Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Twitter Hesabını Gizliye Alma – Telefon ve Bilgisayar

Bu rehber niteliğindeki yazımızda Twitter hesabını gizliye alma nasıl yapılır? Tüm detayları ile anlatacağız.

Twitter, teknoloji çağı içerisinde gelişen süreçlerde birbirini tanıyan ve yeni arkadaş olan, aynı zamanda birbirini tanımayan birçok bireyin etkileşim hâlinde olmasını ve güncel bilgilerin kısa cümleler ve fotoğraflarla paylaşılmasını sağlayan bir sosyal medya platformudur. Bu platform üzerinde atılan tweetler, paylaşılan fotoğraflar, beğenilen gönderiler ve yorum yapılan tweetler gibi birçok şahsa ait bilginin paylaşılması ve başkaları tarafından görüntülenmesi durumu mevcuttur.

yapay zeka destekli haber sitesi

Mevcut durum zaman içerisinde kullanıcılar için gizlilik endişesi doğurabilmektedir. Bu gizlilik endişesinin bir problem hâline dönüşmemesi için Twitter tarafından Twitter kullanıcılarına hesaplarını gizliye alma seçeneği sunulmuş olup kişiler tweetlerini, ilgilerini ve düşüncelerini yalnızca takipleştikleri kişilerle paylaşabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

Peki Twitter hesabınızı gizli ve güven içerisinde kullanabilmek için Twitter hesabınızı gizliye alma özelliğini nasıl kullanabilirsiniz? Konuyla ilgili gerekli bilgileri aşağıdaki adımlardan takip edebilirsiniz.

Twitter Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

Anlatım her cihazda farklı olduğu için anlatımımızı 3’e böldük siz de cihazınıza göre Twitter Hesabınızı gizleyebilirsiniz.

 • Bilgisayarda Twitter Hesabımı Nasıl Gizliye Alabilirim?
 • Android’de Twitter Hesabımı Nasıl Gizliye Alabilirim?
 • iOS’da Twitter Hesabını Gizliye Alma

Bilgisayarda Twitter Hesabımı Nasıl Gizliye Alabilirim?

Twitter hesabınızı ilk açtığınızda seçtiğiniz bilgiler içerisinde tweetlerinizi ve profilinizi gizliye alıp korumada tutmak isteyip istemediğinizi güvenlik ayarları bölümünden seçmektesiniz.

O zamanlarda Twitter hesabınızı açık şekilde kullanırken bu fikrinizi daha sonra değiştirdi iseniz bu durumda yapmanız gerekenler şöyledir;

 1. Twitter hesabınıza giriş yapınız.
 2. Sol alt kısımda bulunan üç nokta simgesi şeklinde olan daha fazla seçeneğini seçiniz.
  Twitter Hesabını Gizliye Alma daha fazla butonu
 3. Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayınız.
 4. Gizlilik ve güvenlik sekmesine tıklayınız.
 5. Twitter etkinliğin bölümü altında bulunan hedef kitle ve etkileme kısmına tıklayınız.
  Twitter Hesabını Gizliye Alma ayarlar
 6. Tweetlerini korumaya al yazısının karşısındaki tiki işaretleyiniz.
 7. Karşınıza çıkan tweetlerin korumaya alınsın mı? Uyarısını onaylarak Korumaya Al butonuna tıklayınız.

Android’de Twitter Hesabımı Nasıl Gizliye Alabilirim?

Samsung yada Xiaomi gibi bir Android cihazınız var ise aşağıdaki adımları yaparak Twitter hesabını gizliye alma yapabilirsiniz.

 1. Öncelikle Twitter uygulamasına girin.
 2. Sol üstteki profil simgesine dokunun.
 3. Ayarlar ve gizlilik seçeneğine dokunun.
 4. Gizlilik ve Güvenlik sekmesine dokunun.
 5. Hedef kitle ve etiketleme seçmesine dokunun.
 6. Tweetlerini korumaya al seçeneğine bir kere dokunun.

Ayar açıldığında artık tweetleriniz gizli olacaktır.

iOS’da Twitter Hesabını Gizliye Alma

Bir IPhone’unuz varsa aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Twitter uygulamasını açın.
 • Sol en üstteki profil fotoğrafınıza yoksa simgesine tıklayın.
 • Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine dokunun.
 • ‘Tweetlerimi Korumaya Al’ seçeneğine bir kere dokunarak aktif hale getirin.

Not: Hedef kitle ve etiketleme bölümünden tweetlerinizi korumaya aldığınız gibi takip ettiğiniz ya da etmediğiniz kişilerin sizi fotoğraflarında etiketleyip etiketleyemeyeceklerini de kontrol edebilirsiniz.

Herkese açık olarak atılan Tweetler ile korumalı olarak atılan Tweetler arasındaki farklar nelerdir?

Twitter hesabınızı ilk açtığınız zaman, hesabınız ve tweetleriniz varsayılan olarak herkese açık olarak oluşturulmakta ve paylaşılmaktadır. Yani tweetleriniz ve bilgileriniz herkes tarafından görüntülenebilir ve kişiler tarafından sizlerle iletişim kurularak etkileşim sağlanabilir.

Tweetlerinizi korumaya aldığınızda ise tanımadığınız kişiler sizin paylaşımlarınızı, düşüncelerinizi, hareketlerinizi ve paylamış olduğunuz fotoğrafları görüntüleyemedikleri için dolayısıyla bunlar hakkında yanıtlama işlemi yaparak yorum yapma hakkına sahip olamazlar. Bu da sizlerle etkileşim kurmalarını engellemektedir.

Tweetlerim Kimler Tarafından Görüntülenebilir?

Herkese açık olarak paylaşmış olduğunuz tweetler, Twitter hesabı olmayan ve profilinize ulaşabilen herkes tarafından görüntülenebilmektedir.

Twitter hesabınız gizli olduğunda paylaştığınız tweetler, Twitter hesabı olmayan ve Twitter hesabı olduğu hâlde takipçiniz olarak onaylamadığınız hiç kimse tarafından görüntülenememektedir.

Twitter Hesabımı Gizliye Aldığımda Ne Olur?

 • Twitter hesabınızı gizliye aldığınızda profilinizi görüntülemek isteyen ve tweetlerinize erişim sağlamak isteyen kişiler sizlere takip isteği gönderirler. Sizler bu takip isteğini onaylarsanız karşınızdaki kişi takipçiniz olur ve paylaşmış olduğunuz tüm tweetlerinizi ve görsellerinizi görüntüleme hakkına sahiptir.
 • Tweetlerinizi gizliye aldığınızda Google gibi arama motorlarında tweetinizin içeriğinin tamamı yazılsa dahi görüntülenme sağlanamaz.
 • Twitter hesabınız gizli olduğunda paylaşmış olduğunuz herhangi bir tweet Retweet edilemez.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar