diyerek ödemeyi yaparak Tinder uygulamasını ayrıcalıklı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tinder Aboneliklerinin Avantajları Nelerdir?

Tinder’ın eşsiz fırsatlarından faydalanmak için abone olmak isteyen ve abonelikler ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler için birçok özellik Tinder tarafından sunulmuştur. Yeni aboneler için geçerli değişiklikler arasında şunlar bulunmaktadır;

 1. Tinder abonelikleri sayesinde eşleşme, sohbet etme ve tanışma işlemlerini daha hızlı ve kolay şekilde yapabilirsiniz.
 2. Günlük limitsiz beğeni hakkınız bulunması sebebiyle istediğiniz kadar beğeni yapabilirsiniz.
 3. Tinder nasıl kullanılır sorusuna ek olarak limitsiz bir şekilde kullanıcılarla tekrar bağlantı kurabilirsiniz.
 4. Haftalık süper beğeni imkânınız vardır.
 5. 1 aylık ücretsiz boost hizmetlerinden kullanmış olduğunuz Tinder paketine bağlı olarak faydalanabilirsiniz.
 6. Tinder’ın Platinium paketini kullandığınızda sizi kimlerin beğendiğini görebileceğiniz seni kim beğendi özelliği mevcuttur.
 7. Tinder’ın Platinium paketini kullandığınızda eşleşmeden mesaj gönderebilme imkânınız vardır.

Tinder’ın Platinium paketini kullandığınızda karşınızdaki kişinin beğenmesi için öncelikli olarak sizin profiliniz ön planda tutulacaktır.

Tinder’ı Dünyanın Her Yerinde Kullanabilir Miyim?

Tinder yalnızca bulunduğunuz ülkede kullanılmakta olmayan ve küresel olarak kullanılmakta olan bir online flört uygulamasıdır. Kullanıcıların, Tinder’ın ne olduğu gibi merak etmiş oldukları bir diğer konu da farklı bir ülkeye gittiklerinde ya da farklı bir ülkedeler ise o bölgede de Tinder’ı kullanıp kullanamayacaklarıdır. Tinder uygulaması 190’dan fazla ülkede kullanılmakta olan ve kırkın üzerinde dil desteğine ve kırkın üzerinde dile sahip ülkede kullanılmakta olan bir flört uygulamasıdır. Yani dünyanın her yerinde Tinder uygulamasını kullanabilirsiniz ve yeni insanlarla tanışarak sosyal ağınızı genişletebilir ve seyahatlerde bulunduğunuz yerlerde yeni kişilerle tanışmak için Tinder uygulamasını kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Tinder’da Profil Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tinder uygulaması karşınızdaki kişilere güven vererek ve eğer flört edecekseniz arkadaşlıktan ilerisini düşündüğünüz durumlarda kullanmak için oluşturduğunuz bir profil ise etkilemek için kullanabileceğiniz bazı ufak noktalar vardır. Hoşlandığınız ve daha önce beğendiğiniz kişi ile eşleşme sağlayabilmek için dikkat çekici bir profil oluşturmak ve bu püf noktalara dikkat etmek Tinder nedir ve Tinder nasıl kullanılır sorusunun en net yanıtlarından biri olarak oldukça önemlidir. Aşağıdaki başlıkları ve adımları dikkatle inceleyerek çekici bir profil oluşturmak adına adımları takip edebilirsiniz.

 • Profil fotoğrafınızı dikkatli ve özenli bir şekilde seçiniz.

Karşınızdaki kişi ile aranızda ilk görüşte aşkın oluştuğu bir bağlantının olması şart değildir. Aşk ya da hoşlantı gibi kavramlar karşınızdaki kişiyle etmiş olduğunuz sohbetlerin ardından oluşabilecek kavramlardır ancak bilmenizi isteriz ki ilk izlenim oldukça önemlidir. Kullanacağınız profil fotoğrafında yüzünüzün net bir şekilde görünmesini ve hatta belki fiziki görünümünüze dair bilgi vermesi için de biraz vücudunuzun da görünmesini tavsiye etmekteyiz.

Gülümsemek insanlar için oldukça pozitif enerji yaratabilecek bir eylemdir. Bu yüzden mutlaka gülümsediğiniz bir fotoğrafı profil fotoğrafı yapınız. Kullanmış olduğunuz fotoğrafın yüksek çözünürlüğe sahip olması ve kaliteli bir fotoğraf olması güvenilirlik ve karşınızdaki kişinin sizi net görebilmesi açısından oldukça önemlidir. Profilinizde bulunan fotoğraflar karşınızdaki kişi üzerinde ilk izlenimi oluşturacak ve hakkınızda birçok fikir verebilecek en önemli görüntülerdendir. Bu yüzden standardın dışına çıkacak profil fotoğrafları çekerek aktif ve sosyal bir insan olduğunuzu gösterebilir ve Tinder nedir ile Tinder nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarından biri olarak profil oluşturmanın inceliklerini bu şekilde öğrenmiş olabilirsiniz.

 • Tanıdığınız kişiler tarafından tanınmak istemiyor olsanız bile çok da fazla gizlenmemeye dikkat ediniz!

Çevrenizdeki kişilerin ve uygulamayı kullanması durumunda kişilerle olan iletişimlerinizin zedelenmesi ya da birbirinize bakış açınızın değişmesi gibi durumlar göz önüne alındığında kullanıcıların en çok korktukları konulardan biri ise tanınma korkusudur. Sizlerin bu uygulamayı kullanma amacı yüzünüzün ya da size dair bilgi verecek olan görünümünüzün ön planda olarak farklı kişilerle tanışma fırsatını elde etmek istiyor olmanızdır. Bu yüzden tanıdığınız kişilere yakalanmamak için oluşturacağınız gizli profiller, tanımadığınız kişiler üzerinde olumsuz bir etki uyandıracaktır. Bu da sizin uygulamayı kullanma sebebinizi tamamen eksi bir görünüme indirmeye neden olur. Unutmayın ki size bu uygulamada denk gelen kişiler de aynı uygulamayı kullanmaktadırlar ve eğer yanlış bir şey yaptığınızı düşünüyorlar ise öncelikle olarak kendilerinin doğru olanı yapması gerekmektedir.

 • Profilinize mutlaka açıklama yazınız.

Uygulamada kişiler profillerinizi sağ ve sola kaydırma ekranında değil de profilinize giriş yaparak görüntüledikleri zaman adınız, yaşınız ve profilinizi görüntüleyen kişiye ne kadar uzaklıkta olduğunuz ekranda kısa bir bilgi metni şeklinde görülecektir. Altında ise kendinizden bahsedeceğiniz kısa bir açıklama kısmı yer alacaktır.  Bu açıklama kısmında ne istediğinizden, nasıl biri olduğunuzdan ya da ne aradığınızdan bahsedebilir ve karşınızdaki insanlar için oluşturduğunuz ilk izlenimi olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Vermiş olduğunuz yanıtlar Tinder nedir sorusunun yanıtı olarak uygulamayı kullanım amacınızı doğrular nitelikte olacaktır. Unutmayın ki dış görünüş her şey değildir ve karşınızdaki kişiyi etkilemek için profilinizde bir açıklamanın bulunması oldukça önemli bir nokta olacaktır.

 • Eşleşme gerçekleştiğinde mesaj göndermeyi unutmayınız.

Kullanıcıların en çok merak ettikleri konulardan biri olan ve uygulama hakkında en çok bilgiyi edinmelerine olanak sağlan Tinder nedir, ne için kullanılır sorularının yanıtını vermiş ve hakkınızda paylaşmış olduğunuz metinler arasında eşleşmenin ne olduğundan sizlere bahsetmiştik. Karşınızdaki kişinin de sizleri beğenmesinin ardından ortaya çıkacak eşleşme sonucunda bir mesaj gönderme alanı sizlere aktif olarak görünecektir. Ancak ilk adımı atarak merhaba yazmıyorsanız ya da karşınızdaki kişiyi beğendiğinizi ve tanışmak istediğinizi gösteren kısa bir mesaj göndermiyorsanız bu asla sohbet edememenize sebep olabilir. Bu durumda beğenilmek kadar en az eşleşme gerçekleştikten sonra mesaj göndermek de önemlidir.

Tinder nedir sorusunun kafanızı kurcalamasına artık hiç gerek kalmadı! Bu bilgiler sayesinde hem Tinder nasıl kullanılır sorusunun yanıtını almış, hem de birbirinizi karşılıklı beğenmiş olduğunuz bir kişi ile eşleşmenizin ardından mesaj gönderdiğiniz kişiyle eğlenceli ya da romantik anlar geçirebileceğinizi unutmamayı öğrenmiş oldunuz. Karşınızdaki kişinin profil fotoğraflarından ya da kendi ile ilgili bahsettiği kısımlardan birine atıfta bulunabilir, ya da kısacık bir merhaba ile sohbete başlayarak çok güzel zamanlar geçireceğiniz bir yol arkadaşı bulabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar