Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

USB Şifreleme Nasıl Yapılır?

USB bellekler dosyalarımızı, saklamak, paylaşmak veya yedeklemek için ucuz, taşınabilir ve kullanışlı araçlardır. Birden fazla bilgisayar ile çalışıyorsanız hayatınızın vazgeçilmezidir. Her ne kadar dosyalarımızı USB belleklerimizde güvenle saklasak da başkasının eline geçtiği takdirde bütün dosyalarınız tehlike altındadır. Bu durumda USB şifreleme yaparak sizden başka birilerinin USB belleğinize erişmelerini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ise çeşitli programlar vardır. Her platform için ayrı uygulamanız gereken yollar vardır. Bu yazımızda USB şifreleme nasıl yapılır? yakından bakacağız.

Windows 10’da USB Şifreleme

Eğer kullandığınız bilgisayar Windows 10 ise USB şifreleme yapmak çok kolaydır. Bunun için program dahi indirmenize gerek yoktur. Hali hazırda zaten Windows 10’un içinde Disk şifreleme – USB şifreleme özelliği vardır. Bunun için Bitlocker aracından yardım alacağız. Ama öncesinde Bitlocker Nedir? Dosyaları Şifrelemek İçin Nasıl Kullanılır isimli yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

yapay zeka destekli haber sitesi

Bitlocker en basit tabiri ile; Windows için bir şifreleme sistemidir. Çok güvenlidir ve hiç bir şekilde şifre çözülemez. (İstenirse devlet tarafından çözülebilir)

Bitlocker’ı kullanarak USB şifreleme yapmak için ise aşağıdaki adımları uygulamalısınız;

 1. USB belleğinizi bilgisayara bağlayın.
 2. Bu bilgisayara girin, USB sürücünüzün üstüne sağ tıklayın ve “Bitlocker’ı Aç“a tıklayın.
 1. Açılan pencereden sürücünün kilidini açmak için bir parola kullanı seçin.
 2. Daha sonra unutmamak üzere bir şifre girmelisiniz. Büyük ve küçük harfe duyarlı olduğunu da unutmayın.
 1. Sonraki adımda şifrenizi unutursanız kurtarabilmek için “Kurtarma Anahtarı” bölümü geliyor. Buradan size en uygun olanı seçerek devam edin. (Dosyaya kaydet seçeneğini seçebilirsiniz.)
 2. Sürücünüzün ne kadarının şifreleneceğini seçin” penceresine geldikten sonra “Yalnızca kullanılan alanı şifrele” seçeneğini seçin ve ileriye tıklayın. Her iki seçenekte hemen hemen aynıdır.
 3. Sonraki pencerede ise şifreleme modunu seçmemiz gerekiyor. Bu alandan uyumluluk modunu seçmelisiniz. Yeni şifreleme seçeneği her Windows bilgisayarda çalışmayabilir.
 4. Sonrasında ise şifrelemeyi başlat diyerek USB şifrelemesini başlatın.

Önemli bazı hususlar: Şifreleme yaparken kesinlikle bilgisayarınızdan USB belleğini çıkarmayın. Çıkarırsanız dosyalarınız silinebilir ve USB belleğiniz bozulabilir.

USB şifreleme işlemi bittikten sonra, USB belleğin şifrelendiğini görmek için çıkarın ve tekrar takın bilgisayarınıza. Açmaya çalışın. Aşağıdaki gibi bir ekran ile şifre girmeniz istenecektir.

Şifreyi unutursanız Diğer seçeneklerin altındaki alandan 5 adımda aldığınız kurtarma anahtarı ile şifreyi kaldırabilirsiniz.

Diğer Windows USB Şifreleme Yöntemi

Yukarıda ki gibi Bitlocker programı ile USB şifreleme yapamayabilirsiniz. Bu durumda şifreleme programları kullanarak USB şifreleme yapabilirsiniz. Bunun için önerdiğimiz bir kaç tane program var;

Bu programlar oldukça popüler ve güvenilir USB şifreleme programlarıdır. Bu programlardan her hangi birini kullanarak USB şifreleme yapabilirsiniz.

Mac’te USB Şifreleme

Bir Mac’iniz var ise USB şifreleme Windows’daki Bitlocker programı kadar kolaydır. Bir program yüklemeden USB şifreleme yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekildedir;

 1. Öncelikle Flash belleğinizi Apple’ın HFS+ dosya sistemi ile biçimlendirin. İçince ne var ne yok sileceğini unutmayın.
 2. Disk Utility uygulamasını açın.
 3. USB belleğinizi seçin ve Sil’e tıklayın.
 4. SOnrasında dosya formatını seçmelisiniz.
 5. Mac’os genişletilmişi seçerek Sil’e tıklayın.
 6. USB’i şifrelemek için USB’i Finder’da sağ tıklayın ve Şifrele’ye tıklayın.
 7. Bir şifre girin ve USB şifreleme işlemini bitirin.

USB şifreleme adına uygulayacağımız yöntemler ve adımlar bu şekildeydi. Sizinde kullandığınız başka yöntemler varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşın.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar