Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır? Yasal mıdır?

İnternetten sürekli indirme yaparız. Beğendimiz her şeyi indirir saklarız. İndirme yaparken sık sık torrent kelimesini görmüş olmalısınız. Bir çok insan torrent nedir? bilmiyor. Yani sık sık internetten büyük dosyalar indiriyor yada bedava dosyaları indirmek için saçma sapan sitelerde saatlerinizi geçiriyor ve torrenti bilmiyorsanız çok şey kaybediyorsunuz demektir. Torrent ile büyük dosyaları çok yüksek hızlarda indirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla bilgisayarınızdaki dosyaları paylaşabilirsiniz. Torrent’in buluşu, internetin bulunmasından sonraki ikinci en iyi şeylerden birisidir.

Peki torrent nedir? Hazırsanız ayrıntılı rehberimize alalım sizi.

yapay zeka destekli haber sitesi

Torrrent Nedir?

Torrent büyük dosyaları hızlı bir şekilde indirmenize olanak tanıyan bir sistemdir. Torrent, eşler arası (P2P) dosya paylaşımının en popüler şeklidir. Yani indirdiğiniz program sayesinde indirmiş olduğunuz dosyayı başkası ile de paylaşırsınız. Yani bir başkası da sizin bilgisayarınız üzerinden o dosyayı indirir. Böylelikle binlerce kişinin bilgisayarından o dosyayı indirmiş olursunuz. Torrent sayesinde aşağıdaki gibi bir ağın içinde bulursunuz kendinizi.

torrent nedir nasıl kullanılır

Torrent ağına katılabilmek için ise torrent programlarına ve torrent sitelerine ihtiyacınız vardır. Torrent sitelerinden indirmek istediğiniz dosyaların .torrents uzantılı istemcilerini indirmeniz gerekir. Bu istemciyi sonrasında torrent programında açarak yukarıda ki gibi ağa katılıp dosyayı indirebilirisiniz. Tek yapmanız gereken torrent sitesinden indirmiş olduğunuz .torrent uzantılı dosyayı açmak. Otomatik program açılacak ve indirme işlemine başlayacaktır.

Torrent’in Avantajları Nelerdir?

Torrent’tin normal indirmeden bir çok avantajı vardır. Bana göre en önemlisi aradığınız her türden dosyayı torrentten indirebilirsiniz. Mesela, film, oyun, müzik, dizi, ekitap ve daha fazlası..

Torrent ile yüksek hızlarda indireme yapabilirsiniz. Hiç bir sunucu ile yüzlerce bilgisayar bir olur mu…

Kaynak / Seed sayısı izin verdikçe her zaman dosya indirebilirsiniz.

Normal indirmeye oranlar torrentte bir çok indirme seçeneğiniz vardır. Örneğin; istediğiniz zamanda torrentten indirme yapabilir, istediğiniz zamanda da duraklatabilirsiniz. İndirme hızına bir kota koyabilirsiniz ve bir çok bilgiye erişebilirsiniz (Kayıt yöntemleri, iz listeleri, bit hızları, kaynaklar vb.).

Torrent’in Dezavantajları Nelerdir?

Bana göre en büyük sıkıntısı virüslere açık olması. Bir çok insanın bilgisayarından indirme yaptığınız için, başkalarının bilgisayarından virüsler bilgisayarınıza gelebilir. Bunun için antivirüs programları kullanmanız gerekir.

Bir torrent dosyası her zaman indirilebilir olmayabilir. Bunun nedeni Seed yani paylaşan eş sayısının olmaması olabilmektedir.

Türkiye’de malumunuz yükleme hızı oldukça yavaş Türkiye lokasyonundan indirdiğiniz kişilerin yükleme hızlarının yavaş olması sizin indirme hızınızı oldukça etkiliyor.

Telif hakkı ile korunun içerikler bir hayli fazla bir ortam. Telif hakkı ile korunan içerikleri indirmek dağıtmak suç olduğu için indirdiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz.

Torrent Nasıl Çalışır?

Yukarıda da dediğimiz gibi torrentin mantığı indirmek istediğimiz dosyayı bir çok kişiden indirerek hızlı indirme yöntemidir. İnternetten normal indirme yaptığınızda sadece bir sunucudan indirirsiniz. Sunucu yavaşsa sizde yavaş indirmek zorundasınızdır. Ama torrentte binlerce kişiden aynı anda indirdiğinizde gayet iyi indirme hızlarına ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde indirme yaparken indirdiğiniz kadarını başka birilerine de gönderirsiniz. Yukarıda ki resimdeki gibi bir ağ kurarsınız torrentte.

İndireceğimiz Dosyanın Torrentlerini Nerede Bulabilirim?

torrent nedir nasıl kullanılır

Torrentleri bulabilmek için bir çok web sitesi vardır. Aralarından en popülerleri ise The Pirate Bay ve Kickass Torrents‘dir. Ama bununla sınırlı değildir. Mesela en iyi film indirme torrentleri isimli yazımızda en iyi film indirme web sitelerini tanıtmıştık. Yada güvenli ve hızlı en iyi torrentler isimli listemizde vardır.

Bu listelerimizdeki web sitelerini kullanarak dilediğiniz her türlü dosyayı indirebilirsiniz. Ama unutmayın telif hakkı ile korunan içerikleri indirmek suçtur.

Torrent Neden Tehlikelidir?

Torrentte indirme yaparken aynı zamanda başkaları da sizin bilgisayarınızdan indirme yaptığını söylemiştik. Bu başkaları bilgisayarınızdan sadece indirme yapmakla kalmaz aynı zamanda IP adresinizi görebilirler. Bazı şirketler bu IP adreslerini torrent vasıtası ile toplarlar. Siz telif hakkı ile korunan bir materyali indirdiğinizde IP adresiniz de bazı kişilerce, mesela polis amcalarca kayıt altına alınır. Ve hiç beklemediğiniz anda çok büyük cezalar yiyebilirsiniz. Yada IP adresiniz hiç bilmediğiniz suçları işlemiş olarak gösterilebilir.

Bir Sanal Özel Ağa (VPN) bağlanmak, IP adresinizi değiştirmenize ve torrentleri indirirken sizi anonim tutmasına izin verir. Yani VPN kullanarak kendinizi yukarıdaki senaryolara karşı koruyabilirsiniz. VPN ihtiyacınızı karşılamak için ise NordVPN’i önerebiliriz. Buradan NordVPN’i inceleyebilirsiniz.

Torrent Yasal Mı?

O kadar anlattık, şöyle iyi böyle iyi. Peki Torrent yasal mı? Torrent kullanmak kullandığınız şekle göre hem yasal hemde değil. Nasıl yani?

Şöyle ki torrent aleminder önünüze ne gelirse indirebileceğinizi söylemiştik. Evet herşeyi indirebilirsiniz. Ama ya indirdiğiniz şeylerden insanlar ekmek paralarını çıkarıyorlarsa! Bu durumda ne olur? O kişi veya da kişilerin hakkına girmiş olursunuz. Aynı zamanda suç işlemiş olursunuz. Açık kaynaklı olarak sunulan yani ücretisiz olarak sunulan şeyleri indirmek bil hassa yasaldır. Ama oyunlar, filmler yada albümler gibi insanların satışından para kazandıkları materyalleri indirmek suçtur. Bu gibi ürünler telif hakkı ile korunur. Bu yüzden indirdiğiniz şeylere dikkat etmelisiniz.

Kısaca; indirdiğiniz şey eğer ücretsiz olarak sunulmuşsa ve siz onu torrent ile indiriyorsanız ozaman yasaları çiğnemeden yasal yasal takılıyorsunuzdur. İnsanların para kazandığı şeyleri indiriyorsanız bu bir suçtur. O zaman torrent sizin için yasal değildir.

Torrent ve Normal İndirme Arasındaki Farklar

torrent nedir normal indirmeden farkı nedir

Torrent ve normal indirme arasındaki en büyük fark normal indirmede tek bir kaynaktan indirme yaparsınız. Torrentte yüzlerce hatta binlerce kaynaktan indirme yaparsınız. Torrent normal indirmeye oranla hızlıdır ama bir o kadarda risklidir. Torrentte virüs bulaşma olasılığı fazladır.

Torrent Nasıl Kullanılır?

torrent nasıl kullanılır

Bir çok soruyu arkamızda bıraktıktan sonra Torrent nasıl kullanılır görmeye geldik. Torrenti kullanmak çok basittir. Mantığı şu şekildedir;

  • Öncelikle torrenti kullanabilmek için her hangi bir torrent programını kullanırsınız. µtorrent yada BitTorrent
  • Sonrasında indirmek istediğiniz dosyayı kafanızda belirlersiniz.
  • Her hangi bir torrent sitesine girersiniz. (En iyi torrent siteleri)
  • Arama alanına indirmek istediğiniz dosyanın adını yazar ve aratırsınız.
  • Gelen sonuçlardan kaynak sayısı (Seed) çok olanı seçersiniz.
  • Download yazısını bulur ve .torrent uzantılı mini bir istemci dosyasını indirirsiniz.
  • Bu uzantıyı ister açar isterse programın içine atarsınız.
  • Ve şak! İndirme ekranı gelir ve indirmeye başlarsınız.

Her ne kadar uzun uzun yazsam da oldukça kolay adımlar bunlar. Bu adımları uygulayarak rahatlıkla her türlü dosyayı indirebilirsiniz. Baktınız yavaş indiriyor, torrent hızlandırma isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Torrent’ten Güvenli İndirme Nasıl Yapılır?

Güvenli bir şekilde torrent kullanmak ve kendinizi gizlemek bir o kadar kolaydır. Bunun için VPN kullanmanız şarttır. VPN ile kendinizi gizler ve olası tehditleri ortadan kaldırırsınız. En iyi alternatiflerden biri olan NordVPN’i kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca her türlü virüslere karşıda bilgisayarınıza bir antivirüs programı kurmalısınız. En iyi antivirüs programları listemizden birini seçerek virüslerden korunabilirsiniz.

Torrent Kullanırken Yakalanırsanız Ne Olur?

Torrent kullanmak suç değildir. Suç olan indirdiğiniz şeydir. Torrent kullanırken yakalanma olasılığınız çok az olsa da böyle bir ihtimal vardır. Şuana kadar yüzlerce gence milyonlarca dolarlar değerinde dava açılmıştır. 2000’lerin başında zirve yapan bu durum, sonraları eskisi kadar önemi kalmamış ve şirketler bu gibi işlerle uğraşmaz olmuştur. Ama şuan halen zaman zaman davalar açılabilmektedir.

İşte Bazı Torrent Terimlerinin Anlamları

Torrent kullanmaya başladıktan sonra bazı terimler ile sık sık karşılaşmaya başlayacaksınız. Bu terimlerin ne olduğunu zamanla öğreneceksiniz. Ama en çok kullanılan bu terimleri bilmenizde de fayda olduğunu düşünüyoruz.

Peer: Kullanıcı yada eş demektir. Bağlandığınız ağdaki her kez bir eştir. Buna ise Peer denir.

Seed: İndirdiğiniz dosyayı diğer işler ile paylaşma işlemidir.

Magnet: Sitelerden .torrent uzantılı dosya indiriyor programın içine atıyorduk. Magnetler sayesinde buna gerek kalmadan direk indirdiğimiz dosyayı programın görmesi işlemine deniyor.

Leech: Diğer bir adı ile indirme işlemidir. Eşlerden indirme işlemidir.

Ratio: İndirme ve yükleme oranınına ise Ratio denir. Bu oran size özeldir. Ne kadar indirip ne kadar paylaşım yaptığınızın oranıdır.

1 Yorum

  1. Çok yararı bir rehber olmuş. Benim sorum; VPN ile indirme yaptığımda torrent hızında bir düşüş yaşanır mı?

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar